Slovenskú šancu zažiariť v Dubaji takmer zmaril nedokončený pavilón. Na Expo 2020 predvedieme to najlepšie, čo doma máme

  • Slovensko sa predstaví na prestížnej dubajskej výstave
  • Podľa Richarda Sulíka je účasť na tejto akcii dôležitá, môžeme sa ukázať ako relevantný partner
Expo dubaj
Media Liaison Officer Slovakia Expo Dubai 2020
  • Slovensko sa predstaví na prestížnej dubajskej výstave
  • Podľa Richarda Sulíka je účasť na tejto akcii dôležitá, môžeme sa ukázať ako relevantný partner

Expo Dubaj 2020 je najväčšou výstavou na svete a svoje brány návštevníkom otvorí už na začiatku októbra. Tejto prestížnej výstavy sa zúčastní aj Slovensko, ktoré sa bude reprezentovať v rámci tematickej zóny Mobilita. Leitmotívom slovenskej expozície je Pohyb budúcnosti: Vodík, Letectvo a Vesmír, v rámci ktorej svet uvidí inovatívne technológie v oblasti mobility a vodík ako pohon budúcnosti.

Ako uvádza generálna komisárka Expo Dubaj 2020 Miroslava Valovičová, Ministerstvo hospodárstva vynaložilo nesmierne veľa práce, aby zabezpečilo úspešnú reprezentáciu Slovenska na tejto akcii. „Môžeme potvrdiť, že slovenský tím je po obsahovej a odbornej stránke pripravený,“ konštatuje. Valovičová dodáva, že na slovenskom pavilóne sa pracuje deň aj noc. K ďalším zdržaniam by teda dôjsť nemalo.

Iba včera totiž prišla informácia, že slovenský pavilón na Expo Dubaj 2020 stále nie je dokončený, hoci výstava oficiálne začína 1. októbra, teda už tento piatok. Podľa nových informácií však bude pavilón dokončený čoskoro.

expo dubaj
zdroj: Media Liaison Officer Slovakia Expo Dubai 2020

Kľúčová výstava

Na návštevníkov bude v slovenskom pavilóne čakať viacero exponátov. Najväčšími ťahákmi sú jednoznačne vesmírny robot Androver, letecký VRM simulátor, niektoré z lietadiel vyrábaných na Slovensku, alebo model unikátneho projektu čistenia oceánov Ôsmy kontinent. 

Minister hospodárstva Richard Sulík považuje túto akciu za kľúčovú, pretože si myslí, že sa vďaka nej môžeme ukázať ako relevantný hráč a potenciálny obchodný partner. „Vodíkový pohon je súčasťou našej Národnej vodíkovej stratégie a zároveň veľkou témou pre zameranie Expo Dubaj, ktorým je mobilita, udržateľnosť a príležitosť, keďže jedným z efektov zavedenia vodíka ako paliva budúcnosti je výrazné zníženie emisií,“ uvádza.

expo dubaj
zdroj: Media Liaison Officer Slovakia Expo Dubai 2020 - Slovensko sa na expo Dubaj 2020 prezentuje ako moderná a inovatívna krajina.

Expo Dubaj 2020 sa bude konať v novom dátume 1. októbra 2021 – 31. marca 2022 pod vedením Ministerstva hospodárstva SR. Spojené arabské emiráty sú centrom rozvíjajúcich sa trhov a Expo Dubaj bude prvou svetovou výstavou, ktorá sa uskutoční v regióne Blízkeho východu, Afriky a Ázie.

zdroj: Media Liaison Officer Slovakia Expo Dubai 2020

zdroj: Media Liaison Officer Slovakia Expo Dubai 2020

Meškajúci pavilón

O problémoch s dostavbou slovenskej expozície informoval ako prvý portál Aktuality.sk, uvádza SITA. Dôvodom majú byť nedokončené práce, ktoré mali zabezpečiť miestni dodávatelia stavebných prác. Ešte začiatkom septembra pritom minister hospodárstva Richard Sulík na tlačovej besede informoval, že Slovensko je na výstavu Expo Dubaj 2020 veľmi dobre pripravené.

Ministerstvo hospodárstva SR spolu s partnermi slovenskej expozície vynaložilo enormné úsilie pre zabezpečenie úspešnej prezentácie na Svetovej výstave Expo Dubaj 2020,“ uviedla Valovičová s tým, že slovenský tím je po obsahovej a odbornej stránke pripravený. „Som v dennom a priamom kontakte s emirátskou ministerkou medzinárodnej kooperácie a generálnou riaditeľkou Expo Dubaj 2020 Reem Al Hashimy, ktorá nás utvrdila v tom, že na slovenskom pavilóne sa pracuje deň a noc a od ktorej sme dostali prísľub, že už nepríde k ďalším zdržaniam,“ doplnila Valovičová.

Meškanie potvrdil aj minister hospodárstva Richard Sulík. „Áno, je to pravda,“ skonštatoval počas mimoriadnej schôdze parlamentu o cenách energií. Podľa jeho slov to však vyzerá tak, že by pavilón mohol byť odovzdaný už vo štvrtok 30. septembra. Projekt teda podľa neho meškal päť alebo šesť dní. „Je to mimo našej moci, ale áno, došlo tam k meškaniu,“ uzavrel minister. V podobnej situácii je pritom údajne ďalších 40 štátov.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá