Smatana o očkovaní: Efektivita vakcín sa nedá odôvodňovať od štatistík, ktoré denne zverejňuje ministerstvo

  • Slovensko patrí ku krajinám, ktoré sa príliš vysokou mierou zaočkovania nepýšia
  • Mnohí očkovaniu neveria, iní sa boja
  • Aká je ale efektivita vakcín?
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, TASR/AP/Sakchai Lalit,TASR/AP/Markus Schreiber
  • Slovensko patrí ku krajinám, ktoré sa príliš vysokou mierou zaočkovania nepýšia
  • Mnohí očkovaniu neveria, iní sa boja
  • Aká je ale efektivita vakcín?

Epidemická situácia na Slovensku sa prudko zhoršuje už niekoľko posledných týždňov. Počet pozitívnych prípadov pribúda, no počet očkovaných sa príliš smerom nahor nehýbe.

Nedá sa odôvodňovať štatistikami ministerstva

K aktuálnej situácii sa na svojej sociálnej sieti vyjadril aj analytik Martin Smatana. Poukázal na fakt, že Ministerstvo zdravotníctva začalo zverejňovať, aký počet z hospitalizovaných tvoria nezaočkovaní ľudia.

„Kým prvé údaje sa pohybovali okolo 91 %, dnes nezaočkovaní tvoria „len“ 86 % všetkých hospitalizácií. Znamená to, že vakcíny chránia pred hospitalizáciou len na 86 % a ich efektivita prudko klesá? Nie,“ objasňuje na svojom profile.

Vysvetľuje, že efektivita vakcín sa nedá odôvodňovať od štatistík, ktoré zverejňuje naše alebo akékoľvek ministerstvo. Podľa neho je možno efektivitu buď dopočítať matematickými modelmi, ako to robí napríklad anglické PHE, alebo klinickými štúdiami, pri ktorých sa sledujú dve populácie, teda očkovaná a neočkovaná.

„To, že nám náš pomer (ne)očkovaných hospitalizovaných vychádza +- v súlade s očakávanou efektivitou je náhoda. Je to ovplyvnené tým, že nám vlna začala len nedávno, štruktúrou šírenia nákazy a je to skôr vizitkou toho, že máme malú zaočkovanosť populácie,“ objasňuje Smatana na svojom profile.

Očkovanie
zdroj: TASR/AP/Markus Schreiber

Skutočná efektivita vakcín

Vysvetľuje tiež, že je absolútne logické, že čím väčšia zaočkovanosť v krajine panuje, tým viac rastie percento hospitalizovaných, ktorí dostali obe dávky.

„Ak by krajina mala zaočkovaného každého obyvateľa a mala len jedného hospitalizovaného, tak očkovaní tvoria 100 % hospitalizovaných. Kým na Slovensku tvoria neočkovaní približne 86 % všetkých hospitalizovaných, v Anglicku to bolo za august len 58 % a Írsku 46 %. Podiel (ne)očkovaných na celkových hospitalizáciách a efektivita vakcín sú teda dve rozdielne témy,“ vysvetľuje na konkrétnych príkladoch Smatana.

Vakcína
zdroj: TASR/AP/Eugene Hoshiko

Neriskujte to..

Aby objasnil aj to, aká efektivita vakcín naozaj je, poukazuje na štúdiu PHE. Podľa nej vakcíny Pfizer a Moderna chránia pred hospitalizáciou na 95 – 99 %. Astrazeneca sa zas pohybuje v rozpätí 90 – 99 %.

Na základe dát z Anglicka vraj môžeme pozorovať aj fakt, že i napriek tomu, že časom efektivita voči symptomatickému prejavu klesá, ochrana pred hospitalizáciou či ťažkým priebehom sa drží minimálne 5 mesiacov na pomerne nezmenenej úrovni.

Smatana poukazuje aj na to, že efektivita závisí od mnohých faktorov, akými sú vek či pridružené ochorenia. Podľa grafov majú očkovaní výrazne vyššiu šancu vyhnúť sa hospitalizácii či úmrtiu, než neočkovaní, a to naprieč všetkými skupinami.

„Aj keď nám rastie počet prípadov rekordným tempom, stále nie je neskoro na zaočkovanie. Neriskujte to,“ uzatvára.

Zdroj: Facebook/Martin Smatana

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá