Slovinsko dalo zelenú sobášom homosexuálnych párov. Zaostáva Slovensko?

  • Slovinsko a Slovensko si vo svete ľudia často zamieňajú. V prístupe k homosexuálom však v týchto dvoch krajinách panujú rozdiely, ktoré sa teraz ešte viac prehĺbili.
First official results suggest gay marriage passes in Ireland
politico.eu
  • Slovinsko a Slovensko si vo svete ľudia často zamieňajú. V prístupe k homosexuálom však v týchto dvoch krajinách panujú rozdiely, ktoré sa teraz ešte viac prehĺbili.

Slovinsko je totiž ďalšou krajinou, ktorá uzákonila manželské zväzky osôb rovnakého pohlavia, kým na Slovensku sa k podobnému kroku neschyľuje. Pripojilo sa tak k mnohým európskym krajinám, medzi ktorými sú napríklad Británia, Francúzsko či Španielsko. Slovinsko povolilo manželský zväzok homosexuálov v piatok, čím udelilo LGBTI komunite rovnaké práva ako heterosexuálom.

Foto: novorossia.today

Už v sobotu sa v krajine konali prvé slávnostné obrady homosexuálnych párov, ktoré tento krok vítali s obrovskou radosťou aj slzami v očiach. „Sme veľmi šťastní a hrdí, že môžeme poriadať prvé svadby rovnakého pohlavia. Veríme, že povolenie takýchto zväzkov je dôležitým krokom k spoločnosti, kde majú ľudia rovnaké práva,“ povedala Ksenia Klampfer, vedúca sobášneho oddelenia v meste Maribor.

Slovinsko však ani teraz nepovolilo homosexuálnym párom možnosť adoptovať si deti potom, čo im toto právo zamietlo v referende v decembri 2015. Preto chce LGBTI komunita naďalej lobovať za možnosť adopcie aj umelého oplodnenia, ktoré sú im zatiaľ odoprené. „Je to veľký krok vpred, ale budeme pokračovať v snahe dosiahnúť úplnu rovnosť heterosexuálnych a homosexuálnych párov,“ povedala Lana Lobec, hovorkyňa miestnej organizácie na práva LGBTI.

Foto: pinknews.co.uk

Podľa predstaviteľov LGBTI komunity je krajina stále ďaleko od úplneho vyriešenia problémov. Napriek tomu sú o mnoho krokov napred pred niektorými konzervatívnejšími európskymi krajinami. Medzi nimi je bohužiaľ aj Slovensko, ktorému sa stále nepodarilo dospieť ani len k registrovaným partnerstvám, ktoré sú už niekoľko rokov legálne v susednom Česku. Tam mali rovnako ako v Slovinsku páry rovnakého pohlavia možnosť registrovania už v roku 2006.

Je smutné, že Slovensko sa ani o 11 rokov neskôr nedostalo do tohto bodu. Vďačíme za to konzervatívnej a netolerantnej spoločnosti alebo rozšíreniu katolíckej viery a iniciatívam ako Referendum o rodine z roka 2015? Nech je tomu akokoľvek, zrejme je načase, aby sa aj Slovensko pohlo smerom k slobodnejšej a rovnoprávnejšej spoločnosti.

Zdroj článku: pinknews.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK