Slovenský startup vytvoril nepriestrelného „Terminátora“. Uzatvoril miliónový kontrakt s Američanmi

  • Slovenská firma Trainshot sa zaoberá vývojom v oblasti športovej streľby
  • Po novom prekvapili novinkou – autonómnym opancierovaným robotom
Róbert Schochmann na strelnici
Startitup
  • Slovenská firma Trainshot sa zaoberá vývojom v oblasti športovej streľby
  • Po novom prekvapili novinkou – autonómnym opancierovaným robotom

Všetky druhy brokovníc zakázané, samopaly povolené, hlásia varovné tabule na strelnici neďaleko Senca. Viacero postáv si nasadí antihlukové slúchadlá, pod teniskami a ťažkými bagandžami zavŕzga koberec z vystrieľaných nábojníc.

Hlúčik sleduje muža v popredí, ten vyberie z puzdra Sig Sauer p226 9mm Luger. Asi v dvoch tretinách priestoru strelnice sa niečo nehlučne pohybuje. Humanoidná figurína na kolesách sa chvíľkami prevažuje vpred a potom vzad a z diaľky pripomína postavu na Segwayi.

Muž v tričku s logom slovenského startupu zamieri. Je profík, takže základné pravidlá športovej streľby dodržiava úplne automaticky. Pravidlo číslo jeden: Na nikoho nemier. Ďalšie: Dodržiavaj bezpečnostné uhly a prst mimo streľby má byť položený pozdĺž zbrane.

Muž so zbraňou na strelnici
zdroj: Startitup

CEO startupu Trainshot Róbert Schochmann presunie ukazovák pravačky na spúšť a v angličtine vysvetľuje zahraničným hosťom, čo sa bude diať: „Teraz budem strieľať na kolesá.“ Následne sa ozve niekoľko výstrelov, ozvena zarezonuje v „kaňonovitom“ priestore strelnice. Spod kolies robota vytryskne piesok so štrkom.

Zbraň zasiahla koleso a časť opancierovanej konštrukcie. Robot sa následne opäť rozhýbe, ako by sa ho vystrelené guľky príliš netýkali. Hlúčik potenciálnych klientov, pre ktorých je prezentácia určená, si opäť zloží slúchadlá. Schochmannova zbraň skončí v puzdre.

„Predstavenie“ na strelnici sa uskutočnilo aj preto, že do firemného portfólia slovenského startupu pribudol poriadny unikát, a to pohyblivý robotický terč, ktorý naplno ocenia najmä športoví strelci. A Startitup pritom nesmel chýbať.

Na muške smart terč

Už názov firmy napovedá, čo je predmetom jej podnikania. Napriek tomu, že sa spoločnosti Trainshot po strelnici v Blatnom preháňal autonómny robot, firma si spočiatku vzala doslova na mušku jasný bizniscieľ – športovú streľbu.

Po letmom zhliadnutí interiéru spoločnosti sa na jazyk derie jediná veta. „Vyzerá to tu fakt cool,“ zhodnotí jeden z členov tímu Trainshot. V kúte striehne jeden z robotov, na stene pod neónovým logom visí Kalašnikov AK-47.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá