Slovenský startup s larvami múch exceloval v Európe, triumfoval vo veľkom finále

  • EIT Jumpstarter je program hľadajúci talenty pre tímy s vysokým potenciálom
  • Medzi najlepšími nechýbal ani nápad zo Slovenska
pjimage
Archív Dora Marosvolgyi, Unsplash/Jin Yeong Kim
  • EIT Jumpstarter je program hľadajúci talenty pre tímy s vysokým potenciálom
  • Medzi najlepšími nechýbal ani nápad zo Slovenska

EIT Jumpstarter, predakceleračný program podporovaný Európskym inovačným a technologickým inštitútom, vymenoval sedem najsľubnejších startupov v oblasti zdravia, potravín, surovín, energií, mestskej dopravy, výroby a nového európskeho Bauhausu.

Medzi víťazov patrí riešenie, ktoré umožní paralyzovaným pacientom samostatne komunikovať (BirgerMind, EIT Health), inovácia, ktorá agreguje kapacitu batérií zaparkovaných elektrických vozidiel, aby sa inteligentne hospodárilo s energiou (Mjolnir Energy, EIT InnoEnergy) a slovenský projekt, ktorý využíva larvy múch na premenu potravinového odpadu na zvieracie krmivo bohaté na bielkoviny (BioConvert, Nový európsky Bauhaus).

„Bol to skutočne jedinečný rok v živote programu EIT Jumpstarter, ktorý oslavuje svoju piatu edíciu. Nielenže sme privítali účastníkov z nových regiónov, ale do programu sme pridali aj novú kategóriu – Nový európsky Bauhaus. Vďaka týmto zlepšeniam sa tento konkurencieschopný program stal ešte bohatším,“ povedala Dora Marosvolgyi, riaditeľka Cross-KIC strategických regionálnych inovácií v kategórii EIT Health InnoStars.

„To, že tento rok prišiel rekordný počet žiadostí, je dôkazom toho, že EIT Jumpstarter je pre mnohých referenčným bodom. To nám dáva ohromnú motiváciu pokračovať v práci a ešte viac zvýšiť podporu inovácií v napredujúcich regiónoch EÚ,“ dodala. 

Logo

BioConvert vyhral prvú cenu  s inováciou, ktorá využíva larvy múch na premenu potravinového odpadu na zvieracie krmivo bohaté na bielkoviny.

Od roku 2017 tento program vyškolil 570 začínajúcich podnikateľov. Len tento rok dostali organizátori 548 žiadostí, z ktorých 42 dostalo šancu predniesť svoj návrh pred porotou zloženou z odborníkov a súťažiť tak o finančné výhry – najlepšie tímy v každej kategórii vyhrali 10 000 € – a prístup k EIT Komunitnej sieti.

Inovátori sa naučili základy budovania realizovateľného obchodného modelu, programoví mentori mali neoceniteľné postrehy a pomohli im overiť ich obchodné modely.

Vďaka úzkej spolupráci s EIT komunitami sa EIT Jumpstarter stal jedným z kľúčových nástrojov na prenesenie inovatívnych nápadov z laboratórií na trh.

Zdroj: TS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie