Sme prísni „ožrani“: AI sme sa opýtali, aké sú najhoršie stereotypy o Slovákoch

  • Slováci si o sebe myslia, že sú dobrosrdečný, štedrý a láskavý národ
  • Podľa názoru a skúseností cudzincov to však vyzerá, že sme pekné „kvietky“
Typický Slovák v očiach cudzinca
Typický Slovák v očiach cudzinca, Unsplash/Thom Masat, Kuchyne pre život/ Vera
  • Slováci si o sebe myslia, že sú dobrosrdečný, štedrý a láskavý národ
  • Podľa názoru a skúseností cudzincov to však vyzerá, že sme pekné „kvietky“

Existuje mnoho rôznych stereotypov, ktoré sa líšia v závislosti od kultúry, ktorá ich o druhom národe vymýšľa. Cudzinci si o Slovákoch vytvárajú rozličné názory, ale predsa sa na určitých typických črtách zhodne väčšina z nich. Takto nás, bohužiaľ, vidia ostatné národy, odhalil ChatGPT a následne aj skúsenosti cudzincov.

Ani jazyk, ani vrelosť

Cudzinci sa domnievajú, že Slováci majú obmedzenú znalosť angličtiny. Hoci sa angličtina učí ako cudzí jazyk na mnohých školách, ešte stále sa množstvo ľudí v strednom veku nenaučilo celosvetovo preferovaný jazyk, nehovoriac o staršej generácii.

Veľa cudzincov má s prístupom Slovákov negatívne skúsenosti. Zvyknutí na prívetivú komunikáciu s neznámymi a na ochotu pomôcť pocestnému, narážajú na pochmúrne tváre, strániace sa akejkoľvek interakcie s cudzím človekom. Navyše sú vraj Slováci dosť emotívni a náladoví, dokonca miestami až zbytočne teatrálni, píšu ľudia žijúci na Slovensku na portáli Quora.

Azda najfrekventovanejším stereotypom ohľadom charakteristickej vlastnosťou Slovákov je xenofóbia, teda strach zo všetkého neznámeho. Okrem toho nás označujú za veľkých pesimistov, ktorí si navzájom závidia aj nos medzi očami.

Považujú nás aj za veľmi nedôverčivý a neistý národ, Slováci údajne pôsobia dojmom, že neveria ani vlastnému bratovi. Neistotu vraj Slováci skrývajú za takzvané „macho“ správanie, a Slovenky za hrubú vrstvu mejkapu.

Lenivci, ktorí milujú „zametať“

Tento stereotyp tvrdí, že Slováci sú leniví a nepracovití. Bohužiaľ, kým sú Slováci známi aj svojou tvrdou prácou a úsilím, zdá sa, že u mnohých turistov prevažuje postoj, že toho veľa nenarobíme. Hoci, priznajme si, každému by dobre padla taká tradičná poobedňajšia siesta, akú majú Gréci či Taliani.

Áno, sme podľa mnohých veľmi štedrí a pohostinní, ale cudzinci si o Slovákoch myslia aj to, že sú to obyčajní „ožrani“, ktorým sa nechce piť samým, a tak vnucujú aperitívy hosťom jedna radosť, aby potom nemali výčitky svedomia, že s nimi nie je všetko s kostolným poriadkom.

Takto vyzerá slovenská "hádzaná"
zdroj: Pixabay/Ira Lee Nesbitt

Slovač – bedač, ale prísna

Podľa mnohých krajín je Slovensko chudobnou krajinou, ktorú si navyše ešte stále zamieňajú za Československo či dokonca aj za Rusko, uvádza blog Crunchy Stories. Nemožno poprieť, že ekonomická situácia na Slovensku v minulosti bola zložitá, dnes však patrí medzi stredne rozvinuté krajiny a má mnoho úspešných podnikateľov a profesionálov.

Rodičia na Slovensku pripadajú cudzincom veľmi prísni a verbálne neprítulní. Na Slovensku je údajne rarita, keď ľudia v okolí hovoria svojim deťom, že ich majú radi. Za to si však všimli, že toto chladné správanie kompenzujú svojim deťom Slováci starostlivosťou o ich materiálne potreby, píše vo svojom blogu Project Authenticity Wiliam žijúci na Slovensku.

Je veľmi dôležité si uvedomiť, že stereotypy sú často len vtipne znejúce názory plynúce zo skúseností aj iných konkrétnych kultúr a národov, ktoré nemusia byť pravdivé a nemali by sa používať na škatuľkovanie celého národa.

Zdroje: Quora, Project Authenticity, Crunchy Stories

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá