Slovenský zlatý poklad: Tento legendárny prášok má doma každý Slovák. Na čo však slúži a aký je jeho príbeh?

  • Zlatý klas sa nachádza v špajzách po celom Slovensku a ide o jeden z najtradičnejších prípravkov
  • Krémový prášok je rýdzo slovenský. Má 74-ročnú tradíciu a pochádza z Bolerázu pri Trnave
  • Zlatý klas nepatrí len do „staromódnych“ koláčov, ale aj do moderných a zdravších dezertov
oetker
  • Zlatý klas sa nachádza v špajzách po celom Slovensku a ide o jeden z najtradičnejších prípravkov
  • Krémový prášok je rýdzo slovenský. Má 74-ročnú tradíciu a pochádza z Bolerázu pri Trnave
  • Zlatý klas nepatrí len do „staromódnych“ koláčov, ale aj do moderných a zdravších dezertov

Má ho v špajzi každá mama aj babička, no mladí ľudia netušia, na čo vlastne slúži. Zlatistý obal bol pre mladých ľudí vždy zahalený rúškom tajomstva. Jediné, čo sme vedeli, bolo, že sú vďaka nemu dezerty z nejakého dôvodu omnoho chutnejšie.

Reč je o nenápadnom produkte Zlatý klas, ktorý sa do pečenia pridáva už 74 rokov – od roku 1947. Zlatý klas je pritom rýdzo slovenský výrobok z Bolerázu pri Trnave a tak s ním narábali aj naši rodičia. Patrí do dobošiek, rezov, cheesecakov či čokoládových kociek a je nenahraditeľnou súčasťou tisícov receptov.

Slovenský recept, nemecká výroba

Celý príbeh začal pred 129 rokmi v tichom nemeckom meste Bielefeld. V roku 1891 tu mladý lekárnik Dr. August Oetker po nociach pracoval na experimentoch a po dvoch rokoch výskumníckej driny dospel k pozoruhodnému výsledku.

Svet sa totiž v roku 1893 dočkal čohosi nevídaného – zázračného prášku, ktorý dokázal znásobiť objem cesta a zmeniť ho na vláčne a nadýchané. Bol to vôbec prvý kypriaci prášok (teda prášok do pečiva), ktorý stopercentne fungoval a neprichádzal s nežiadúcimi pachuťami.

Dr. August Oetker bol fantastickým marketérom a svoje produkty dokázal rozšíriť po celom Nemecku – a nezostal len tam. Založil si rodinnú firmu a s pekárskymi zázrakmi putoval do celej Európy, vrátane Česko-Slovenska.

Boleráz, sladká metropola Slovenska

O 740 kilometrov ďalej, na kľukatej ceste medzi Trnavou a Senicou, v nenápadnej dedinke Boleráz, usúdili majitelia slovenskej škrobárne Deutsch a Grunfeld, že treba inovovať. Z plodov divých gaštanov sa v roku 1919 úpenlivo snažia vyrobiť škrob, no roky sa im to nedarí.

Vzdávajú to, no hneď na to zistia, že im na to môže poslúžiť kukurica. V rokoch 1924 až 1927 pretransformovali celú svoju výrobu na výrobu kukuričného škrobu a slovenská kvalita prežila aj napäté medzivojnové obdobie.

Od kukuričného škrobu to nie je ďaleko k pudingovým práškom a uvedomovali si to aj v Boleráze. Trvalo však 20 ďalších rokov vylepšovania receptúry, kým sa v roku 1947 dostal na trh Zlatý klas, vtedy nazvaný Krémový prášok so zlatým klasom.

Zlatý klas je na Slovensku dodnes obrovským hitom a jeho vzácnu receptúru odborníci v Boleráze taja natoľko, že ide prakticky o slovenskú Coca-Colu a ešte nikomu sa prášok nepodarilo hodnoverne napodobniť a Zlatý klas zosadiť z trónu.

Slovenský poklad zaujal celý svet

Slovenské kukuričné zlato zaujal svet natoľko, že sa naňho prišli pozrieť aj Nemci z Dr. Oetker a o škrobárne v Boleráze zabojovali najskôr, ako sa dalo – len pár týždňov po osamostatnení Slovenska, v roku 1993.

Zatiaľ čo mnohé predaje podnikov sa spájajú so zhoršovaním receptúr a znižovaním výrobných cien, to nebol prípad Zlatého klasu. Dr. Oetker rešpektuje, že je Zlatý klas so Slovenskom hlboko spätý a miesto toho, aby receptúru akokoľvek menil, držal sa starej dobrej „nemeckej kvality“ a na trh priniesol ďalšie produkty.

Reč je napríklad o Zlatom klase Premium, ktorý obsahuje aj vanilkový struk a extrakt z bourbon vanilky z Madagaskaru.

zdroj: Startitup – Zlatý klas sa používa napríklad na zjemňovanie krémov, stačí len zopár gramov. Vyskúšali sme si to aj my.

Legenda nezomiera, Slováci Zlatý klas stále milujú

Zlatý klas je dnes však populárny najmä v starších domácnostiach. Pečú s ním gazdinky, staré mamy či rodičia, no mladí ľudia produkt až tak nepoznajú.

Dôvodom sú najmä inovácie v gastroproduktoch. Čoraz populárnejšie sú napríklad nepečené cheesecaky, raw sušienky či smotanové torty, ktoré okolo rúry ani len neprejdú – zatiaľ čo Zlatý klas v mnohých evokuje bublaninu, ktorá v rúre strávi aj 30 minút.

zdroj: Startitup – Jemný krém je pripravený do nášho baskického cheesecaku.

Takéto koláče a dezerty však dnes konzumujeme čoraz menej, miesto toho nám kaviarne a reštaurácie ponúkajú prepracované veľdiela, ktoré s tradíciami nemajú nič spoločné.

Legenda z okolia Trnavy tak medzi mladými ľuďmi stráca na popularite, no na vine je naša bezohľadnosť. Zlatý klas patrí aj do moderných dezertov a o tom, čo s ním upečieš, rozhoduješ len ty. Patrí do zdravých dezertov aj sladkých pokušení a dramaticky vylepší chuť a konzistenciu akéhokoľvek koláča aj v roku 2020.

Slovenská legenda je neoceniteľným pomocníkom pri pečení a je symbolom všetkých nadýchaných a sladkých koláčov, ktoré si všetci pamätáme z detstva. Vôňa domova, upokojujúca sladká chuť a čarovná mäkkosť sú symbolmi nášho detstva a stojí za to si tento zážitok zopakovať.

zdroj: Startitup – Nadýchaný, krémový a jemný výsledok.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá