Slovenský „Betliar z Aliexpressu“ má len pár rokov. Unikátna stavba je úplne opustená

  • Zámok v obci Repište vyzerá ako historická stavba
  • V skutočnosti má len pár rokov
  • Rezidencia je však do dnešného dňa neobývaná
Marcus zámk
Marcus zámok reprofoto: YouTube/Marcus zámok
  • Zámok v obci Repište vyzerá ako historická stavba
  • V skutočnosti má len pár rokov
  • Rezidencia je však do dnešného dňa neobývaná

Na Slovensku sa nachádza množstvo unikátnych stavieb, zámkov, kaštieľov či hradov, ktoré zdobia našu jedinečnú históriu. No nájdu sa aj také stavby, ktoré do poslednej tehly vyzerajú ako historická stavba, no opak je pravdou. Presne tak vyzerá aj zámok neďaleko obce Repište.

V skutočnosti je to približne jednu dekádu stará novostavba. Ľudia, ktorí prechádzajú okolo, sa často zastavujú na tento skvost pozrieť a možno ani netušia, aké tajomstvá v sebe ukrýva.

„Nie veľmi vydarená replika kaštieľa v Betliari.“ Takýmto prívlastkom označil stavbu portál ASB. Najmladší slovenský hrad totiž naozaj tak trochu pripomína krásny Betliar – disponuje dokonca aj rozsiahlou záhradou či hradnou kaplnkou. Ako ale hrad Marcus naozaj vznikol?

Keď vy vilu, my hrad

Niektorí bohatí ľudia investujú do luxusných dovoleniek, iní do áut, ďalší do umenia a niektorí do nehnuteľností. Istému bratislavskému podnikateľovi, ktorý ale chce ostať v anonymite, sa však klasická mestská vila nepozdávala, a tak sa rozhodol postaviť rovno hrad, ktorý už niekoľko rokov púta pozornosť turistov aj médií. 

Na lúke obklopenej lesmi, neďaleko obce Repište (okres Žiar nad Hronom), tak vyrástla táto zaujímavá, pokojne by sa dalo povedať až bizarná, stavba. Jej názov je Marcus a meno vraj nesie po synovi, ktorému ju bratislavský podnikateľ venoval. Išlo teda o veľkolepý a nepochybne nezvyčajný dar, aký deti od rodičov len tak bežne nedostávajú.

zdroj: TASR/Ján Krošlák

Stavba má len 14 rokov

Napriek tomu, že hrad vyzerá, akoby mal za sebou už niekoľko storočí, portál Dromedár uvádza, že s jeho výstavbou sa začalo len v roku 2009. Stavba má teda aktuálne len 14 rokov. Zaujímavosťou je, že pre zachovanie historickej atmosféry vedie k hradu len obyčajná poľná cesta, na ktorej nájdeš len turistické smerovacie značky. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Zdroje: ASB, Dromedár, Plus 7 dní, Nový čas

Najnovšie videá

Trendové videá