Slovenskú maturantku si všimli v Kanade. Vytvorila vlastnú aplikáciu a rovesníci jej hovoria „blázon“

  • Emma ešte len maturuje, ale už dnes pracuje externe pre kanadskú firmu a vytvorila vlastnú aplikáciu
  • Jej príbeh je inšpiratívny a zaujímavý z pohľadu mladého človeka, ktorý nezaháľa a venuje sa tomu, čo ho baví
  • Emmu často označujú za „blázna“, ale to jej nebráni pracovať na veciach, ktoré má rada
BeFunky-collage
Emma Zahradníková
  • Emma ešte len maturuje, ale už dnes pracuje externe pre kanadskú firmu a vytvorila vlastnú aplikáciu
  • Jej príbeh je inšpiratívny a zaujímavý z pohľadu mladého človeka, ktorý nezaháľa a venuje sa tomu, čo ho baví
  • Emmu často označujú za „blázna“, ale to jej nebráni pracovať na veciach, ktoré má rada

Mladá Slovenka je pre súčasnú mládež skutočnou inšpiráciou. Vo svojom mladom veku už dokázala vytvoriť svoju vlastnú aplikáciu Slow down and listen to music (Zastav sa a počúvaj hudbu).

Emma Zahradníková je maturantkou na Škole umeleckého priemyslu Josefa Vydru v Bratislave a vie, čo chce v živote robiť. Navyše už externe pracuje pre kanadskú firmu z Vancouvru a vyvíja svoje vlastné aplikácie. Ako sama hovorí, odmalička ju zaujímali moderné technológie. Ťahalo ju to k práci s ľuďmi a chcela pomáhať.

Vo svojom živote sa však Emma nechcela živiť dizajnom. „Asi mi to nikto neuverí, keď poviem, že som chcela študovať medicínu. Túžba ísť cestou umenia však bola silnejšia,“ hovorí v rozhovore pre Startitup. Emma svoj dizajn najskôr robila pre známych, neskôr ju začali oslovovať aj firmy, kde začala pracovať a tvoriť diela na zákazku.

zdroj: Emma Zahradníková

Aplikácia ako cesta k psychickému pokoju

Svoju vlastnú aplikáciu sa rozhodla vytvoriť už počas štúdia a motívácia jej naozaj nechýbala. „Odbor na mojej škole nás vedie k zamýšľaniu sa nad súčastnými témami a reflektovaniu aktuálneho diania z rôznych oblastí. Keďže počúvanie hudby je medzi mladými ľudmi veľmi rozšírené, zadanie bolo zamerať sa na oblasť hudobných mobilných aplikácií,“ vysvetľuje svoje zámery maturantka.

Jej aplikácia je vlastne odkazom pre súčasnú dobu. V dnešnom uponáhľanom svete má pomôcť ľuďom na chvíľu sa zastaviť. Emma hovorí o aplikácii ako o prostriedku k pokoju a kľudu.

V preklade aplikácia Spomaľ a pusti si hudbu reaguje a navádza k tomu, aby sa ľudia naučili oddychovať pri hudbe a spomalili. Odlišuje sa od ostatných aplikácií svojim dizajnom a farebnosťou,“ vysvetľuje.

Farby aplikácie použila modré, pretože modrá by mala mať upokojujúce vlastnosti, podporuje uvoľnenie a vyrovnanosť. Používatelia si sami zvolia druh hudby, ktorý chcú počúvať.

Tvorbu aplikácie začala úplne sama, neskôr s pomocou programátora Mateja Viskupiča. Emma vytvorila dizajn, Matej to naprogramoval a svoje šťastie išli hľadať na súťaž Junior Internet v kategórii JuniorDESIGN, ktorú organiuzuje AMAVET.

Hudobná platforma mala úspech a umiestnila sa medzi víťazmi. Krátko po súťaži ma cez moju mentorku z programu LEAF oslovila Globálna agentúra pre marketing mobilných aplikácií so spoluprácou externej grafičky,“ opisuje Emma.

zdroj: Emma sa zúčastnila na rôznych súťažiach

Práca v Kanade zo Slovenska

Firma v Kanade, pre ktorú Emma pracuje sídli vo Vancouveri, ale sama komunikuje s manažérkou zo Singapuru. Keďže sú v troch časových pásmach, je veľmi ťažké spojiť sa, a preto je Emma častokrát hore celé dni a noci.

„Častokrát pracujem vo dne v noci. Snažím sa na sebe pracovať aj vo svojom voľnom čase. Stal sa zo mňa workoholik, no to, čo robím, ma baví. Jedným limitom je to, že deň má len 24 hodín a druhým, že so svojou prácou som málokedy spokojná,“ priznáva Emma.

S kanadskou firmou má normálny kontrakt a dostáva reálny plat. „Mojou úlohou je navrhovanie, editácia a pripravovanie screenshotov, ktoré sa neskôr nahrajú pod mobilné aplikácie na Appstore či Google Play. Tak isto sa zameriavam aj na dizajny prezentácií budúcich aplikácií pre Apple Inc., ktoré budú po ich schválení nahraté do Appstore,“ opisuje svoju prácu Emma.

Hovoria mi blázon

Emma sa chce momentálne dostať na zahraničnú stáž a nebráni sa ani pôsobeniu za hranicami Slovenska. Pre svoju ambiciónosť je často svojimi rovesníkmi označovaná za „blázna“, ale skôr v dobrom zmysle slova.

Emma priznáva, že má oproti iným študentom úplne rozdielny život a počas dňa nemá veľa času nudiť sa. Trávi ho buď v škole, neskôr v divadle, v ktorom pracuje. Do budúcna by chcela pracovať v technológiách a dizajne.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech