Slovenský kňaz roky zneužíval malé dievča. Súd mu vymeral veľmi mierny trest

  • Kňaz, ktorý roky zneužíval mladé dievča, pozná svoj rozsudok
  • S prokuratúrou sa dohodli na trojročnej podmienke. Súd dohodu odobril
kňaz, farár, cirkev,
Unsplash/Jacob Bentzinger, Romain Dancre
  • Kňaz, ktorý roky zneužíval mladé dievča, pozná svoj rozsudok
  • S prokuratúrou sa dohodli na trojročnej podmienke. Súd dohodu odobril

Magazín Reflex dlhodobo upozorňuje na prípad slovenského kňaza, ktorý sexuálne zneužíval len 13-ročné dievča. Išlo zároveň o jej učiteľa náboženstva.

Novinárka Kristína Kövešová na sociálnej sieti dnes oznámila, že kňaz František Ondrek dostal na súde v Dolnom Kubíne za dlhodobé sexuálne zneužívanie trojročnú podmienku. Na treste sa dohodol s prokuratúrou Dolného Kubína, súd napokon súhlasil.  

Šieste božie prikázanie

Tresty za sexuálne zneužívanie detí sa na Slovensku končia iba podmienkou často. V tomto prípade to najprv vyzeralo len na dvojročný podmienečný trest.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa kristinakovesova (@kristinakovesova)

TV Noviny uvádzajú, že mal kňaz 13-ročné dievča po pohlavnom akte pravidelne posielať na spoveď. Obeť sexuálneho zneužívania oslovila portál Reflex sama. Tvrdila, že ju jej kňaz a učiteľ zneužíval od 13 do 16 rokov. V jej trinástich prišiel vyučovať na jej školu, kedy sa stretli.

Obeť hovorí, že sa veľa rozprávali na voľnejších hodinách náboženstva, no aj v aute, keď sa spolu chodievali previezť.

Podľa jej slov sa pri stretnutiach bozkávali. Neskôr jej však začal vyzliekať tričko a ona cítila, „že chce niečo viac“. Tvrdí, že ho odmietala, pretože mala iba štrnásť rokov. V rovnakom veku však k ich prvému pohlavnému styku skutočne došlo. Stať sa tak malo na fare, kde kňaz býval.

V tom čase išlo o jej úplne prvý pohlavný styk, rovnaká situácia sa však s kňazom neskôr viackrát opakovala. Po súloži ju mal pravidelne posielať na spoveď k inému, konkrétnemu kňazovi, s tým, že jej napísal formulku, ktorú má pri spovedi povedať. „Previnila som sa proti šiestemu božiemu prikázaniu,“ znela.

Aspoň fotky

Okrem toho jej posielal aj svoje nahé fotografie, ktoré mal vyžadovať aj od nej. Obeť tvrdí, že ju kňaz poučoval, že sú ich stretnutia zlé, no fotografie sú neškodné.

O kauze ťa Startitup informoval vo februári tohto roka. V tom čase Markíza v ich hlavnej spravodajskej relácii uverejnila aj viaceré správy, ktoré obeť od kňaza dostala. 

„Veľmi ma to mrzí, že som ti tak veľmi ubližoval a ešte stále ubližujem svojou prítomnosťou. Ja sám si želám, aby som sa z toho zlého sna zobudil,“ písal kňaz.

„Mám pocit, že toto všetko je zlý sen, z ktorého sa nemôžem zobudiť. Veľmi si prajem vrátiť čas a neublížiť ti, nedotknúť sa ťa, neukradnúť ti to najvzácnejšie, čo si mala. Toto ma trápi najviac zo všetkého, že som sa choval ako hnusné prasa,“ stálo v správe.

knaz cirkev
zdroj: Unsplash/Mateus Campos Felipe

Kauza sa prevalila, keď sa obeť s pocitom, že pácha hriech, priznala inému kňazovi. Prípadu sa vtedy začala venovať cirkev. Kauza patrila pod Spišskú diecézu. Cirkev sa rozhodla prípad neposunúť na políciu. Obeť tvrdí, že jej dali podpísať papier, na ktorom stálo, že ich tejto povinnosti zbavuje.

V čase, keď sa prípad dostal na verejnosť, pôsobil už kňaz na inej farnosti na východnom Slovensku.

Prípadom sa začala zaoberať polícia na základe podnetu od otca obete z inej kauzy. Stíhali ho pre pokračujúci zločin sexuálneho zneužívania pred súdom v Dolnom Kubíne. 

Obeť pre magazín Reflex povedala, že dnes trpí post traumatickou stresovou poruchou, ktorá jej do veľkej miery ovplyvňuje život.

Zdroje: TV Noviny, Startitup, Instagram/kristinakovesova

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá