Slovenských študentov v Česku ubúda. Vytláčajú ich tí z bývalého Sovietskeho zväzu

  • Počet cudzincov študujúcich v Česku bol minulý rok približne 43 000
  • Až polovicu z tohto čísla tvorili Slováci
  • Dnes nás z prvej priečky v rebríčku vytláčajú študenti z bývalého Sovietskeho zväzu
pexels-photo-256455
pexels.com
  • Počet cudzincov študujúcich v Česku bol minulý rok približne 43 000
  • Až polovicu z tohto čísla tvorili Slováci
  • Dnes nás z prvej priečky v rebríčku vytláčajú študenti z bývalého Sovietskeho zväzu

Legislatíva dovoľuje absolventom verejných českých vysokých škôl v krajine pracovať bez toho, aby museli žiadať o pracovné povolenie. Aj to je jedným z dôvodov, prečo sa za štúdiom v Česku hrnie aj toľko mladých Slovákov. Štatistiky Českého štatistického úradu hovoria jasne. V minulom roku v Českej republike podľa údajov štatistického úradu študovalo viac než 43 600 zahraničných študentov a zhruba polovicu z nich tvorili Slováci.

Od roku 2012 však počet Slovákov, ktorých láka štúdium u našich susedov, pomaly klesá. Čísla však jasne poukazujú na to, že kontinuálne stúpa počet zahraničných študentov, ktorí do Česka prichádzajú z bývalého Sovietskeho zväzu. Študenti z Ukrajiny, Ruska a Kazachstanu už dnes tvoria 1/4 zahraničných študentov.

Najväčší záujem majú cudzinci na verejných vysokých školách v Česku o medicínu a farmáciu, prírodné vedy a umelecké odbory. Na súkromných školách vedú odbory, ako ekonómia a humanitné vedy. Za štúdium na súkromnej škole platilo 15 % zahraničných študentov (najmä Briti, Portugalci a Nemci).

A prečo vlastne Slováci do zahraničia utekajú? Sociológ Miloslav Bahna pre TREND povedal: “Veľkú úlohu zohráva zlý imidž našich vysokých škôl. A veľa ľudí si tiež myslí, že diplom zo zahraničia, hoci len z ČR, ich môže odlíšiť na pracovnom trhu. Je to dosť podobné ako inde na Západe. Keď britskí autori analyzovali, prečo Briti odchádzajú na zahraničné univerzity, pomenovali to ako snahu britskej strednej triedy odlíšiť sa prestížnejším zahraničným titulom.”

Často hľadáme odbory, ktoré na Slovensku nenájdeme, pocit, že žijeme v ďalekom zahraničí alebo nových ľudí, od ktorých sa môžeme veľa priučiť. Pre odchod zo Slovenska má každý vlastný dôvod, faktom však zostáva, že si ho stále dokáže ľahko nájsť, a teda niečo rozhodne nie je v poriadku.

Zdroj: ihned.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech