Slovenský startup získal investíciu vo výške 6,2 milióna. Ich prelomová apka uľahčí život pacientom

  • Powerful Medical je startup, ktorý pôsobí v oblasti zdravotníctva
  • Ich aplikácia PMcardio prináša pomoc mnohým lekárom
  • Preraziť chcú aj v zahraničí
Powerful Medical Let’s Talk Business
SIU
  • Powerful Medical je startup, ktorý pôsobí v oblasti zdravotníctva
  • Ich aplikácia PMcardio prináša pomoc mnohým lekárom
  • Preraziť chcú aj v zahraničí

Slovenské zdravotníctvo je v poslednom čase ostro diskutovaná téma. V tomto prípade však nemôžeme povedať, že „keď nejde o život, nejde o nič“. Pretože v tomto prípade o život ide.

Technológie sú aspoň malou nádejou, že kráčame dobrou cestou. Príkladom je úspešná startupová firma, ktorá podniká práve v oblasti zdravotníctva a na trh priniesla umelú inteligenciu, ktorá môže pomôcť lekárom.

O firme Powerful Medical, ale aj o samotnej technológii s názvom PMcardio nám do Let’s Talk Business prišiel porozprávať jej CEO Martin Herman.

Redukcia nákladov a času

Ako Martin v úvode vysvetlil, ide o aplikáciu, ktorá je vytvorená pre zdravotníkov. Na základe odmeraného EKG dokáže vyhodnotiť a pomôcť lekárom diagnostikovať ochorenia skôr.

„V praxi to znamená, že dokážeme znížiť nesprávne odporúčania ku kardiológom,“ upresnil. Ide totiž o to, že na Slovensku je čakacia doba ku kardiológom okolo troch mesiacov.

Príčinou je práve to, že každý tretí pacient, ktorý ku kardiológovi príde, je vlastne nekardiologický pacient – avšak, dostal sa k nemu na základe nesprávneho odporučenia obvodného lekára.

Medzi ďalšie benefity patrí redukcia nielen nákladov, ale aj času, a to od prvého kontaktu lekára s pacientom až po predpísanie liekov.

EKG je rozšírené

Táto technológia je určená hlavne pre doktorov. Práve lekári sú tí, ktorí budú liečbu určovať na základe toho, čo aplikácia vyhodnotí. Je teda namieste sa pýtať, kto bude zodpovedný za prípadné zlyhania.

„Sú to lekári. V rámci certifikácie sme museli dokázať, že dlhodobo vieme vyhodnocovať EKG lepšie ako všeobecný lekár,“ hovorí Martin s tým, že ich aplikácia je hlavne pomôcka a posledné slovo má vždy lekár.

EKG je v dnes už veľmi rozšírené. Ako aj Martin potvrdil, na Slovensku ho má 70 až 80 percent všeobecných lekárov, každá sanitka a v nemocnici ich býva okolo 20. Táto aplikácia však nie je len pre všeobecných lekárov a záchranárov, ale ponúkajú ho aj poisťovniam.

Pacienti dlho čakajú na vyšetrenie

Martin sa aj vďaka startupu denno-denne pohybuje v zdravotníctve. „Nie je to tu úplne devastačné. No pacient sa rok po infarkte nevie dostať ku kardiológovi,“ skonštatoval s tým, že slovenské zdravotníctvo je postavené na pár ľuďoch.

doktor
zdroj: Unsplash/Online Marketing

To, čo považuje za dôležité, je napredovať v digitalizácii, technológiách a používaní nástrojov, ako je aj PMcardio. Avšak financií nie je dostatok a v dnešnej dobe sa s najväčšou pravdepodobnosťou ani výrazne nenavýšia.

„Jediná možnosť, čo môžeme robiť, je efektívne využívať budget, ktorý máme. To zahŕňa aj digitalizáciu a využívanie technológií,“ vysvetlil Martin.

Úspešní podnikatelia a startupisti, na ktorých môžu byť Slováci hrdí

Ich cieľom je zahraničie

O tom, že sa startup Powerful Medical vydal správnou cestou, svedčí aj posledná investícia, ktorú získal. Ide o sumu 6,2 milióna eur. „Na prvý pohľad ide o vysokú sumu, no medicína je drahá a my zamestnávame špičkových odborníkov,“ poznamenal Martin.

Vzhľadom na to, že certifikácia už je úspešne ukončená, startup sa môže zamerať na marketing a predaj. Záujem o ich aplikáciu zaznamenávajú už teraz, a to aj v zahraničí. Powerful Medical sa totiž chce presadiť na trhoch západnej Európy.

Martin nám v podcaste porozprával nielen o ich cieľoch do budúcnosti, ale aj o tom, čo si myslí o umelej inteligencii v zdravotníctve a startupoch na Slovensku.

Zdroj: Youtube/Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá