Slovenský startup mieri vďaka podpore investorov do Ameriky

  • Slovensku chýba rizikový kapitál a systémová podpora inovácií – hodnota VC investícií je hlboko pod európskym priemerom.
  • Seed Starter Slovenskej sporiteľne rozširuje svoje investičné portfólio o ďalší startup.
  • Vestberry uzavrel Series A a plánuje financie využiť na svoj globálny rast.
slsp
Zakladatelia Vestberry SLSP
  • Slovensku chýba rizikový kapitál a systémová podpora inovácií – hodnota VC investícií je hlboko pod európskym priemerom.
  • Seed Starter Slovenskej sporiteľne rozširuje svoje investičné portfólio o ďalší startup.
  • Vestberry uzavrel Series A a plánuje financie využiť na svoj globálny rast.

Počul si už o Vestberry? Tento startup má našliapnuté poriadne vysoko. Dopomôcť mu k tomu majú aj peniaze od dvoch venture kapitálových fondov. Získal investíciu až milión eur a zatvoril tak za sebou dvere Series A. Netušíš, čo to znamená? Je to jednoduché. Každý startup potrebuje peniaze na to, aby vyrástol. Raz možno aj na jednorožca, ktorého mimochodom Slovensko ako jedna z mála krajín strednej a východnej Európy stále nemá. No a Series A je takou vstupnou bránou takzvaných inštitucionálnych investícií do startupov. Tých kôl je päť – „áčko“ je prvé, posledné je E. Tam sa však dostane naozaj málo startupov.

Pre Seed Starter Slovenskej sporiteľne, ktorá je strategickým investorom, je Vestberry už tretí slovenský startup, ktorý pomáha financovať. „Pri založení Seed Startera sme deklarovali dlhodobú podporu slovenských inovácií. Potvrdzuje to aj naše portfólio, ktoré sa teraz rozrástlo o tretí domáci startup s obrovským potenciálom na ďalšiu expanziu,“ komentuje investíciu Michal Vanovčan, výkonný manažér Seed Startera Slovenskej sporiteľne.

Vestberry je aktuálne jeden z najrýchlejšie rastúcich slovenských fintechových startupov. Zamestnáva už zhruba 30 ľudí a prostredníctvom jeho platformy zákazníci spravujú investície vo výške viac ako 20 miliárd eur. Medzi jeho významných klientov patrí napríklad Európska investičná banka, Commerzbank alebo Atomico. Startup na začiatku vyrástol aj vďaka podpore anjelských investorov, medzi ktorých patrí napríklad aj Martin Hauge – jeden z prvých investorov Spotify, dôveru si však získal aj medzi tými tuzemskými, ako sú František Krivda, Andrej Kiska ml. či Ján Kmeťko. Na podporu anjelských investorov startup nadviazal tento rok vďaka vstupom dvoch strategických investorov Seed Startera Slovenskej sporiteľne a Venture to Future Fund.

Prečo je dôležitá podpora startupov

„Startupy sú dôležité pre budovanie odolnejšej ekonomiky, rýchlo vytvárajú pracovné miesta s vysokou pridanou hodnotou a priťahujú talenty z celého sveta. Slovensko však výrazne zaostáva v podpore podnikania a rozvoji inovatívnych technologických firiem. Aj to boli impulzy, ktoré pred rokom a pol viedli ku vzniku korporátneho venture kapitálového programu Seed Starter Slovenskej sporiteľne,“ vysvetľuje Michal Vanovčan.

Picture2
zdroj: SLSP - Michal Vanovčan

Vanovčanove slová potvrdzuje aj aktuálny Index prosperity Slovenska. Ten upozorňuje, že budúci rast by mal byť založený na inováciách a výskume, pretože práve tie sú zodpovedné za 45 % ekonomického rastu a kompetentný ľudský kapitál sa na ňom podieľa ďalšími 40 %.

Nepriaznivú situáciu slovenského startupového ekosystému potvrdzujú napríklad aj údaje informačnej platformy Dealroom, ktorá mapuje priemerné investície rizikového kapitálu na obyvateľa v regióne strednej a východnej Európy. Podľa nej dosahujú investície do slovenských startupov hodnotu len 12 eur na obyvateľa, zatiaľ čo európsky priemer je 78 eur. Práve podporou tuzemských talentov a inovácií sa Seed Starter Slovenskej sporiteľne snaží zvrátiť nepriaznivú situáciu. „Hlad po rizikovom kapitáli je u nás veľký – do Seed Startera Slovenskej sporiteľne sa len za prvý rok jeho fungovania prihlásilo viac ako 150 startupov. Buď s ambíciou získať investíciu, alebo sa zapojiť do nášho inkubačného a akceleračného programu,“ hovorí Michal Vanovčan.

Od Excelu k high-tech riešeniam

Vestberry založili v roku 2018 Marek Zámečník, Ján Káčer a Matej Pavlanský s cieľom modernizovať technologickú infraštruktúru pre investičné fondy. Ich riešenie tak dokáže nielen nahradiť, ale predovšetkým zrýchliť a zefektívniť zastarané procesy a analýzy, ktoré sa doteraz najčastejšie realizovali v Exceli.

„Impulzom boli naše vlastné skúsenosti. Rozhodli sme sa preto prísť s riešením, ktoré správu investičných fondov zautomatizuje, a zefektívni tým nielen produktivitu práce, ale aj výrazne urýchli a skvalitní strategické investičné rozhodnutia,“ vysvetľuje Marek Zámečník, CEO a spoluzakladateľ startupu Vestberry. „V segmente venture kapitálových fondov a Private Equity, v ktorom pôsobíme, sú dobré referencie najdôležitejšou devízou pre ďalší rast. Nové investičné kolo, v ktorom za nami stáli dvaja silní partneri v podobe Seed Startera Slovenskej sporiteľne a Venture to Future Fund, nám preto výrazne pomôže v ďalšom škálovaní,“ dodáva Marek Zámečník.

„Ako investičný fond si veľmi dobre uvedomujeme, že dáta a efektívna správa portfólia sú kľúčom ku kvalifikovaným rozhodnutiam. Vestberry nás oslovil nielen svojím inovatívnym prístupom, skúseným tímom, ale aj dôveryhodnosťou, ktorú si získal u renomovaných partnerov ako Atomico či Európsky investičný fond,“ dodáva Miriama Hanout, členka predstavenstva Venture to Future Fund.

Z Bratislavy do USA – investícia do expanzie

Startup funguje z Bratislavy, avšak jeho platformu využívajú prevažne zahraniční klienti, hlavne vo Veľkej Británii, Nemecku, Švajčiarsku a Švédsku, a vďaka novej investícii môže teraz vo svojej expanzii pokračovať.

„USA sú kolískou venture kapitálových fondov, a preto je to trh, kam logicky smerujú naše ďalšie kroky. Už tam máme prvých zákazníkov a prostredníctvom referencií a našich marketingových aktivít postupne budujeme značku Vestberry aj za oceánom,“ potvrdzuje Marek Zámečník a dodáva: „Na diaľku sa však biznis v USA budovať nedá. Od marca tam preto fungujú dvaja naši zamestnanci, ktorí pripravujú obchodné zázemie a hľadajú strategických partnerov. Hoci v rámci Európy obsluhujeme našich klientov na diaľku z Bratislavy, v tomto prípade je dôležité mať človeka na mieste.“

Picture3
zdroj: SLSP

Seed Starter Slovenskej sporiteľne okrem Vestberry podporil už dva perspektívne slovenské startupy – SmartHead, ktorý sa zameriava na udržateľnosť a ESG reporting, a Blockmate, ktorý prepája svet digitálnych aktív s tradičnými financiami. Investíciami však jeho podpora startupov nekončí, cieľom programu je aj obsahová podpora, vzdelávanie, inkubácia a ďalšia pomoc pri vytváraní priaznivého prostredia pre vznik a rast inovácií.

„Koncom mája sa v Bratislave konal v poradí už štvrtý Startup Bootcamp – bezplatný intenzívny dvojdňový tréning pre startupy, ktorých riešenia môžu priniesť synergiu s finančnou inštitúciou. Počas týchto dvoch dní získavajú startupy množstvo praktických rád, ktoré môžu výrazne posunúť ich podnikanie a ich projekty sa môžu premeniť na reálnu spoluprácu s bankou,“ hovorí Michal Vanovčan a dodáva, že s niektorými účastníkmi z minulých Bootcampov už Slovenská sporiteľňa zahájila pilotné projekty.

Ďalšou aktivitou, ktorú Seed Starter plánuje podporiť a oživiť domáci startupový ekosystém, je aj partnerstvo podujatia Startup Awards – prestížneho ocenenia, ktoré sa tento rok po niekoľkoročnej prestávke vracia na Slovensko. 

„Je u nás veľa šikovných ľudí a talentov, ktorí prichádzajú s prelomovými riešeniami v rôznych oblastiach. Startup Awards je skvelou príležitosťou, ako ich zviditeľniť v celom regióne,“ uzatvára Michal Vanovčan a dodáva, že spojenie so spoločnosťou Civitta, ktorá sa rozhodla Startup Awards na Slovensku obnoviť, bolo pre Seed Starter jasnou voľbou.

Najnovšie videá

Trendové videá