Slovenský paralympionik Jozef Metelka sa rozhodol skončiť s reprezentáciou. Čo bolo poslednou kvapkou?

  • Inkompetencia na kľúčových miestach dohnala jedného z našich najlepších športovcov k ukončeniu reprezentácie Slovenska.
  • Inkompetencia na kľúčových miestach dohnala jedného z našich najlepších športovcov k ukončeniu reprezentácie Slovenska.

Štvornásobný majster sveta a držiteľ dvoch zlatých a jednej striebornej medaily z minuloročnej paralympiády v Riu už má toho dosť. 30-ročný Jozef Metelka, ktorý patrí medzi svetovú para-cyklistickú špičku, sa rozhodol ukončiť reprezentáciu Slovenska. Môže za to vedenie slovenského tímu na MS v Juhoafrickej republike.

Foto: jozefmetelka.com

Metelka, ktorý sa špecializuje na dráhovú cyklistiku, totiž na týchto majstrovstvách vyhral časovku jednotlivcov, no preteky s hromadným štartom nedokončil. Vedúci výpravy Branislav Režňák mu totiž neodovzdal informácie o pretekoch. Áno, čítaš správne. Vedúci výpravy na MS neodovzdal kandidátovi na celkové víťazstvo základné informácie o pretekoch z manažérskeho mítingu.

„Tam všetkých upozornili, že tabule o počte kôl sa presunuli z ľavej strany cesty na pravú. Predchádzajúce roky boli vždy na ľavej strane, teraz boli vpravo. To som ja na štarte nevedel. V domnienke, že idem posledné kolo a tým, že som na ľavej strane nevidel žiadne číslo, ma to len utvrdilo a vyrazil som naplno. Bol som vo vedení a náskok som len zvýšil. Myslel som, že som vyhral, len mi bolo čudné, že za páskou nikto nespomaľuje, až mi jeden z organizátorov povedal, že to ešte nie je cieľ… No pretekárov, ktorí ma obehli, už nešlo dobehnúť,“ povedal Metelka pre cas.sk.

Foto: jozefmetelka.com

Vedeniu vyčíta aj celkovú neprofesionalitu, absolútny nedostatok komunikácie s manažérom a to, že štartové číslo dostal až priamo na štarte, čo je v profesionálnom športe celkom faux pas.

„Teraz sa môžem zbaliť a ísť domov za letenky, ktoré som musel sám kúpiť, lebo rozpočet je prečerpaný. Celá moja príprava vyšumela. Pre niekoho to bol asi turistický výlet, a nie špičkové preteky,“ povedal Metelka pre cas.sk.

Foto: jozefmetelka.com

Nemôžeme sa čudovať, že špičkovému športovcovi došla trpezlivosť. Odchodom z reprezentácie pohrozil už v marci, no vtedy to väčšina ľudí vnímalo ako snahu upozorniť na problém. Najmä preto, že po prestupe do tímu iného národa sa najbližšie tri roky nebude môcť zúčastniť majstrovstiev sveta, ani najbližšej paralympiády. No fiasko z týchto majstrovstiev bolo preňho priveľa.

„Bohužiaľ, bola to posledná kvapka a môj pohár trpezlivosti pretiekol. Boli to moje posledné preteky za Slovensko. Toto utvrdilo moje rozhodnutie odísť. Je to definitívne. Nebudem jazdiť za turistický oddiel, prijmem niektorú z ponúk zo zahraničia. Je ich viac, takže to nechávam otvorené,“ povedal Metelka pre cas.sk.

Foto: jozefmetelka.com

Je smutné, že to došlo až do takéhoto konca, no Metelkovi to nemôžeme ani v najmenšom vyčítať. Športovec, ktorý patrí medzi najlepších na svete, sa nemôže nechať sabotovať nekompetentnými amatérmi v manažmente. Jozefovi držíme palce a prajeme mnoho ďalších úspechov v tímoch, ktoré si ho budú aj reálne vážiť.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech