Slovenský filmár navštívil ostrov, kde sú všetci obyvatelia potomkovia jedného muža

  • Košičan Dominik Bari pripravuje dokument o jednom z najizolovanejších ostrovov na svete
  • Na Palmestrone v Tichom oceáne žije len 28 ľudí. Majú jedno priezvisko – Marsters
Dominik Bari ostrov Palmerston
Dominik Bari
  • Košičan Dominik Bari pripravuje dokument o jednom z najizolovanejších ostrovov na svete
  • Na Palmestrone v Tichom oceáne žije len 28 ľudí. Majú jedno priezvisko – Marsters

Predstav si, že odídeš na ostrov, kde žije len pár ľudí. Piješ dažďovú vodu, ješ iba to, čo ti ostrov alebo more ponúknu. Signál takmer nechytíš a si odkázaný len sám na seba a ďalších pár ľudí navôkol. Ak po teba nepríde zásobovacia loď, nemáš šancu nikde ujsť.

Filmár Dominik Bari ako prvý Slovák navštívil tichooceánsky ostrov Palmerston, kde žije len 28 ľudí v troch klanoch. Majú len jedno priezvisko a viacerí svoje miesto narodenia nikdy neopustili. O ostrove a jej obyvateľoch plánuje natočiť dokument.

Košičan sa do filmového sveta zapísal najmä dokumentom o najchladnejšom obývanom mieste na Zemi, dedine Ojmiakon na Sibíri, ktorá leží približne 5 300 kilometrov na východ od Moskvy. Tento dychvyrážajúci dokument bol v roku 2019 kvalifikovaný na Oscara a vyslúžil si celosvetovú pozornosť.

Tentoraz zmenil klímu a úplne sám sa na 13 dní vybral na ostrov, o ktorom vie len málokto. „Kamarát mi raz poslal článok z britských novín, kde sa písalo o top 5 najizolovanejších miestach na svete. Jedno z nich bol Ojmiakon, ktorý som navštívil. Zaujalo ma však číslo jeden, a to bol práve Palmerston. Snažil som sa dopátrať k tomu, čo bolo o ňom predtým natočené, no nič som nenašiel, čo by malo dramaturgickú štruktúru. Tak som si povedal, vau, toto je niečo zaujímavé, čo by stálo za to natočiť. Samozrejme, ak to je pravda,“ hovorí Dominik.

Dominik Bari ostrov Palmerston
zdroj: Dominik Bari

Cesta na tento izolovaný ostrov, ktorý má rozlohu len 2×2 kilometre, nebola vôbec jednoduchá. Cestoval z Košíc do Mníchova, odtiaľ do Los Angeles, pokračoval na Havaj a Cookove ostrovy, konkrétne na Raratonga.

Tam však prišla najťažšia časť zážitku. Musel nájsť kapitána, ktorý ho na Palmestron prepraví. Trvalo mu niekoľko dní, kým našiel svojho „záchrancu“, ktorý zmenil kurz a na ostrov ho odniesol za 10 000 dolárov.

Dominik Bari ostrov Palmerston
zdroj: Dominik Bari

Jeden ostrov, jedno priezvisko

Na Palmestrone žije len 28 ľudí a podľa všetkého sú všetci potomkovia rybára Williama Marstersa a jeho troch žien, ktorí sa na ostrov dostali pred 160 rokmi. Všetci sú teda príbuzní a rozprávajú zvláštnym anglickým dialektom z 18. storočia.

V súčasnosti sú rozdelení na tri klany, a to podľa toho, od ktorej ženy pochádzajú. Manželstvo je v rámci jedného klanu zakázané a podľa toho je rozdelený aj ostrov. Všetci obyvatelia však majú len jedno priezvisko, a to Marsters.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Trendové videá