Slovenskú fotografku museli v Bratislave testovať na koronavírus. Ľuďom odkazuje, aby nerobili zbytočnú paniku 

  • Slováci majú momentálne možnosť z každej strany počúvať nové informácie o šíriacom sa korona víruse
  • Najnovšie sa objavil aj v susednom Rakúsku či Taliansku, ale aj v Chorvátsku
  • ÚVZ SR ľudí upozorňuje, že rizikové môže byť každé cestovanie do zasiahnutých oblastí
  • Svoje o tom už vie aj slovenská fotografka Nina Skalíková, ktorú na koronavírus museli testovať a len pred pár hodinami sa dozvedela, že jej výsledky sú negatívne
srep
Nina Skalíková @ninaskalikova
  • Slováci majú momentálne možnosť z každej strany počúvať nové informácie o šíriacom sa korona víruse
  • Najnovšie sa objavil aj v susednom Rakúsku či Taliansku, ale aj v Chorvátsku
  • ÚVZ SR ľudí upozorňuje, že rizikové môže byť každé cestovanie do zasiahnutých oblastí
  • Svoje o tom už vie aj slovenská fotografka Nina Skalíková, ktorú na koronavírus museli testovať a len pred pár hodinami sa dozvedela, že jej výsledky sú negatívne

Aká je pravdepodobnosť, že sa novým koronavírusom nakazíš?

Je dôležité si uvedomiť, že na Slovensku doteraz nebol zaznamenaný potvrdený prípad ochorenia COVID-19. Vzhľadom na súčasné možnosti cestovania však podľa ÚVZ SR nemôžeme vylúčiť zanesenie nového koronavírusu na naše územie.

V prípade, že si nebol v krajinách, kde sa toto ochorenie vyskytuje, respektíve si nebol v kontakte s osobami, ktoré uvedené krajiny navštívili, ide s veľkou pravdepodobnosťou, vzhľadom na prebiehajúcu chrípkovú sezónu, o iné akútne respiračné ochorenie alebo chrípku či chrípke podobné ochorenie, a preto netreba podliehať panike. 

Fanúšikovia cestovania môžu v súčasnej dobe ľahko skončiť na infekčnom 

V dnešnej dobe lacných leteniek a neobmedzenej možnosti cestovania sa mnohí z nás len ťažko vyhnú preplneným letiskám. Predstav si napríklad situáciu, že sa vraciaš z dovolenky na Slovensko a nevyhneš sa napríklad Číne či Taliansku. Po prílete na Slovensko ťa postihne celkom bežná chrípka, ktorá v tomto období nie je v našej krajine ničím výnimočným. Kvôli nariadeniam však veľmi ľahko môžeš skončiť na infekčnom, až kým do rúk nedostaneš výsledky, že tvoje testy na koronavírus sú negatívne. 

Podobnú situáciu momentálne zažíva známa fotografka Nina Skalíková z Modry, ktorá má síce len bežný zápal pľúc, no kvôli nariadeniam musela byť testovaná aj na koronavírus. 

Momentálne ležíš v nemocnici na Kramároch so zápalom pľúc, no museli ťa dať testovať aj na koronavírus, nakoľko si nedávno navštívila aj Áziu. Ako ti bolo oznámené, že ťa vlastne nebudú môcť prepustiť, aj keď od začiatku bolo zrejme jasné, že ide len o formalitu? Prekvapilo ťa, že musíš zostať izolovaná? 

Ja som bola práveže rada, že tu ostávam, pretože som už 5 dní mala 40-tky horúčky, ktoré neklesali ani po zvýšenej dávke antibiotík od lekára. Bola som z toho vyčerpaná a zúfalá. Cítila som, že sa z toho sama asi nedokážem tak ľahko dostať. Izolácii som sa tešila, každému dobre padne kľud na izbe, keď je chorý.

Aké všetky vyšetrenia si musela podstúpiť? 

V podstate úplne klasické. Niekoľkokrát mi brali krv, robili mi výter z hrdla a nosa a pre podozrenie na zápal pľúc aj RTG vyšetrenie – čo sa nakoniec potvrdilo.

Kedy majú byť kompletné tvoje výsledky testov na koronavírus?  

Testy na koronavírus mi robili až po dvoch dňoch, pretože som prišla v sobotu a cez víkend sa na ňu testy nerobia. Výsledok má byť v utorok. Ale všetci mi už od začiatku hovoria, že bude negatívny. (Pozn.red. – Testy na koronavírus dopadli negatívne).

Ako to momentálne funguje na Kramároch v súvislosti s ľuďmi, u ktorých je nutné čakať na výsledky testovania na koronavírus? Sú na špeciálnom oddelení? Na tvojom Instagrame si spomínala, že aj personál sa o teba staral v špeciálnych ochranných oblekoch.

Nemám informácie o iných pacientoch. A ja nie som na špeciálnom oddelení, som na infekčnom. Pri mne nebolo žiadne podozrenie na koronavírus, ale kvôli tomu, že som sa z Indie vrátila len 10 dní pred vypuknutím mojej choroby, podľa pravidiel ma museli testovať. 

Proces testovania na prítomnosť koronavírusu na Slovensku približuje Ústav verejného zdravotníctva SR: Biologický materiál od pacientov je najvhodnejšie odoberať v prvých dňoch po nástupe klinických príznakov respiračného ochorenia, v tomto období je najväčšia pravdepodobnosť záchytu vírusu.

Odber nie je vhodné uskutočniť pred nástupom klinických príznakov, kedy množstvo vírusových častíc v organizme pacienta ešte nemusí dosahovať detekovateľnú hladinu. Znamená to, že počas inkubačnej doby bude test na koronavírusy s najväčšou pravdepodobnosťou negatívny – a napriek tomu môžu u danej osoby za pár dní nastúpiť klinické príznaky spôsobené prítomnosťou koronavírusu. Takáto osoba si môže mylne myslieť, že nie je infekčná a môže infekciu šíriť ďalej.

Ako sa ty osobne staviaš ku prevencii koronavírusu? Cestovala si s rúškom a okuliarmi?

V oblasti, kde som bola, sme ani trochu nepociťovali, že by sme sa mali koronavírusu báť, takže sme sa ani nechránili. Osobne mi príde, že niektoré média robia okolo toho zbytočnú paniku, ktorá ľuďom neprospieva. Je dobré byť informovaný, ale netreba tomu podliehať. 

Je práve koronavírus niečo, čo by ťa v najbližšej dobe odradilo od cestovania? Aké sú tvoje cestovateľské plány? 

Skôr koruna vírus (smiech). Po poslednej ceste je moja peňaženka vyšťavená. A treba byť obozretný a zbytočne neriskovať. Do Wu-chanu by som teraz asi nešla. A ani celkovo momentálne nemám chuť cestovať. Ale nie pre koronavírus, chcem byť teraz doma a pracovať. Keď ma to tu zas omrzí, rada by som navštívila Kaukaz, alebo hocičo v Európe, pretože tú milujem, a v zime by som si konečne rada splnila sen s Južnou Amerikou. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK