Slovensku sa črtá energetická budúcnosť: USA nám ako jednej z troch krajín pošle milióny dolárov

  • Slovenská energetika vstupuje do novej éry
  • Slovenské elektrárne získali grant od USA
  • Poslúžia na štúdiu malých modulárnych reaktorov
Slovenská energetika, elektráreň v Novákoch
Ilustračná fotografia, TASR/Alexandra Moštková
  • Slovenská energetika vstupuje do novej éry
  • Slovenské elektrárne získali grant od USA
  • Poslúžia na štúdiu malých modulárnych reaktorov

Slovensko sa stalo jednou z troch krajín, ktoré získali nesmierne významný grant od Spojených štátov amerických. Slovenské elektrárne totiž uspeli aj spolu so svojimi partnermi v súťaži v rámci projektu Phoenix.

Vďaka tomu im budú pridelené financie na štúdie uskutočniteľnosti malých modulárnych reaktorov. 

Ako píše agentúra TASR, Slovensko v projekte uspelo spolu s Českom a Poľskom, pričom súťaž tvorilo 17 krajín strednej a východnej Európy. Vláda USA prispela celkovo ôsmymi miliónmi dolárov.

„Podpora, ktorú sme dnes získali, je veľkou príležitosťou. Znamená, že Slovensko je o krok bližšie k výstavbe malého modulárneho reaktora,“ uviedol generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček. Malé modulárne reaktory podľa neho nemajú nahradiť existujúce jadrové zdroje a ani obnoviteľné zdroje.

Budú doplnením nášho energetického mixu s cieľom zabezpečiť dostatok energie a chrániť životné prostredie.

Prihláška o grant na financovanie štúdie uskutočniteľnosti k malým modulárnym reaktorom bola prvým krokom pri napĺňaní partnerstva zadefinovaného v memorande o spolupráci, podpísanom v júni 2023.

Signatármi memoranda, ktorého cieľom je zabezpečiť podmienky pre podporu rozvoja malých modulárnych reaktorov v SR, sú Slovenské elektrárne, Ministerstvo hospodárstva SR, U. S. Steel Košice, Slovenská elektrizačná prenosová sústava, VUJE, Úrad jadrového dozoru a Slovenská technická univerzita v Bratislave.

Osobitný vyslanec prezidenta USA pre klímu John Kerry pri vyhlásení výsledkov súťaže oznámil, že ďalším krokom v súvislosti s projektom Phoenix a rozvojom malých modulárnych reaktorov bude podujatie, ktoré sa uskutoční v novembri v Bratislave.

Na sociálnej sieti tieto správy potvrdil.

Prečo potrebujeme nové zdroje?

Minister hospodárstva Peter Dovhun zdôraznil, že dopyt po elektrine na Slovensku v najbližších desaťročiach výrazne porastie a budeme potrebovať nové zdroje na jej výrobu.

„Jadrová technológia a zvlášť malé modulárne reaktory budú pre postupnú a rozumnú energetickú transformáciu našej krajiny a jej hospodárstva kľúčové,“ uviedol Dovhun.

Signatári v prihláške do projektu Phoenix navrhli na bližšie posúdenie v rámci štúdie realizovateľnosti päť slovenských lokalít, a to konkrétne areály existujúcich jadrových elektrární Jaslovské Bohunice a Mochovce, areály tepelných elektrární Nováky a Vojany a areál východoslovenskej oceliarne U.S. Steel.

Štúdia realizovateľnosti posúdi viaceré aspekty a vyberie najvhodnejšie lokality pre prípadnú budúcu výstavbu malých modulárnych reaktorov.

Malé modulárne reaktory predstavujú stabilnú a bezuhlíkovú alternatívu k výrobe elektriny z uhlia. Ich využitie je flexibilnejšie ako dnes používané veľké jadrové reaktory.

Majú taktiež výhodu v tom, že ich systémy a komponenty môžu byť vyrobené a zmontované po celkoch v továrni a takto prepravené na miesto inštalácie.

Zdroje: TASR, Twitter/Special Presidential Envoy John Kerry

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá