Slovenský hypnotizér: Hypnóza ťa môže zbaviť fajčenia. Ale musíš to chcieť ty, nie tvoja frajerka

  • Martin Komínek sa ako jeden z mála ľudí na Slovensku venuje hypnoterapii
  • Priblížil nám, ako to funguje a či je to bezpečné
hypnóza sny
Hypnóza, ilustračná snímka, Pixabay/Leandro De Carvalho
  • Martin Komínek sa ako jeden z mála ľudí na Slovensku venuje hypnoterapii
  • Priblížil nám, ako to funguje a či je to bezpečné

Väčšina ľudí za ním príde s tým, že sa bojí vystupovať na verejnosti. Mal však klientov, ktorí sa báli vody, alebo jedla. Hypnoterapia je podľa Martina Komíneka podobná ako terapia u psychológa, no nie je vhodná pre ľudí, ktorí majú psychické poruchy. Je však skvelá pre všetkých, ktorí si kvôli jednému zážitku nedokážu naplno vychutnať život.

Cieľom hypnózy nie je vymazať tento zážitok z hlavy, ale odstrániť negatívnu emóciu, ktorú spustil. Alebo odstrániť iracionálny strach. Ako sa to stalo v prípade klientky, ktorá sa bála ľudí tmavšej pleti. Po hypnoterapii zistila, že sa s nimi dokáže rozprávať.

Problémy totiž treba riešiť, nie potláčať. A práve v tom ti dokáže pomôcť hypnoterapia. Preprogramuje tvoje vzorce v mozgu a pomôže ti odstrániť paralyzujúci a zbytočný strach, ale aj prestať fajčiť.

My sme sa o tejto nezvyčajnej téme porozprávali s profesionálom Martinom Komínekom z Hypnoteraphy, ktorý sa hypnóze venuje viac ako 10 rokov. Prezradil nám jeho neuveriteľné skúseností a príhody, ako aj veľa iných nepochopených udalostí, ktoré sa dejú všade okolo nás. Len ich vnímame až vtedy, keď nám začnú zasahovať do súkromia a robiť problémy.

  • V čom spočíva proces hypnoterapie?
  • Ako dokáže hypnoterapia pomôcť fajčiarom?
  • Ako funguje návrat k minulým životom?
  • S akými najpodivnejšími strachmi za Martinom klienti chodia?
  • S čím „nadprirodzeným“ sa v živote stretol?

Kedy je ten správny čas pre človeka navštíviť hypnoterapiu?

Vtedy, keď si uvedomíš, že máš problém, začneš hľadať nejakú formu pomoci a možno nájdeš práve hypnoterapiu. Na druhú stranu, veľa ľudí pomoc nevyhľadá, lebo neveria, že by im hypnoterapia alebo iná metóda vedela pomôcť.

Nechcú si priznať, že majú problém alebo sa s ním už tak stotožnili, že sa stal ich súčasťou a neveria, že by to mohlo byť inak. Vo väčšine problémov sa s tým dá niečo spraviť.

Takže nikdy nie je neskoro začať?

Niektorí ľudia ku mne prichádzajú a vnímajú ma ako ich poslednú možnosť – dovtedy vyskúšali už naozaj všetko a nevedia si pomôcť. Pre veľa ľudí by to mohla byť prvá voľba, napríklad majú strach z lietania, tak je veľká šanca, že po pár stretnutiach ten let zvládnu. Myslím si, že dôvod, prečo hypnoterapia nie je zatiaľ vyhľadávaná, je ten, že na Slovensku sa jej venuje veľmi málo ľudí.

Aká je úspešnosť sedenia na hypnoterapii?

Pri hypnoterapii sú dva kritické faktory úspechu. Prvý, musíš chcieť dosiahnuť zmenu. Je to o tom, že napríklad, ak fajčíš a vadí to nie tebe, ale frajerke, prinúti ťa sem prísť a ty očakávaš, že sa posadíš do kresla s tým, že prestaneš fajčiť, neprestaneš.

Tak to nefunguje, lebo to ty nechceš. Iniciatíva musí prísť z tvojej strany. To znamená, že ty chceš prestať fajčiť. Nie, že to chce tvoja mama, ktorá sa o teba bojí, alebo ti povie lekár, že bolo by lepšie, keby si nefajčil. Musí to ísť z teba.

Druhá vec je dôvera. Prichádzaš na cudzie miesto k cudziemu človeku. Nevieš, čo máš očakávať, ako to bude celé prebiehať a či to bude fungovať. Musíš mať dôveru, že ten človek, s ktorým tu sedíš, ti chce pomôcť, chápe ťa. Nemusíš zásadne veriť, že hypnoterapia funguje.

Mohol by si mi opísať proces toho, ako hypnóza prebieha?

Hypnóza je proces, ktorým dokážeš zmeniť tvoj zaužívaný vzor správania a nahradiť ho novým. Neexistuje unifikovaný postup pre každého človeka. Odvíja sa od mentálneho stavu človeka, type jeho problému a hlavne od toho, čo všetko v živote zažil a ako jeho problém vznikol. Preto je pri každom človeku potrebné uplatniť individuálny prístup.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá