Slovenský unikát: Sme medzi prvými na svete, čo dali možnosť športovať znevýhodneným počas karantény doma

  • Športovci s intelektuálnym znevýhodnením môžu aj počas COVID-19 športovať
  • Iniciatíva Urob si doma vlastné special fitko pomáha športovcom zostať fit
sportujeme doma
Special Olympics Slovakia
  • Športovci s intelektuálnym znevýhodnením môžu aj počas COVID-19 športovať
  • Iniciatíva Urob si doma vlastné special fitko pomáha športovcom zostať fit

Väčšina Európy je už viac ako mesiac uväznená v domácej karanténe a mnohí ľudia už začínajú pociťovať následky tejto „novej reality“ na fyzické a duševné zdravie. Zmierňovať vzniknutú situáciu sa snažia rôzne organizácie. Dôkazom je aj Slovensko.  Ako jedna z prvých krajín vytvorilo pre svojich športovcov špeciálne podmienky na to, aby mohli ostať doma fit. Organizácia má názov Special Olympics Slovakia

zdroj: Eva Gažová, Gizela Billíková, Zuzana Rehák Štefečeková a Michal Štubňa zo Špeciálnych olympiád . Foto: Special Olympics Slovakia

Fitká zatvorené, riešenie je

Práve jednotlivci s intelektuálnym znevýhodnením sú vystavení zvýšenému riziku nielen z uzatvorenia kvôli COVID-19, ale aj iných rizík – depresia či zvýšená sociálna izolácia. Šport je pre nich prostriedkom k plnohodnotnému životu, vytvára totiž nové priateľstvá, ľudia sú fyzicky aktívni, dosahujú ciele a zabávajú sa.

Ako však môžu aj títo športovci zostať fit a trénovať, keď sú všetky súťaže odložené a športové kluby a zariadenia zatvorené?

Organizácia vytvorila organizačný manuál, ktorý zabezpečí približne 4 500 športovcom s intelektuálnym znevýhodnením v celej krajine cvičebný program a za podpory Ministerstva vedy, výskumu a športu SR a spoločnosti Demišport-Trnava zrealizovali národnú kampaň Urob si doma vlasné special fitko. 

Športovci s intelektuálnym znevýhodnením si spolu so svojimi trénermi a rodinami môžu objednať športové potreby, ktoré potrebujú, aby zostali doma vo forme a spoločnosť Demišport sa postará o to, aby boli náčinia a fitnes pomôcky doručené priamo pred dvere športovca.

,,Karanténa urobila šport niečím, čo musia naši športovci znovu objaviť – a oni to robia. Bojujú o akceptáciu spoločnosti každý deň svojho života. Súčasťou tohto boja je ukázať verejnosti ich talent, ich neúnavnú snahu zostať fit aj napriek tejto izolácii. Športovci Špeciálnych olympiád Slovensko dokazujú svoju silnú schopnosť prispôsobiť sa každý deň veľmi náročnej situácii, ktorú prežívame,“ hovorí Eva Gažová, Národná riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko.

COVID-19 – nová hranica

Túto možnosť už využilo viac ako  1 000 jednotlivcov s intelektuálnym znevýhodnením po celom Slovensku, vďaka čomu sa Špeciálne olympiády Slovensko stali  jednou z prvých národných organizácií Špeciálnych olympiád v Európe, ktorá vytvorila takúto národnú platformu.

Iniciatíva sa tiež zapája do kľúčovej iniciatívy Európskej únie v podpore športu “ Európskeho týždňa športu a preniesla ho z ihrísk do obývačiek.

Eva Gažová vidí jedinečnú príležitosť využiť COVID19 na vytvorenie silnejšieho a inkluzívnejšieho Slovenska. Športovci Špeciálnych olympiád Slovensko spolu s desiatkami tisíc členov rodín, trénerov, dobrovoľníkov, podporovateľov a sponzorov preto pripravujú Deklaráciu Inklúzie, aby zdôraznili naliehavosť Inklúzie v tomto období veľkej núdze, ale tiež zosilnili hlas tých, ktorí sú tak často nevypočutí.

„Deklarácia Inklúzie je vyhlásenie a vyjadrením našich športovcov pre národ. Keď sa budeme môcť vrátiť na ihrisko a do športového klubu, budú dvere pre našich športovcov tiež otvorené? Ak si vezmeme nejaké ponaučenie z COVID19, malo by to byť, že zdravie a šport musia byť prístupné pre všetkých – a to tiež platí aj pre jednotlivcov s intelektuálnym postihnutím,“ konštatuje Gažová.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá