Slovenský 7-násobný futbalový majster skrachoval. Svet športu zíva prázdnotou a vysokými stratami

  • Koronavírus zasiahol aj svet športu. Veľké podujatia sa musia prekladať a najväčší športový sviatok bude až v roku 2021
  • Svetové futbalové hviezdy prídu o milióny eur a slovenský futbalový klub MŠK Žilina sa ocitol v likvidácii
BeFunky-collage (3)
TASR
  • Koronavírus zasiahol aj svet športu. Veľké podujatia sa musia prekladať a najväčší športový sviatok bude až v roku 2021
  • Svetové futbalové hviezdy prídu o milióny eur a slovenský futbalový klub MŠK Žilina sa ocitol v likvidácii

Koronavírus ochromil takmer všetky ekonomické sféry či už na Slovensku alebo vo svete. Šport nezostal výnimkou. Včera ohlásil 7-násobný slovenský futbalový majster MŠK Žilina, že ide do likvidácie. Hráčom najskôr klub znížil platy, neskôr ich musel všetkých prepustiť. Hráči však podľa klubu  nebudú mať existenčné problémy.

„Vo väčšine prípadov je ich príjem 4 až 10-násobne vyšší ako strop aktuálneho príspevku stanoveného Vládou SR. Dnes je jasné, že udalosti sa vyvíjajú tak, že ich terajšie zárobky sú vysoko nad budúcimi možnosťami klubu,“ píše sa v oficiálnom vyhlásení klubu. Nad budúcnosťou klubu a žilinského futbalu tak visí veľký otáznik.

Ako uvádza agentúra SITA, stratégia financovania klubu je založená na príjmoch z predaja hráčov. Napr. pri poslednom väčšom transfere klubu – prestupe známe okolnosti spôsobili, že sa muselo pristúpiť k splátkovému kalendáru.

Rozpočet klubu na rok 2020 je postavený na príjme z transferov hráčov počas letného prestupového obdobia. Dnes je viac ako pravdepodobné, že príjem z letných prestupov sa bude blížiť nule.

Olympijské stratené miliardy

Ekonomické dopady na šport však budú omnoho vyššie. Nehrá sa žiadna liga, všetky zápasy sú pozastavené a hráči nemajú kde hrať.

Ak sa pozrieme do sveta, azda najväčší športový sviatok, ktorá zasiahla pandémia koronavírusu sú Olympijské hry. Tie sa posúvajú a budú sa konať 23. júla 2021. Už len samotné presunutie olympiády bude stáť o 2,3 miliardy dolárov viac.

Dodatočné náklady odhadované organizačným výborom zahŕňajú okrem iného náklady na opätovné zapožičanie súťažných miest, opätovnú rezerváciu hotelov pre olympijských funkcionárov a zvýšené mzdové náklady na zamestnancov výborov a strážcov.

Bez predpokladu preloženia hier sa náklady vyšplhali na približne 12,6 miliardy. Celkové náklady s presunom hier sa tak dostanú na odhadovanú úroveň približne 15 miliárd dolárov.

Niektoré údaje však hovoria o možnom navýšení nákladov. Nezávislý audit ešte v roku 2019 informoval o omnoho vyšších nákladoch ako odhadovaných 12,6 miliardy. To nehovoríme o tom, že Tokio príde o doteraz rezervované hotely, špeciálne olympijské priestory alebo prípravy na nával turistov. Či bude podobný záujem aj v roku 2021 nie je jasné.

IOC, IPC, Tokyo 2020 Organising Committee and Tokyo Metropolitan Government announce new dates for the Olympic and…

Gepostet von Olympic am Montag, 30. März 2020

Hokejový svet smúti

Rok 2020 poznačí aj slovenský národný šport. Hokejový šampionát v Zürichu musela IIHF preložiť a zrušiť ďalších 6 podujatí. S každoročnými majstrovstvami sveta sa hrajú aj majstrovstvá nižších kategórií. Celkové finančné dopady na zrušenie všetkých podujatí ešte nie sú známy, no môžeme odhadovať straty v miliónoch eur.

Ako píše agentúra Reuters, rada IIHF zváži akúkoľvek finančnú kompenzáciu za už vzniknuté náklady organizátorom turnajov a zúčastneným tímom. Vo svete boli okrem hokejových šampionátov zrušené podujatia naprieč celým športom. Cez golf, paraolympiádu, futbal, kriket, basketbal alebo ragby.

Futbalové hviezdy budú mať nižší plat

Krízový stav spôsobený pandémiou koronavírusu v španielskom futbale prinútil futbalistov FC Barcelona k ráznemu opatreniu. Hráči úradujúceho španielskeho majstra sa vzdali 70% z platu, čo oficiálne deklaroval hviezdny Argentínčan Lionel Messi. O znížení platov informuje agentúra SITA.

„Pokiaľ bude trvať núdzový stav, vzdávame sa 70% z našich platov.  Zároveň pomôžeme klubu, aby bol v tomto ťažkom období vyplácať ostatných zamestnancov na 100%,“ napísal Lionel Messi na sociálnej sieti. Jeho príspevok na twitteri začali zdieľať aj ostatní hráči katalánskeho veľkoklubu. Gandiózne gesto nezostalo bez povšimnutia u sledovateľov Messiho.

„Veľká vec toto! Gratulujem, si exemplárny príklad pre všetkých, ako vždy,“ napísal Messimu jeho niekdajší spoluhráč Xavi Hernández.

zdroj: Argentínsky futbalista Lionel Messi (Argentína) a Portugalčan Cristiano Ronaldo/TASR

Messi s Ronaldom prídu o milióny

„Som hrdý na vás všetkých,“ skonštatoval ďalší niekdajší člen hviezdneho zoskupenia FC Barcelona Carles Puyol.

Messi uviedol na pravú mieru aj informácie z viacerých španielskych médií, že hráči mali spočiatku veľký problém s priškrtením finančného kohútika a nechceli sa podvoliť rozhodnutiu vedenia klubu. Tieto správy priniesli aj najväčšie španielske športové weby ako Marca či Mundo Deportivo.

„Nie je to pravda. Od začiatku sme chápali výnimočnosť situácie, ktorá nastala, a súhlasili sme so znížením platov. Vždy sme sa snažili tomuto klubu pomáhať a párkrát v minulosti vyšla iniciatíva aj od nás hráčov,“ referoval Lionel Messi, držiteľ Zlatej lopty, určenej pre najlepšieho hráča sveta za rok 2019.

Messi s Ronaldom prídu zo svojho príjmu dokopy o viac ako 83 miliónov dolárov.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech