Slovenský startup pomáha zachraňovať včely u nás i vo svete, všetko vďaka umelej inteligencii

  • Traja Slováci vymysleli umelú inteligenciu, ktorá dokáže zbierať a spracovať aktuálne údaje o dianí v úle
  • Prepojená je s mobilnou aplikáciou
  • Slováci chcú takto prispieť k záchrane včiel vo svete
Save The Bees
Save The Bees
  • Traja Slováci vymysleli umelú inteligenciu, ktorá dokáže zbierať a spracovať aktuálne údaje o dianí v úle
  • Prepojená je s mobilnou aplikáciou
  • Slováci chcú takto prispieť k záchrane včiel vo svete

Včely patria medzi vôbec najužitočnejšie živočíchy na svete. Až tretina potravín je celkom závislá na ich opeľovaní. Podľa stránky Greenpeace, venovanej záchrane včiel, bola ekonomická hodnota opeľovania včelami celosvetovo odhadnutá na 265 miliárd eur ročne. Od konca 90. rokov si včelári všimli záhadné zmiznutia včiel a od roku 2006 ubudlo až 40 % včiel medonosných, čím sa stali ohrozeným druhom.

Traja Slováci Stanka, Peter a Michal sa rozhodli, že už viac nebudú ignorovať alarmujúcu situáciu vo svete včelárstva a začali hľadať riešenia. Stanislava Horčíková je zakladateľkou občianskeho združenia Zachráň včely, ktoré organizuje školenia pre mladých začínajúcich včelárov. Aj dnes ešte mnohí včelári používajú zastarané metódy založené na tradičných postupoch, ktoré sú už neefektívne.

zdroj: Save The Bees

Pri hľadaní riešení bolo jasné, že starostlivosť o včely potrebuje nové inovatívne postupy. Slováci teda pracovali na tvorbe nového patentu, ktorý by umožňoval analýzu diania v úli počas toho, ako sa aktuálne dejú. Podarilo sa im vytvoriť unikátnu umelú inteligenciu, ktorá tieto údaje dokáže zbierať aj spracovať. Vie upozorniť napríklad na chýbajúcu kráľovnú, meria teplotu, vlhkosť aj vzduch v úli.

Umelá inteligencia je zabudovaná v čipe v tvare srdca, ktorá sa upevní na úľ. Včelár tak môže zbierať informácie o aktuálnom dianí vo vnútri bez toho, aby ho musel otvárať a spôsobovať otrasy. Všetko potrebné nájde v mobilnej aplikácii, ktorá je pripojená na čip.

zdroj: Save The Bees

Peter Kočalka je majiteľ včelej farmy s viac ako 250 včelstvami. Farma poskytla včelstvá, na ktorých prebiehal vývoj, výskum a overovanie technológie. Peter má tiež na starosti koordináciu výskumu a vývoja softvérových, ale aj hardvérových riešení a stratégiu rozvoja produktov a služieb.

„Naše produkty sme za posledné 4 mesiace dodávali do viac ako 20 krajín sveta. Prišli objednávky aj z krajín, kde sme nevedeli ako sa tam vôbec dá niečo doručiť. Čiže dnes môžete po svete stretnúť včelárov, napríklad z USA, Kanady, Austrálie, Mnochých krajín Európy ale aj niektoré Ázijské krajiny,“ pre Startitup sa vyjadril Miško Matúš, ktorý sa stará o marketing a komunikáciu s verejnosťou.

zdroj: Save The Bees

Slovákom sa podarilo dostať do celosvetového kola Chivas Ventures, ktorý podporujú projekty so sociálnym vplyvom a teraz v online hlasovaní súťaží o podporu publika. Svoj hlas im môžeš dať aj ty na oficiálnej stránke kampane. Víťaz získa finančnú podporu aj koučing.

Slováci tvrdi, že ich vzťah ku včelám bol láska na prvý pohľad. „Získali sme jeden úľ, keď raz máte včielky, tak sa do nich zaľúbite a z jedného úľa bolo 10, z 10 bolo 50 a  postupne pri skúmaní oblasti sme našli príležitosť pre nielen technologické inovácie, ale aj nezaužívaný systém práce, ktorý pomáha znížiť objem chémie použitej vo včelárení na minimum, respektíve ju nepoužívať vôbec,“ objasnil Matúš.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá