Slovenský medik vyvracia nezmyselné rady pseudo lekárov zaplavujúce internet

  • MUDr. Maroš Rudnay študoval medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika. Počas štúdia sa venoval študentskej vedeckej činnosti v oblasti endokrinológie a vnútorného lekárstva. Pracoval v Ústave anatómie, kde ako študentský asistent viedol pitevné cvičenia.
marko
youtube.com/pexels.com
  • MUDr. Maroš Rudnay študoval medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika. Počas štúdia sa venoval študentskej vedeckej činnosti v oblasti endokrinológie a vnútorného lekárstva. Pracoval v Ústave anatómie, kde ako študentský asistent viedol pitevné cvičenia.

Ešte počas štúdia sa s kolegami a priateľmi začal venovať vyvracaniu medicínskych nezmyslov šíriacich sa na internete a sociálnych sieťach. Spoločne založili stránku lovcisarlatanov.sk, kde formou blogov ako skupina lekárov vyvracajú argumentmi a vedeckými dôkazmi rôzne podvodné praktiky alternatívnej medicíny.

Táto stránka má za úlohu pomôcť snahe skoncovať so záplavou  NEmedicínskych nezmyslov, absurdít a očividných podvodov, ktoré sa dennodenne kopia a pribúdajú na rôznych weboch, diskusiách a fórach.

Snahou autorov je jednoduchou formou priblížiť ľudom skutočné fungovanie ľudského tela, mechanizmov fungovania chorôb, mechanizmov liečby a princípov medicíny ako vedy a zároveň poukázať na očividné nezmysly či podvody, ktorými sa rôzni šarlatáni a pseudoodborníci snažia zlákať (často ťažko chorých) ľudí na rôzne podozrivé a veľmi nebezpečné terapie.

Medzi najčastejšie „perly“ internetu, na ktoré natrafíte na nejednej medicínskej webovej poradni, patria napríklad tvrdenia, že:

  • za všetkými chorobami je jednoducho prekyslenie organizmu
  • takmer 100% liečbou rakoviny je vitamín C, MMS alebo sóda bikarbóna
  • medicína a lekári sú stelesneným zlom a ich jedinou úlohou je udržovať ľudí chorých
  • všetky infekčné choroby a očkovania vymyslela CIA v spolupráci s Bilderbergom a mimozemštanmi, aby sa ľudia na svete nepremnožili, a aby bolo na svete viac autistov, diabetikov…

Medicínskym konšpiráciám podľa Rudnaya vo väčšine prípadov veria ľudia, ktorých vážne choroby oblúkom obchádzajú. Tí, ktorí zažili ťažkú chorobu na vlastnej koži, len tak šarlatánom nenaletia.

„Keď sa niekto odmieta liečiť na rakovinu, tak je to jeho voľba, doplatí na to primárne on. Na odmietavý postoj rodičov k očkovaniu však môžu doplatiť ich deti. A sekundárne na to dopláca celá spoločnosť, keďže infekčné choroby sa prenášajú z človeka na človeka. Pokiaľ sa teda v posledných rokoch začala na Slovensku znižovať úroveň preočkovanosti populácie, tak sa nám môžu vrátiť rôzne choroby, ktorých sme sa už v minulosti dokázali zbaviť,“ hovorí Rudnay pre dennikn.sk

Impulzom pre hľadanie všemožných alternatívnych ciest na zbavenie sa chorôb sú aj nečisté praktiky farmafiriem. Koľkokrát sa stane, že sa priam vyrábajú diagnózy, aby farmafirmy mohli na ne produkovať lieky. Typické je zámorie, kde takmer každý druhý človek potrebuje psychoterapeuta a bez predpísaných tabletiek ani nemôže existovať.

„Lekár by mal vždy myslieť na záujem pacienta a je jedno, či ide o farmabiznis alebo alternatívu. Ak by sme sa bavili o prípadnom tlaku farmafiriem na predpisovanie liekov, ktoré pacient nepotrebuje, tak to je vec ľudskej nenásytnosti, nie zlyhanie vedy,“ konštatuje Rudnay pre aktuality.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech