Slovenský cestovný ruch sa bude spamätávať dlho. Malým penziónom nevznikol nárok ani na podporu

  • Strata príjmov z cestovného ruchu v minulom roku bola viac ako 11-násobne väčšia ako počas globálnej hospodárskej krízy v roku 2009
  • Svetová organizácia UNWTO upozorňuje, že je ohrozených 100 až 120 miliónov pracovných miest v oblasti priameho cestovného ruchu
  • Situácia je rovnako zlá aj na Slovensku
  • Slovenské hotelierstvo túžobne čaká na letné obdobie, kedy sa bude môcť finančne nadýchnuť a potiahnuť fungovanie podniku
turizmus, cestovný ruch, penzión, dovolenka
Archív Igor Eliaš
  • Strata príjmov z cestovného ruchu v minulom roku bola viac ako 11-násobne väčšia ako počas globálnej hospodárskej krízy v roku 2009
  • Svetová organizácia UNWTO upozorňuje, že je ohrozených 100 až 120 miliónov pracovných miest v oblasti priameho cestovného ruchu
  • Situácia je rovnako zlá aj na Slovensku
  • Slovenské hotelierstvo túžobne čaká na letné obdobie, kedy sa bude môcť finančne nadýchnuť a potiahnuť fungovanie podniku

Globálny cestovný ruch má za sebou najhorší rok vo svojej histórii. Pandémia ochorenia COVID-19 v roku 2020 mu spôsobila stratu príjmov väčšiu ako 1 bilión eur, keďže sa počet zahraničných návštevníkov prudko prepadol. Uviedla to koncom týždňa Svetová organizácia OSN pre cestovný ruch (UNWTO) so sídlom v Madride.

Strata príjmov v minulom roku bola „viac ako 11-násobne väčšia ako počas globálnej hospodárskej krízy v roku 2009,“ uvádza sa vo vyhlásení UNWTO. Organizácia zároveň upozornila, že je ohrozených 100 až 120 miliónov pracovných miest v oblasti priameho cestovného ruchu, informovala o tom slovenská tlačová agentúra TASR.

Situácia je rovnako zlá aj na Slovensku. My sme sa rozprávali s rodinou, ktorá vlastní penzión Antiqua Villa v Spišskej Starej Vsi a pýtali sa ich na to, akým spôsobom ich podnik ovplyvnil koronavírus.

Keďže sme malý rodinný podnik, ktorý svojim zákazníkom prináša zážitky v oblasti turizmu, tak vplyv bol rovnaký, ako pre každého, veľmi negatívny. Zatiaľ našťastie nie likvidačne, ale ďalší slabý rok nám už môže spôsobiť vážne ťažkosti,“ uviedol v rozhovore pre Startitup Igor Eliaš, manažér penziónu. 

turizmus, cestovný ruch, penzión, dovolenka
zdroj: Archív Ján Eliaš

Menšie penzióny nedostali nárok ani na podporu

Cestovný ruch dostal už počas prvej vlny záchrannú ruku. Ministerstvo dopravy a výstavby vypracovalo schému pomoci, ktorého prvej etapa trvala od apríla do októbra minulého roku. Hotelierstvo sa snažilo príjmy vykompenzovať počas letných mesiacov, ked sa čísla ustálili, iní vymýšľali alternatívy.

Problém mali hlavne menšie zariadenia, ktoré nevykázali dostatočný pokles tržieb oproti predošlému roku, a preto ani nemali nárok na štátnu pomoc. Takým prípadom bol aj práve penzión Antiqua Villa. „Tržby sme nemali dostatočne nízke, preto sme nemali nárok na štátnu podporu, prípadne nám vychádzala tak nízka, že nám to nestálo za vyloženú administratívnu námahu. V súčasnosti nie je žiadny iný alternatívny produkt, ktorým by sme vedeli zastúpiť ubytovanie,“ vysvetľuje Eliaš.

turizmus, cestovný ruch, penzión, dovolenka
zdroj: Archív Ján Eliaš

Penzión mal dva ziskové mesiace. Vďaka jeho polohe obsadenosť penziónu výrazne ovplyvňuje návštevnosť v samotných Pieninách, a tá je najvyššia hlavne počas letnej sezóny. Najväčšími lákadlami okolia sú splav na pltiach po Dunajci, výlet na Tri koruny, návšteva Chodníka korunami stromov v Bachledovej doline či Single trails v neďalekej Lechnici.

Slováci boli cez leto doma, no Antiqua Villa mala šťastie, že sa nachádza vo veľmi navštevovanej lokalite, preto aj počas pandémie bola návštevnosť vysoká. 

Aj tohtoročná sezóna bola pomerne silná, pretože prevažná väčšina Slovákov dovolenkovala doma, na Slovensku. Boli to však žiaľ iba 2 intenzívne mesiace bez predsezóny a bez jesenných či zimných pobytov,“ ozrejmil Eliaš.

V najsilnejších mesiacoch (júl a august) sme, paradoxne, zaznamenali mierny nárast návštevnosti a logicky aj tržieb oproti roku 2019. Na relatívne pozitívnych číslach sa odrazil väčší podiel dlhších pobytov, to znamená 3 a viac nocí oproti predošlým rokom. Priala tomu aj všeobecne zlepšená pandemická situácia, kedy po jarných mesiacoch došlo k zlepšeniu a ľudia boli takpovediac odkázaní na objavovanie nových regiónov Slovenska,“ doplnil manažér penziónu.

Mladý pár nechal zabehnutú prácu. V Bytči si otvorili kaviareň, ktorá je najdrahšia v meste, no stojí za to

Slovenské dovolenky už v najbližších mesiacoch?

Slovenské hotelierstvo sa minulé leto snažilo maximálne prispôsobiť novým reštrikciám. „V dôsledku šírenia koronavírusu sa aj naša prevádzka penziónu zmenila. Pridržiavali sme sa vždy aktuálnych hygienickych odporúčaní. Dezinfekcia, nosenie rúšok, odstup a zvýšená pozornosť na čistenie a dezinfekciu všetkých spoločných priestorov bola pre nás samozrejmosťou,“ uviedol Eliaš. 

Minulé leto penzión zachránila aj zážitková turistika. Splav Dunajca je možný buď na pltiach, alebo na raftoch. Tieto atrakcie boli v lete dostupné iba s minimálnymi obmedzeniami. „Jarné splavy boli v tom čase nereálne, keďže práve prepukla pandémia a naši tradiční zákazníci museli svoje skupiny preložiť o rok. Aktuálny vývoj však opäť nenasvedčuje tomu, že populárne jarné splavy na raftoch, kedy je v Dunajci veľa čistej vody z topiacich sa snehov, sa budú dať robiť v plnej prevádzke. Snáď sa to podarí aspoň v obmedzenom režime. Veríme však, že v lete opäť naštartujeme skvelú sezónu,“ dodal manažér.

turizmus, cestovný ruch, penzión, dovolenka
zdroj: Archív Ján Eliaš

Ako bude teda vyzerať leto 2021? Budú Slováci zažívať opäť slovenské dovolenky? Ak vôbec nejaké… Všetko ukáže vývin nasledujúcich mesiacov, ktorý je pre situáciu letných mesiacov najdôležitejší. Slovenské hotelierstvo túžobne čaká na toto obdobie, kedy sa bude môcť aspoň trochu finančne nadýchnuť a potiahnuť fungovanie podniku.

Predpokladáme, že dovolenkovať sa opäť bude v prevažnej miere na Slovensku, a že turisti ani tento rok neobídu Zamagurie, Pieniny či mestečko Spišská Stará Ves. Rozhodne je to región, ktorý vás očarí a stojí za to prísť,“ láka na návštevu čarovného okolia Eliaš.

Mnohé ubytovacie zariadenia sa snažia vynájsť a už teraz pozývajú dovolenkárov na pobyt. Častým sú early bird zľavy na rezerváciu letných pobytov, ktorú má aj Antiqua Villa s garanciou bezplatného zrušenia v prípade pretrvávajúcich protipandemických opatrení. 

Zdroje: TASR, Schéma pomoci v cestovnom ruchu, Antiqua Villa

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech