Slovenský astrofotograf sa zaradil medzi najlepších na svete. Jeho fotografie si všimli aj svetové médiá

  • Tomáš Slovinský získal druhé miesto v medzinárodnej súťaži Astro Kamera
  • Spoločnosť spoločnosťou Capture the Atlas ho zaradila medzi najlepších na svete
  • Fotografiu Zimné oblúky chcel poukázať na na svetelné znečistenie
Tomáš Slovinský
Tomáš Slovinský
  • Tomáš Slovinský získal druhé miesto v medzinárodnej súťaži Astro Kamera
  • Spoločnosť spoločnosťou Capture the Atlas ho zaradila medzi najlepších na svete
  • Fotografiu Zimné oblúky chcel poukázať na na svetelné znečistenie

Náš najúspešnejší astrofotograf Tomáš Slovinský vyhráva jedno ocenenie za druhým. Len koncom týždňa sa objavil s fotografiou sopky Villarrica v Čile medzi najlepšími astrofotografmi na svete a teraz sa umiestnil na druhom mieste v medzinárodnej súťaži Astro Kamera so snímkou s názvom Zimné oblúky.

Spoločnosť spoločnosťou Capture the Atlas každoročne predstavuje najlepšie fotografie našej galaxie. Tomáš sa dostal medzi najlepších 25 fotografov na svete, ktorý dokonale zachytili Mliečnu dráhu. Košičan vraví, že ak si nikdy nevidel južnú oblohu, môže úprimne povedať, že je skutočne iná, než tá severná.

Slovenský astrofotograf oceňovaný NASA zachytil nebeský úkaz nad našimi Tatrami, aký ešte svet nevidel

Klenoty na nebi 

„Zatiaľ čo na orientáciu severného zemského pólu používame hviezdu Polárku, pod rovníkom začínajú platiť iné pravidlá. Keďže tu nenájdeme jasnú hviezdu v blízkosti pólu, na orientáciu nám slúži napr. Južný kríž – súhvezdie s jasnými hviezdami, ktoré si len ťažko pomýliť.“

Na fotografii sa nachádza tesne nad vulkánom Villarrica v Čile. „Tento Južný kríž smeruje k južnému svetovému pólu. Vnútri kríža si tiež môžeme všimnúť zaujímavú tmavú oblasť s názvom Coalsoak nebula, alebo slovensky hmlovina Uhoľné vrece, ktorá je azda najznámejšou tmavou hmlovinou pozorovateľnou i voľným okom. V ľavom hornom rohu je ďalší klenot, ktorý na severnej oblohe nenájdete. Doružova sfarbená hmlovina Carina.“

Tomáš pre Startitup dodáva, že jeho fotografiu zdieľali svetové médiá. „Som veľmi rád, že sa objavila v The Guardian, Business Insider či National Geographic.“

zdroj: Tomáš Slovinský

Jasná Mliečna cesta

Astrofograf už v marci minulého roku mal v pláne vycestovať do Čile, ale dva dni pred odletom mu zrušili let pre koronavírus. Košičan však veril, že keď všetko ohľadom pandémie pominie, vyberie sa tam. Splnilo sa a vďaka nemu si môžeme užívať pohľad na južnú oblohu, aj keď iba na fotografii. „Nachádza sa tam oveľa krajšia časť Mliečnej cesty. Je oveľa jasnejšia. Nachádzajú sa tam dvaja súptuníci Veľký a Malý Magellanov oblak. Táto obloha je jednoducho atraktívnejšia.“

„Sviatkom“ pre astrofotografa sú, samozrejme, meteorické roje. „Najvkusnejším úkazom je pre mňa práve zatmenie Slnka, ale kaťdý úkaz má niečo do seba.“

Ocenenie v medzinárodnej súťaži

Len včera sa umiestnil na druhom mieste v medzinárodnej súťaži Astro Kamera so svojou snímkou s názvom Zimné oblúky. „Touto fotografiou, podobne ako mnohými ďalšími, som sa snažil okrem iného upozorniť na problém svetelného znečistenia.“

Táto fotografia zachytáva podľa neho najkrajšiu noc, ktorú sme mohli tento rok zažiť. Jeho panoramatická snímka vznikla 10. marca večer vo výške 1740 m n. m., v – 14°C , priamo pod najvyšším vrchom Nízkych Tatier – pod Ďumbierom.

zdroj: Tomáš Slovinský

Názov Zimné oblúky zodpovedá obsahu fotografie. „Atmosferické podmienky boli priam ohromujúce. Vďaka tomu žiaril oblúk zimnej Mliečnej cesty v celej svojej kráse. A vďaka modifikovanému fotoaparátu a filtru na zachytenie spektra hmlovín vidieť i jasné stopy žiariaceho vodíka v galaktických ramenách. Emisné hmloviny sú často prvotným štádiom zrodu hviezd. Druhý oblúk je však ešte zaujímavejší. Skladá sa zo slnečného svetla rozptýleného na čiastočkách prachu v Slnečnej sústave. Jeho stopy teda končia nespočetne bližšie, než svojimi rozmermi siaha naša Galaxia.“

Jasné hviezdy aj zo Slovenska

Aj keď sa Slovensko nachádza v strednej Európe (kde je vysoká miera svetelného smogu) existujú u nás miesta, odkiaľ je možné hviezdy jasne vidieť. Ak chceme zazrieť nočnú oblohu tak, ako ľudia v minulosti, musíme vycestovať do opustenejších a svetelne čistejších oblastí.

„Na Slovensku sú to napríklad Poloniny, Muránska planina či Nízke Tatry, kde okrem väčšieho množstva hviezd uvidíte aj jasný pás tiahnúci sa naprieč oblohou – Mliečnu dráhu. Na Poloninách vidno hviezdy jasne, pretože tam nie je až tak rozvinutý turistický ruch. Ak by sa tam stavalo viac hotelov či atrakcií, nebolo by to možné. Z okolia Košíc je vhodným miestom na pozorovanie hviezd okolie Slanca. Napríklad Nový Salaš alebo Slanská Huta.“

Zdroj: slovinsky.art

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá