Slovenským študentom svitá na lepšie časy, pomôcť si ale budú musieť sami

  • Keď zlyháva systém, musia si ľudia pomôcť sami
  • Študenti zo zahraničia podajú pomocnú ruku ostatným, vďaka novému projektu Get Outside
pexels-photo-10081551-1000x665
  • Keď zlyháva systém, musia si ľudia pomôcť sami
  • Študenti zo zahraničia podajú pomocnú ruku ostatným, vďaka novému projektu Get Outside

David Balla založil občianske združenie slovakAgape, prostredníctvom ktorého sa s spolu s priateľmi snaží zlepšiť situáciu na Slovensku. Zaujímame sa o sny mladých ľudí z detských domovov, o zahraničné vzdelávanie slovenských študentov, a samozrejme aj o našu rodnú krajinu,“ uvádza Balla na webe združenia.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: slovakagape.sk

David Balla bol študentom Univerzity v Bologni a Management Center Innsbruck a v súčasnosti pracuje ako analytik a projektový manažér na ministerstve zdravotníctva. Napriek vyťaženiu v osobnom živote, nezabúda na ostatných ľudí, ktorým by sa zišla pomoc. Cieľom jeho projektu Get Outside, „…but come back“ je združiť na jednom mieste (v online) slovenských študentov, ktorí vycestovali do zahraničia s tými, ktorí chcú vycestovať, ale nemajú odkiaľ získať informácie.

Systém je jednoduchý. Študent po návrate zo zahraničia, napríklad z Erasmu, vyplní dotazník, kde sa podelí o svoje skúsenosti v danej krajine a na danej škole. Študent, ktorý plánuje vycestovať, má množstvo otázok, ktoré „nikde nie sú“, sa tak môže od ostatných dozvedieť všetko dôležité, aktuálne a z prvej ruky.

Get Outside má fungovať ako jedna z kľúčových súčiastok pre zlepšenie študentského života. Balla sa zdôveril, že jeho úsilie brzdí nízka ochota ako vysokých škol, tak aj ministerstva školstva pri podpore a propagovaní projektu.“  Opäť raz si teda musia ľudia pomôcť sami.

Ako vznikol nápad založiť tento projekt?

Idea vznikla z vlastných skúsenosti, keď ešte ako študent slovenskej univerzity som chcel vycestovať do zahraničia na štúdium cez Erasmus, ale žiadna stránka neposkytovala základné informácie ohľadom ubytovania, cenovej hladiny v krajine, ochota uznávania kreditov z danej školy a podobne.

Ako sa projektu darí?

Projektu sa darí, ale nie je jednoduché zapojiť vysoké školy v rámci šírenia informácie o vyplnení dotazníka. Vysoké školy chápeme ako primárnych používateľov nášho vytvoreného webu. Pretože ich študenti môžu vycestovať von a rozšíriť si rozhľad.

Je stránka určená len pre slovenských študentov? Plánujete rovnaký projekt spustiť aj pre študentov z iných krajín alebo nejakú anglickú (univerzálnu) verziu?

Zatiaľ áno, anglická verzia je pripravená, ale pokiaľ nebudeme mať dobre rozbehnutú stránku medzi študentami na Slovensku, tak nie sme tak odvážni, aby sme šli s webom do zahraničia.

Koľko stálo vytvorenie webu? Robili ste si všetko sami?

Za celým webom stojí skupina ešte stále mladých ľudí, ktorí sa venujú projektu na dobrovoľnej báze. Projekt patrí pod občianske združenie slovakAgape.

Má projekt ziskový potenciál?

V prvom rade chceme pomôcť študentom s výberom zahraničnej univerzity, preto nepremýšľame nad profitovaním z vlastnenia webu ani cez reklamy. Ale možno neskôr, keď web bude známy a nejaké zahraničné školy si budú chcieť spraviť reklamu a budeme stotožnení s ich kvalitou, nevidím problém v zdieľaní reklamy.

Get Outside má rovnako motivovať mladých k návratu a k spolupráci na skvalitňovaní našej krajiny. Je totiž krásna, akurát by v nej mohli niektoré veci fungovať inak a takýto ľudia dokazujú, že najlepšie to ide, keď veci chopíme do vlastných rúk.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech