Sľubuje minimálne emisie, záujem má aj gigant DHL. Letecká doprava sa vďaka Alice navždy zmení

  • Názov lietadla bol inšpirovaný fantasy románom Lewisa Carolla
  • Prvé dodávky zákazníkom sa uskutočnia v roku 2027
vpravo muži, ktorí sa podieľali na skúške osobného bezemisného lietadla alice, vľavo osobné lietadlo alice od spoločnosti eviation
Vpravo muži, ktorí sa podieľali na skúške osobného bezemisného lietadla Alice, vľavo osobné lietadlo Alice, Eviation
  • Názov lietadla bol inšpirovaný fantasy románom Lewisa Carolla
  • Prvé dodávky zákazníkom sa uskutočnia v roku 2027

Ako sme písali v našom článku, čaká nás zaujímavá budúcnosť letectva. Leteckému startupu Eviation sa podarilo niečo, čo môže ovplyvniť bezemisné lietanie na elektrinu, informuje portál Czechcrunch. Svetu predstavil svoje lietadlo Alice, ktoré môže vzlietnuť až s deviatimi pasažiermi.

Schopnosť lietadla preukázal dlho očakávaný test, ktorý trval necelých osem minút vo výške približne jedného kilometra. Konal sa nad mestom Moses Lake, ktoré sídli v americkom štáte Washington. Počas testu sa podarilo nazbierať dôležité informácie o lete a dokázať, že budúcnosť letectva môže byť aj ekologickejšia.

„To, čo sme spravili, sa zapísalo do histórie letectva. Ide o zmenu spôsobu lietania. Je to prvá radikálna zmena v technológii leteckého pohonu od čias, keď sme prešli od Super Constellation k Boeningu 707. Od piestového motora k prúdovému. A práve k elektrickému,“ vraví šéf firmy Gregory Davis.

Portál CleanTechnica uvádza, že v Spojených štátoch komerčné lety vyprodukujú približne 805 miliónov metrických ton oxidu uhličitého ročne. Ide približne o 2 % všetkých emisií v USA, pričom približne 3,5 % globálnych emisií pochádza z letectva.

Prví zákazníci

Cieľom firmy Eviation je vyvinúť lietadlo, ktoré by bez nutnosti drahého a ekologicky nešetrného paliva dokázalo sprostredkovať kratšie lety, píše Czechcrunch. Išlo by o maximálnu vzdialenosť približne 400 kilometrov, ktorá sa rovná napríklad trase z Los Angeles do Las Vegas či z New Yorku do Bostonu.

Spoločnosť má už teraz prvých zákazníkov, ku ktorým patrí napríklad americký vnútroštátny prepravca Cape Air. Pokiaľ pôjde všetko podľa plánu, Eviation mu má doručiť 75 lietadiel Alice, ktoré budú určené každé pre deväť pasažierov. Využívané budú na vnútroštátne lety v regióne Nového Anglicka.

Okrem toho si mala pár lietadiel predobjednať aj letecká spoločnosť Global Crossing. O nákladnú verziu lietadiel, na ktorých spoločnosť tiež pracuje, prejavil záujem prepravný gigant DHL.

Prvé dodávky zákazníkom

Na moment, kedy budú dané lietadlá lietať vo vzduchu, si musíme ešte v relatívne dlhej dobe počkať. Davis tvrdí, že prvé dodávky zákazníkom sa uskutočnia najskôr až v roku 2027. 

Dôvodom neskoršieho doručenia sú batérie, ktoré sa potrebujú vylepšiť, aby boli komerčne životaschopné a efektívne. Ďalej za to môže aj to, že dokončené modely musia byť certifikované americkým Federálnym úradom pre letectvo. Vzhľadom na to, že komerčné lety na elektrický pohon sú stále veľkou novinkou, môže to trvať dlhší časový úsek.

Rozprávková inšpirácia

Portál Flying informuje, že názov lietadla bol inšpirovaný fantasy románom Lewisa Carrolla, ktorého názov je Alica v krajine zázrakov.

Keď v roku 2016 generálny riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti Bar-Yohay pracoval, v pozadí hrala pieseň White Rabbit od Jefferson Airplane. Od toho momentu projekt začal nazývať Alice, až sa napokon názov uchytil.

Zdroje: Startitup, Czechcrunch, CleanTechnica, Flying

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá