Slovenský fotograf získal za svoju snímku prestížnu cenu. Fotením sa pritom vôbec neživí

 • Radoslavovi Černickému sa na poli fotografie podarilo dosiahnuť obrovský úspech
 • Bolo mu udelené ocenenie Slovakia National Award 2019, ktoré je zároveň súčasťou fotografickej súťaže Sony World Photography Awards
 • Jeho víťazná fotografia s názvom Zlaté vlny zachytáva malebnú krajinu južnej Moravy
rado (1)
Radoslav Černický
 • Radoslavovi Černickému sa na poli fotografie podarilo dosiahnuť obrovský úspech
 • Bolo mu udelené ocenenie Slovakia National Award 2019, ktoré je zároveň súčasťou fotografickej súťaže Sony World Photography Awards
 • Jeho víťazná fotografia s názvom Zlaté vlny zachytáva malebnú krajinu južnej Moravy

Čím podľa Radoslava táto fotka porotu zaujala najviac? „Ťažko povedať, čím ich zaujala. Za seba môžem povedať, že mňa fotka fascinuje úžasnou hrou svetla a tieňa, a to všetko spolu v synergii s líniami vlnitých polí. Úžasná je aj farba, ktorú namiešalo zapadajúce slnko a dalo tomu ešte väčší náboj,” konštatuje Radoslav pre Startitup.

Fotograf samouk

Radoslav nám prezradil, že ho fotografie fascinovali už odmalička, a to najmä tie, ktoré zachytávali krásu prírody. Aj on sám sa preto snažil počas výletov do prírody fotiť podobné snímky, aké si prezeral aj na internete. Časom však zistil, že niečo podobné na „automatiku“ zrejme neodfotí. Rozhodol sa preto zaregistrovať na fotografickom portáli ePhoto.sk, kde začal študovať celú teóriu o fotení od A po Z.

„Bolo to ťažké, lebo som absolútne nerozumel danej terminológii a výrazom a častokrát som niečo čítal aj 10-krát, kým som to ako tak pochopil. Takto to trvalo asi 1,5 roka.”

Následne sa odvážil kúpiť si svoju prvú zrkadlovku. Postupne si začal skúšať a osvojovať všetky veci, ktoré mal už teoreticky naštudované. „No a znova som zistil, že to je málo a že k tomu potrebujete okrem teórie aj veľa veľa praxe a experimentovania. Stále sa vlastne učím nové veci a skúšam a sem-tam z toho aj niečo pozerateľné vyjde. Netvrdím, že som kvalitatívne ako na začiatku, ale vždy je čo zlepšovať a vždy je čo sa naučiť.”

Aj keď by pravdepodobne mnohí čakali, že Radoslav sa živí fotografiou, nie je to tak. Radoslav je vyštudovaný strojný inžinier a pracuje vo Volkswagen Slovakia, a.s. Bratislava ako referent. Prezradil nám, že vlastne ani netuší, koľko by si mohol šikovný fotograf zarobiť, nakoľko on sám fotí krajinky len ako hobby. A to aj napriek tomu, že jeho fotky sú vysoko cenené aj odbornou verejnosťou.

„Poznám pár fotografov, ktorí sa živia fotením, ale určite nie krajiniek. Sú to fotografi, ktorí fotia akcie, portréty a pod. Z vlastnej skúsenosti viem, že človek si radšej kúpi tuctovú fotku žltých taxíkov alebo červených autobusov za pár eur, ako by mal zaplatiť možno 2-3 krát viac konkrétnemu fotografovi,” hovori na margo zárobku fotografov, Radoslav.

A čo pre neho vlastne znamená výhra v súťaži Slovakia National Award 2019? „Obrovské uznanie. Výhra pre mňa znamená veľkú motiváciu a nakopnutie, že to, ako fotím ľudí zaujíma a pri pohľade na moje fotky sa potešia. Je to moje hobby, ale nič pre človeka v tomto smere nieje krajšie ako to, že vďaka koníčku poteší aj ostatných. Dáva mi to väčší zmysel.”

Ostatné Radoslavove foto úspechy

 • TOP 20 umiestnenie s fotkou Waves of Moravia na najväčšej medzinárodnej fotosúťazi CEWE „Our world is beautiful“ za rok 2017 (súťaže sa zúčastnilo 22 000 účastníkov z 94 krajín sveta a viac ako 183 000 fotografií)
  Zobraziť celú galériu (2)
  zdroj: RADOSLAV ČERNICKÝ
 • 2. miesto s fotkou Stred Európy v súťaži CEWE Cestovanie a dobrodružstvo 2018
 • 1. miesto s fotkou Waves of Moravia na medzinárodnom festivale Hory a mesto 2018
 • 1.miesto s fotkou Magic morning v medzinárodnej fotosúťaźi 35AWARDS v kategórii Fog (do súťaže bolo zapojených 1789 fotografov z 82 krajín a spolu bolo prihlásených 4068 fotiek)
 • 2 x čestné ocenenie od IPA 2018 (International Photography Awards) za fotky Magic morning a Symbol of Little fatra
 • 1x čestné ocenenie od TIFA (TOKYO INTERNATIONAL FOTO AWARDS 2018) za fotku Symbol of Little Fatra
 • 1. miesto s fotkou Podersdorf am See vo fotosúťaži #feelaustria (organizátor ePhoto.sk a turistická organizácia Rakúska Österreich Werbung)
  Zobraziť celú galériu (2)
  zdroj: RADOSLAV ČERNICKÝ

Ak sa ti Radoslavova práca páči, viac jeho fotografií nájdeš na jeho stránke radoslavcernicky.com alebo na jeho Instagrame.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech