Slovenský startup vyvinul najlepšiu 3D kameru na svete, dáva oči robotom a mení svet technológií

  • Vyvinuli najlepšiu 3D kameru na svete, ktorá sníma objekty pohybujúce sa rýchlosťou až 40 metrov za sekundu
  • Ich produkty pomáhajú nahrádzať monotónnu a riskantnú ľudskú prácu
pixabay geralt, photoneo
zdroj: Pixabay/geralt, Photoneo
  • Vyvinuli najlepšiu 3D kameru na svete, ktorá sníma objekty pohybujúce sa rýchlosťou až 40 metrov za sekundu
  • Ich produkty pomáhajú nahrádzať monotónnu a riskantnú ľudskú prácu

Slovenská spoločnosť Photoneo je inovátorom v oblasti robotiky – vyvíja 3D robotické videnie a inteligentný softvér poháňaný umelou inteligenciou. Tieto dva komponenty spája vo svojich produktoch a kompletných automatizačných riešeniach. Misiou spoločnosti je vybaviť roboty videním a inteligenciou v úlohách, ktoré predstavujú riziko zranenia či trvalých zdravotných problémov.

Spoločnosť Photoneo vznikla v roku 2013 v Bratislave a je priekopníkom v oblasti real-time 3D snímania objektov. Za firmou stoja Ján Žižka, Tomáš Kovačovský a Michal Malý.

„V rámci produktov umožňujúcich 3D videnie Photoneo vyvinulo vlastnú, patentovanú 3D technológiu, ktorú pomenovalo ‚paralelné štruktúrované svetlo‘. Táto metóda ako jediná na svete umožňuje 3D snímanie scén v pohybe vo vysokej kvalite a rozlíšení, za čo bola medzinárodne ocenená,“ povedala pre Startitup PR špecialistka z Photonea Andrea Pufflerová.

Dom ruského miliardára za 140 miliónov ti vezme dych. Navrhla ho slávna Zaha Hadid

Povedané inak – kamera je najlepšia na svete z pohľadu presnosti 3D snímania v rýchlom pohybe. Patentovaná technológia Photonea je implementovaná pomocou vlastného obrazového snímača CMOS.

Za najväčší úspech považuje firma práve túto technológiu – unikátny nápad, ako skenovať objekty v pohybe a získať ich vysokokvalitný 3D model, aby výsledný výstup nebol rozmazaný, ako je to pri všetkých ostatných technológiách 3D snímania.

Najpresnejšia 3D kamera na svete

MotionCam-3D bola v roku 2018 ocenená cenou Vision Award, odborná porota ju vybrala spomedzi 50 produktov. V roku 2019 získala platinovú cenu programu Vision Systems Design 2019 Innovators Awards. Táto 3D kamera sa využíva v oblasti robotickej navigácie, priemyselnej automatizácie, v sfére mobilnej robotiky alebo v miniaturizácii do mobilných zariadení.

Zjednodušene povedané, vďaka kamere firmy Photoneo získajú stroje schopnosť lepšie rozpoznávať okolie, keďže jej senzory im dajú 3D obraz. Ich funkcie sa zlepšia a budú presnejšie, ich portfólio schopností sa vďaka „očiam“ od slovenského startupu, ktoré sú schopné snímať objekty pohybujúce sa rýchlosťou až 40 metrov za sekundu, rozšíri.

Nahradia monotónnu prácu ľudí

„Jednotlivé produkty, ako aj kompletné riešenia z dielne Photoneo sú implementované po celom svete v robotických aplikáciách rôznych priemyselných odvetví, zahŕňajúc logistiku, e-commerce, výrobu, automobilový priemysel, potravinárstvo, medicínu a mnoho iných. Škála možných aplikácií a odvetví, kde je o takúto pokročilú automatizáciu záujem, sa pritom neustále rozširuje,“ tvrdí Pufflerová z firmy Photoneo.

Využitie 3D kamery a iných produktov od tejto slovenskej firmy je široké. V súčasnosti sa najviac využívajú pre automatizované navádzanie robotov, vyberanie náhodne umiestnených a zmiešaných objektov z kontajnerov a ich cielené umiestňovanie na vybrané miesto.

Ďalšími častými aplikáciami sú pokročilá manipulácia s objektami, depaletizácia či triedenie balíkov. Produktové portfólio Photonea taktiež umožňuje korekciu trasy robota, vyhodnotenie tvaru objektov (organických aj neorganických) či kontrolu kvality a inšpekciu.

„Získanie ocenenia Vision Award 2018 bolo pre nás potvrdením, že tvrdá práca a silná motivácia majú zmysel. Odvtedy ubehlo veľa času a my sme ďalej pokračovali v úsilí zdokonaľovať a rozširovať naše produktové portfólio. Vyvinuli sme mnohé automatizačné riešenia založené na našom 3D videní a pokročilých algoritmoch umelej inteligencie,“ hovorí ďalej Andrea Pufflerová.

PhoXi 3D Scannery nepokorí ani nepriaznivé prostredie

Novinkou je nová generácia PhoXi 3D Scannerov, ktorá je ešte odolnejšia voči nepriaznivým vplyvom náročného priemyselného prostredia. „To umožňuje nasadiť naše skenery v aplikáciách, kde to predtým nebolo možné, a pre mnohé systémy 3D videnia dodnes nie je možné – či už pre ich negatívny vplyv na kvalitu skenovacieho výstupu, alebo riziko trvalého poškodenia hardvéru,“ vysvetľuje Pufflerová.

Náročné priemyselné prostredie vystavuje systémy 3D videnia prachu, vlhkosti, vode, okolitému svetlu alebo vysokým, nízkym a dokonca rôznym teplotám. Produkt od Photonea je skonštruovaný tak, aby týmto podmienkam vyhovel a zároveň poskytol presnosť mikrometrov a vysoké rozlíšenie.

„Všetko úsilie tímu Photonea stále smeruje k prekonávaniu výziev nových projektov a k vstupu na nové priemyselné pôdy,“ hovorí Pufflerová.

Príbeh Photonea naštartovala 3D kamera

Hnacím motorom startupu bol práve produkt MotionCam-3D. V roku 2015 začali pracovať na vývoji jadra kamery – čipu, využili naň väčšiu časť prvotných investícií, ktoré sa pohybovali na úrovni dvoch miliónov eur.

Za dva roky sa im čip zrodil pod rukami – tvorí základ produktu, bez ktorého by kamera nebola schopná snímať 3D objekty v pohybe.

Lidl chce Slovensko zbaviť mikroténových vreciek. Reťazec urobil nečakaný krok a zapojí všetkých

 

„Klientmi sú menšie lokálne, ako aj veľké medzinárodné spoločnosti, ktoré chcú držať tempo s dobou a rastúcou konkurenciou nasadzovaním najmodernejších technológií,“ tvrdí Pufflerová s tým, že medzi ich najväčších klientov patria svetoví dodávatelia automobilových dielcov, globálni producenti nábytku, logistické a e-commerce centrá a mnoho iných.

Na ich oficiálnej webovej stránke uvádzajú ako zákazníkov či partnerov spoločnosti ako Audi, Siemens, Škoda, Magna International, Groupe PSA či OEM Automatic.

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá