Slovensku hrozia povodne. Najkritickejšia situácia začína byť na Hornom Ponitrí, mesto vyhlásilo mimoriadnu situáciu

  • Hasiči zasahovali kvôli počasiu viac ako 30-krát
  • Úrodu zničili niekoľkocentimetrové krúpy
  • Na väčšine územia Slovenska hrozia povodne
povodne
Ilustračný obrázok Reprofoto: TASR/Dano Veselský, Roman Hanc
  • Hasiči zasahovali kvôli počasiu viac ako 30-krát
  • Úrodu zničili niekoľkocentimetrové krúpy
  • Na väčšine územia Slovenska hrozia povodne

Nepriaznivé počasie panuje od rána. Búrky a výdatný lejak však môže mať nepríjemné dôsledky, vďaka objemu vody sa postupne zdvíhajú hladiny riek. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu pred povodňami v niektorých častiach Slovenska a hasiči už zasahovali v rámci jedného okresu viac ako 30-krát.

Silné búrky neprestávajú, prívalové povodne preto hrozia vo viacerých oblastiach. 

Lejaky tak skoro neutíchnu 

Búrky prešli už v skorých ranných hodinách do výdatného lejaku, ten postupne začína robiť problémy vo viacerých lokalitách. Dôvodom výrazne nepriaznivého počasia je studený front, ktorý sa vlní nad našou oblasťou. Práve ten počas noci z nedele na pondelok priniesol intenzívne búrky, informuje iMeteo. Na naše územie prináša rozsiahle zrážkové pole intenzívny lejak v spojení so slabšími búrkami. Tieto búrky sa vyskytujú najmä na juhu Podunajskej nížiny či na juhu Východoslovenskej nížiny. 

Práve v dnešných popoludňajších hodinách (10. júna) je nutné rátať s častejšími búrkami. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na dnešný deň výstrahu pred búrkami 1. stupňa. Neočakáva sa, že by samotné búrky mali priniesť výrazne nebezpečné sprievodné javy.

Najvýraznejším javom však bude zosilnenie už dosť intenzívneho dažďa. Intenzívne pribúdanie zrážok so sebou nesie nebezpečenstvo povodní. Niektorým vodným tokom hrozí, že sa čochvíľa vylejú. 

Hrozba povodní 

Vody je stále viac a počasie neutícha. Zem je už dostatočne nasýtená a preto existuje hrozba prívalových povodní. Na úroveň 1. povodňového stupňa sa už dostala rieka Hornád aj Torysa v Košickom kraji. Najkritickejšia situácia však začína byť na Hornom Ponitrí, na tomto území sa totiž k prekročeniu povodňových stupňov dostáva už niekoľko riek. Napríklad v oblasti Žiaru nad Hronom dosiahla hladina Lehotského potoku už výšku 2. povodňového stupňa. 

Mesto Nitra vyhlásilo mimoriadnu situáciu spojenú s tretím stupňom povodňovej aktivity. Hlavným dôvodom je situácia na ulici Nad Hrabinou v mestskej časti Kynek. „Po výdatných dažďoch prišli návalové vody s blatom z rolí popri diaľnici, ktoré sa vyliali práve v tejto lokalite,“ informoval primátor Marek Hattas.

Voda s blatom zatopila domy a pivnice, dostala sa aj do áut. Na mieste zasahujú príslušníci Hasičského a záchranného zboru, dobrovoľní hasiči, ale aj pohotovostná vojenská jednotka. Podľa primátora je situácia aktuálne stabilizovaná, všetky zložky pracujú na odstraňovaní následkov záplav.

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal niekoľko výstrah. Výstraha prvého stupňa platí takmer pre celé Slovensko. Výstraha druhého stupňa pred povodňami platí pre okresy Levice, Veľký Krtíš a Lučenec. Výstraha tretieho stupňa platí pre okres Prievidza. 

Za posledných 24 hodín spadlo enormné množstvo zrážok na juhu Slovenska. Podľa zrážkomerov SHMÚ padlo plošne 40 až 60 mm zrážok. Najviac zrážok však zaznamenala stanica Želiezovce, kde spadlo 66,5 mm. Nasleduje stanica Košické Oľšany so 62 mm. Tretí najväčší úhrn zaznamenalo Gabčíkovo so 60,5 mm. Výdatné zrážky sa budú vyskytovať počas celého pondelka (10. júna) a do polnoci pribudne ešte 30 až 40 mm zrážok. Ako informuje iMeteo, sieť amatérskych zrážkomerných staníc dokonca zaznamenala ešte vyššie úhrny. Lokálne až 80 mm zrážok. 

Počasie napáchalo množstvo škôd 

Ako informuje TASR, v súvislosti s intenzívnym dažďom si neoddýchnu ani hasiči. Od nedeľného večera do pondelkového rána príslušníci Hasičského a záchranného zboru spolu s členmi dobrovoľných hasičských zborov obcí Trnavského kraja zasahovali až 37-krát. TASR o tom informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva HaZZ v Trnave Lena Košťálová. „Zasahujúci hasiči odčerpávali vodu z priestorov rodinných a obytných domov či cestných komunikácií a odstraňovali popadané stromy,“ priblížila hovorkyňa.

Dokopy zasahovalo deväť príslušníkov HaZZ a 113 členov dobrovoľných hasičov s 30 kusmi nasadenej hasičskej techniky. Príslušníci Okresného riaditeľstva HaZZ v Galante zasahovali dvakrát. Jedenkrát zasahovali hasiči v Dunajskej Strede, Trnave a v Piešťanoch. Ostatné zásahy vykonali dobrovoľné hasičské zbory miest a obcí.

Boj so živlom taktiež zvádzali hasiči v rámci Bratislavského kraja. Ako informujú v statuse na svojej Facebookovej stránke, dokopy príslušníci Hasičského záchranného zboru spolu s členmi dobrovoľných hasičských zborov zasahovali 10-krát. Odstraňovali spadnuté stromy a taktiež odčerpávali vodu zo zaplavených komunikácií. 

Krúpy a silný vietor

Silné búrky, a v niektorých oblastiach aj supercely, napáchali majetkové škody. Do trpkého pondelkového rána sa zobudili najmä obyvatelia dvoch obcí, a to Svodína v okrese Nové Zámky a Imeľa v okrese Komárno. V obci Svodín padali až 3- až 4-centimetrové krúpy. Veľmi veľké krúpy sa taktiež vyskytli aj o kúsok ďalej, presnejšie v obci Gbelce.

Podľa informácií iMeteo zničili krúpy všetku úrodu. Škody tiež spôsobil aj silný vietor, ktorý prevracal všetko, čo mu prišlo do cesty. Vo Svodíne vietor dokonca vyvracal aj stĺpy elektrického vedenia. Sila vetra sa podpísala aj na mnohých terasách, záhradnom nábytku, trampolínach. V obci spadlo mnoho stromov a ráno boli cesty plné konárov a listov. Kde-tu sa objavil napríklad kus plechu popri ceste, ale aj porozbíjané okná na dome a popadané škridle zo striech.

Zdroje: iMeteo, SHMÚ , FAcebook/ Hasičský a záchranný zbor - Bratislavský kraj , TASR

Najnovšie videá

Trendové videá