Smart domácnosti sú budúcnosť. Ak svoj domov neovládaš cez aplikáciu, zaostávaš za zvyškom sveta

  • Prepojenie priestoru vďaka inovatívnym doplnkom je efektívne riešenie do každej domácnosti
  • Spotrebitelia míňajú na rôzne smart zariadenia čoraz viac prostriedkov a hodnota trhu tak každý rok stúpa o približne 30 %
  • 15 % domácností na celom svete bude mať do roku 2023 aspoň jeden smart systém
hevolta ilustrak2
HEVOLTA
  • Prepojenie priestoru vďaka inovatívnym doplnkom je efektívne riešenie do každej domácnosti
  • Spotrebitelia míňajú na rôzne smart zariadenia čoraz viac prostriedkov a hodnota trhu tak každý rok stúpa o približne 30 %
  • 15 % domácností na celom svete bude mať do roku 2023 aspoň jeden smart systém

Vďaka prepojeniu jednotlivých elementov a ich možnosti ovládania uľahčujú inteligentné doplnky do domácnosti všetko. Navyše, zabezpečujú pohodlie, sú efektívne a v neposlednom rade väčšinou aj dobre vyzerajú. A najlepšie na tom je, že vďaka distribútorom sa dajú ľahko zaobstarať aj na Slovensku.

Smart systémy sú budúcnosťou Slovenska

Domácnosti sú čoraz sofistikovanejšie a tam, kde bolo pred pár rokmi tlačidlo, je dnes dotykový displej alebo automatický senzor. Inteligentnú domácnosť tvoria systémy, ktoré sú navzájom prepojené a ktoré je možné ovládať z jedného miesta.

Samozrejme, aj v jednotlivých komponentoch smart domácnosti je rozdiel. Trh nie je jednotný, a preto výrobcovia prichádzajú s rôznymi riešeniami na báze „prepojenia“ alebo dokonca umelej inteligencie, ktorá je schopná učenia, a tak uľahčuje každodenné činnosti obyvateľov konkrétnej domácnosti. Pri všetkých však platí, že inteligentné prvky zvyšujú hodnotu samotnej nehnuteľnosti. 

Vývoj smart doplnkov napreduje a hodnota trhu stúpa – z 55 miliónov amerických dolárov v roku 2016 na odhadovaných 157 miliónov v roku 2023 a 174 miliónov v roku 2025. Navyše, do roku 2023 by malo mať aspoň jeden inteligentný doplnok až 15 % domácností na svete.

Inteligentné domácnosti nie sú len trendy

Aj na domácom trhu sa už nájdu firmy, ktoré ponúkajú pokrokové technológie do domácností – slovenské zastúpenie holandskej spoločnosti HEVOLTA napríklad zabezpečuje dovoz unikátnych smart doplnkov, ktorá vyrába inteligentné riešenia určené pre moderné bývanie.

Na vývoji a dizajne produktov sa podieľa celá skupina HEVOLTA Group, vrátane slovenskej pobočky. Ako hovorí Pavol Tahotný, CEO HEVOLTA Slovakia a HEVOLTA Czech, „Našou snahou je vytvoriť ekosystém inteligentných a green living produktov tak, aby ľudia nemuseli mať viacero aplikácií pre každý produkt. Všetko má byť dostupné z jedného miesta.“

zdroj: HEVOLTA - Ukážka skleneného vypínača. 

Hlavným prínosom produktov HEVOLTA je teda pohodlné ovládanie, ktoré v kombinácii s nadčasovým dizajnom dotvára interiéry domov a bytov veľmi dobre. Navyše prospievajú zdraviu a šetria energiu.

Vyjadri svoj názor v ankete:

Je tvoja domácnosť smart?

Všetko sa ovláda z jedného miesta

V modernom štýle ponúka HEVOLTA aj inteligentné dotykové vypínače a zásuvky Glasense, ktoré umožňujú nielen automatizáciu osvetlenia, ale aj úplnú kontrolu elektrických spotrebičov v dome alebo byte.

Vďaka inteligentným skleneným vypínačom sa dá osvetlenie ovládať z jedného miesta pomocou aplikácie HEVOLTA, alebo sa dá zautomatizovať. Systém teda bude vedieť kedy má zažnúť a zhasnúť svetlo, zatiahnuť žalúzie, prípadne nastaviť svetlá na režimy, ako napríklad film či čítanie. 

Inteligentné sklenené zásuvky zase umožňujú ovládať všetky elektrické spotrebiče v domácnosti cez aplikáciu, alebo domácich pomocníkov Google Home, Alexa alebo Apple HomeKit. Aplikácia napríklad ušetrí cestu domov v prípade, ak si niekto nie je istý, či vypol nejaký spotrebič. Stačí sa o tom presvedčiť v mobile.

zdroj: HEVOLTA - Ukážka aplikácie. 

Glasense produkty je možné inštalovať aj do starších bytov, kde ich stačí zapojiť namiesto starých vypínačov či zásuviek. Nie je potrebná žiadna dodatočná kabeláž, Glasense zariadenia je možné inštalovať na bežnú elektrickú kabeláž a je možné zvoliť verziu s wi-fi ovládaním, alebo bez.

Aj teplo môže pochádzať z dizajnového a šetrného zdroja

HEVOLTA má v ponuke aj inteligentný sklenený vykurovací panel do kúpeľne s príznačným názvom TowelBoy. Okrem dizajnu a viacerých farebných prevedení poteší aj dotykový displej s možnosťou nastavenia teploty a s časovačom, a prepojenie so spomínanou aplikáciou či hlasovými asistentmi.

zdroj: HEVOLTA – Majiteľom skleneného vykurovacieho panelu TowelBoy je aj hviezda OKTAGON MMA Attila Végh. 

Dá sa dopredu nastaviť, kedy bude vykurovací panel kúriť, čo je ideálne napríklad pre kúpaním či sprchovaním v zime alebo v prípade, ak je potrebné vysušiť uteráky alebo oblečenie. Vďaka zabudovanému termostatu so snímačom teploty šetrí panel aj energie. 

Revolučný vykurovací systém NanoCloth

Vykurovací systém podlahového kúrenia NanoCloth založený na technológii infra žiarenia s dlhou vlnovou dĺžkou zase šetrí náklady v porovnaní so štandardnými systémami. Je ideálny pre vykurovanie domov, chát, bytov aj komerčných nehnuteľností. Výhodou tohto systému je rovnomerné rozloženie tepla a šetrenie energiami.

zdroj: HEVOLTA - Príklad uloženia NanoCloth v podlahe.

NanoCloth sa chváli pôsobivou predpokladanou životnosťou až 80 rokov bez údržby a 30 ročnou zárukou. Dlhú životnosť zabezpečuje jedinečné zloženie rohože, ktoré sa skladá z karbonovej siete, do ktorej sú vpletené napájacie káble a následne zaliate unikátnou zmesou grafénu a grafitu. Tento systém spotrebuje o 30 % menej energie ako bežné elektrické vykurovanie.

NanoCloth sa inštaluje pod poter, plávajúcu podlahu, prípadne do steny, alebo stropu. Inteligentná regulácia teploty je samozrejmosťou a následné uzemnenie systému, sa postará o bezpečnosť systému v prípade vytopenia nehnuteľnosti. Všetky spoje vykurovacieho systému sú pájkované, čo zabezpečí dlhú životnosť systému.

Tieto vykurovacie systémy môžu byť taktiež prepojené s inteligentnými termostatmi Mind, ktoré umožňujú regulovať teplo pomocou dotykového displeja, aplikácie či hlasových asistentov. Vďaka aplikácii je možné nastaviť aj rôzne automatizácie a termostat regulovať aj na diaľku, keď človek nie je doma.

Nestačí mať teplý vzduch, mal by byť aj čistý

Pravidelné vetranie je zdravé a každým tvorením okien sa do domácnosti púšťa čerstvý vzduch. V súčasnosti však čerstvý vzduch obsahuje aj mnoho prachových častíc, ktoré sú škodlivé pre ľudský organizmus. Pri nedostatočnom vetraní môže zase nastať problém so zvýšenou vlhkosťou, pri ktorej sa tvoria plesne. 

Účinné čistenie vzduchu zabezpečujú čističky vzduchu. Ešte lepším riešením je však integrovaný rekuperačný systém, ako napríklad AirChange od HEVOLTY. Okrem čistenia dokáže AriChange vzduch prúdiaci zvonku v zimných mesiacoch nielen vyčistiť od baktérií, smogu a zápachu, ale aj ohriať. Postará sa aj o prílišnú vlhkosť alebo naopak suchý vzduch. 

Oproti obyčajnému vetraniu a následnému vykúreniu studeného vzduchu je tento systém výhodnejší – ušetriť dokáže až 50 % energie v porovnaní s tepelnými stratami, ku ktorým prichádza obyčajným vetraním. 

zdroj: HEVOLTA – Pohľad do vnútra rekuperácie AirChange.

Moderné a inteligentné riešenia sú síce v prvom rade trendy a pohodlné, no v neposlednom rade ide aj o spôsob šetrenia. Počiatočné investície do smart domácnosti nie sú vôbec tak vysoké a veľmi rýchlo sa vracajú v podobe ušetrených nákladov na energie i údržbu. V dobe, kedy sa naše domácnosti menia na čoraz inteligentnejšie, tak nedáva zmysel stále žiť v minulom storočí.

Zdroje: Forbes, Strategy Analytics, Hippo, Statista, t4, Mordorintelligence

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá