Sme svedkami veľkého objavu. Na svete existuje živočích, ktorý nepotrebuje kyslík na prežitie

  • Ide o parazita, ktorý žije v lososovi a energiu na prežitie berie od neho
  • Pravdepodobne nebude posledným na zemi
200225150545-first-animal-doesnt-breathe-trnd-exlarge-169
Stephen Douglas Atkinson
  • Ide o parazita, ktorý žije v lososovi a energiu na prežitie berie od neho
  • Pravdepodobne nebude posledným na zemi

Živočích, ktorý pre svoju existenciu nepotrebuje kyslík, môže na prvý pohľad vyzerať surrealisticky. Práve dýchanie z nás robí živé tvory. Vedci však skutočne objavili zviera, ktoré je výnimkou, informuje sciencealert.com.

Začiatkom roka sa biológom podarilo odhaliť „dýchaciu sústavu“ parazita podobného medúze, ktorá nemá mitochondriálny genóm. To znamená, že nedýcha. Žije si svoj individuálny životný príbeh a nie je závislý od kyslíku. To potvrdzuje predpoklady vedcov o tom, že takýto život môže existovať.

Nedýcha a predsa žije

To, že kyslík je potrebný pre ľudský a akýkoľvek živý organizmus, nás učili už na základnej škole. Metabolizovať kyslík, dýchať, bol žijúci tvor schopný už niekedy pred 1,45 miliardami rokov.

Vieme, že niektoré živočíchy upravili svoje organizmy tak, aby mohli prežiť v podmienkach s nižším obsahom kyslíka vo vzduchu. Stále však nejaký potrebovali. Na druhej strane možnosť anaeróbnych viacbunkových organizmov bola predmetom dlhých vedeckých diskusií.

Zhody boli skôr také, že takýto živočích existovať nemôže. Nové zistenie vyvracia poučky o tom, čo živočích vlastne je a ako funguje jeho organizmus. 

Parazituje

Tento parazit žije v tkanive lososa. Steve Atkinson, vedec z Oregonskej štátnej univerzity, pre CNN povedal, že toto zistenie prináša pre biológov obrovské poznatky a zjednodušenie. 

H. salminicola je parazit, druh zvieraťa podobný medúzam či koralom. Žije vo vnútri lososa a z neho si namiesto priamej konzumácie kyslíka, berie hotové živiny,“ povedal Atkinson. Je neuveriteľné, že takéto drobné stvorenie dokáže poprieť všetky doposiaľ známe pravdy o živote na zemi alebo aj zvierat všeobecne.

Vedci tvrdia, že konzumáciou ryby, v ktorej sa napríklad takýto parazit nachádza, nemôže dôjsť k žiadnemu nakazeniu ani nebezpečenstvu. 

Aj ďalšie takéto zvieratá

Takéto zviera budí v hlavách vedcov viac otázok ako odpovedí. Nevedia totiž s istotou vysvetliť, na čo sa parazit spolieha namiesto kyslíka. Atkinson predpokladá, že absorbuje molekuly z hostiteľa, ktoré už produkovali energiu.

Spolu so svojím tímom si však nemyslia, že tento druh je jediný organizmus tohto typu. Očakáva, že objaví oveľa viac druhov. Dokonca vyhlásil, že nájde ešte podivnejšie spôsoby existencie.

Článok bol pôvodne vydaný 11. mája 2020.

Zdroje: sciencealert.com, cnn.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech