Slovenský hokej má novú hymnu za peniaze z takmer 18 miliónového rozpočtu prideleného pre tento rok

  • Maskot 2019 IIHF majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji na Slovensku, medveď Macejko, už má svoju oficiálnu pieseň. Jej názov je - Hokejová
  • Počas májových dní bude znieť nielen na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave a Steel aréne v Košiciach
hokej
fb:International Ice Hockey Federation (IIHF)
  • Maskot 2019 IIHF majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji na Slovensku, medveď Macejko, už má svoju oficiálnu pieseň. Jej názov je - Hokejová
  • Počas májových dní bude znieť nielen na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave a Steel aréne v Košiciach

Rovnako ako maskot Macejko, aj táto pieseň má odkazovať na slovenský folklór, aj keď nevyzdvihuje žiaden konkrétny región. Je veľmi pravdepodobné, že chytľavú melódiu i slová si bude pospevovať mnoho hokejových fanúšikov, keďže sú blízke ich náture. A nielen Slováci si ju obľúbia, melódia má ambíciu roztancovať aj zahraničných návštevníkov šampionátu.

„Slovensko je moja vlasť, za Slovensko túžim hrať. Tam na skale vysokej, tam v doline hlbokej, srdcia bijú pre hokej,“ znejú prvé slová Macejkovej piesne, v ktorej sa striedajú viaceré hudobné podklady zo známych ľudových a hokejových skladieb.

„Skladba Hokejová nemá ambíciu byť hymnou šampionátu. Je to predovšetkým pieseň maskota Macejka. Vznikla na motívoch populárnych ľudových piesní vrátane známeho Macejka, ktorého si pospevujú generácie Slovákov, a mixu skladieb, ktoré počúvajú fanúšikovia počas zápasov v hokejových arénach,“ povedala riaditeľka komunikácie 2019 IIHF MS v ľadovom hokeji Michaela Grendelová. „Budeme radi, ak bude medzi fanúšikmi populárna a stane sa ďalšou skladbou, ktorá bude znieť na štadiónoch aj po skončení šampionátu.“

Zobraziť celú galériu (1)
zdroj: International Ice Hockey Federation (IIHF)

Hudbu skladby Hokejová zložil a nahral Ondrej Kandráč spolu so svojou skupinou Kandráčovci. Text napísal Vladimír Puchala, ktorý je aj autorom viacerých hitov populárnej hudobnej skupiny, vrátane slovenskej verzie tradičnej poľsko-ukrajinskej piesne Hej sokoly.

Zväzu výrazne pomohol svetový šampionát

Kongres SZĽH schválil na rok 2019 rozpočet vo výške 17,6 milióna eur. Je to približne o 600-tisíc eur viac, ako bol ten minuloročný. Blížiace sa Majstrovstvá sveta na Slovensku sú lákadlom aj pre mnohých sponzorov. Súčasťou získavania nových zdrojov je nová vizualizácia Hockey Slovakia, ktorá má aj prostredníctvom predaja dresov a ďalších suvenírov priniesť do pokladnice hokejového zväzu státisíce eur.

Medzi najvyššie položky na strane výdajov SZĽH  patrí zabezpečenie A-reprezentácie Slovenska, kde sa počíta s rovným miliónom eur. Do hokejových klubov má v nasledujúcich mesiacoch pritiecť 3,2 milióna eur.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech