Smer-SD začal zbierať podpisy na referendum. Expert už teraz vidí problém s otázkami

  • Smer-SD spustil petičnú akciu k referendu, chce ho spojiť s jesennými voľbami
  • Predstavené referendové otázky by nemali mať nádej na úspech
Robert Fico
Jakub Kotian
  • Smer-SD spustil petičnú akciu k referendu, chce ho spojiť s jesennými voľbami
  • Predstavené referendové otázky by nemali mať nádej na úspech

Opozičný Smer-SD spustil petičnú akciu k referendu, všeľudové hlasovanie by chcel spojiť s jesennými voľbami 29. októbra. Na tlačovej konferencii o tom informoval predseda strany Robert Fico

Referendum má mať dve otázky, prvá časť referenda má týkať demisie vlády a druhá zmeny ústavy. Prvý pokus Smeru stroskotal na Ústavnom súde a zle naformulovanej otázke. Predseda súdnej rady sa domnieva, že tento pokus o referendum môže dopadnúť rovnako.

Referendové otázky

Prvá otázka má znieť: „Súhlasíte s tým, že vláda SR má bezodkladne podať demisiu?“ Ak na túto otázku odpovie dostatočný počet ľudí pozitívne, tak vláda bude mať podľa Fica povinnosť bezodkladne podať demisiu po referende.

Robert Fico
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Druhá otázka sa týka zmeny ústavy. „Súhlasíte s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady (NR) SR je možné uskutočniť referendom alebo uznesením NR SR?“ ozrejmil Fico.

V ústave tak chcú zakotviť možnosť skrátiť volebné obdobie na základe výsledku referenda alebo uznesenia NR SR. „Pri tomto uznesení bude stačiť 76 poslancov, teda nadpolovičná väčšina všetkých poslancov NR SR,“ dodal.

Fico vyhlásil, že pokiaľ sa podarí potrebné podpisy vyzbierať do 31. júla alebo do 15. augusta, tak sa podľa neho môže referendum konať spoločne s jesennými voľbami. „Ušetrilo by sa tým veľa peňazí, bolo by to efektívne a ekonomické,“ priblížil.

Ficova podpora

Politickú podporu referendu podľa Fica deklarovali mimoparlamentné strany Hlas-SD, SNS a Republika. Šéf Smeru-SD zároveň očakáva, že sa pre súčinnosť pri zbere podpisov obráti aj na ďalšie politické strany.

Referendum je jediný spôsob, ktorý ľuďom na Slovensku ostal, aby vyslovili zásadným spôsobom nespokojnosť s touto vládou a požiadali ju, aby odišla,“ uviedol mimoparlamentný Hlas-SD. Verí, že referendum bude úspešné, a spraví všetko pre to, aby sa uskutočnilo čo najskôr.

Robert Fico
zdroj: TASR/Martin Baumann

SNS sľubuje, že urobí všetko pre vyzbieranie 350.000 podpisov potrebných pre vypísanie referenda. Zdôrazňuje potrebu spolupráce opozičných strán.

„Veríme, že sa aj na tomto referende Peter Pellegrini a Robert Fico poučia, že musia spolupracovať, pretože inak nedôjde k zmene vlády Sulíka, Matoviča, Kollára,“ uviedla SNS.

Rozhodnutie prezidentky

Predstavené referendové otázky by na základe predošlého nálezu Ústavného súdu (ÚS) SR nemali mať nádej na úspech. Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák to uviedol v reakcii na spustenie petičnej akcie opozičného Smeru-SD k referendu o predčasných voľbách.

„Prezidentka by pokojne mohla rozhodnúť, že nevyhlási také referendum. To je už otázka odvahy riešiť štátnicky ústavnoprávny problém, ktorý kvári túto krajinu,“ podotkol Mazák s tým, že je legitímne otvárať otázku referenda, organizovať ho a navrhovať otázky.

Naformulovať ústavne súladnú referendovú otázku o skrátení volebného obdobia Národnej rady SR nevidí za veľmi schodné. „Aj pri veľkej úprimnosti a rešpektovaní toho, že referendum je ľudové hlasovanie, neviem vďaka nálezu nájsť žiadny operačný priestor na to, aby sa dala sformulovať otázka, ktorá nevzbudí veľké pochybnosti o jej súlade s ústavou,“ dodal.

Smer sa pokúsil zorganizovať referendum už v roku 2021. Návrh naň prezidentka poslala na Ústavný súd, ktorý rozhodol, že otázky sú naformulované zle a nie sú v súlade s ústavou. 

Zbytočná pozvánka

Mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko (PS) nepodporí referendum o páde vlády a odmieta akúkoľvek spoluprácu s lídrom opozičnej strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robertom Ficom. Reagoval tak predseda PS a podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka na oficiálne spustenie petičnej akcie na zber podpisov pod referendum za predčasné voľby.

Robert Fico a Ľubomír Vážny
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Na petičnom hárku spolupracovala strana Smer-SD spolu so stranou Hlas – sociálna demokracia, Slovenskou národnou stranou a hnutím Republika. Šimečkovo stanovisko poskytol riaditeľ komunikačného oddelenia PS Radovan Choleva.

„S pozvánkou pre nás si Robert Fico nemusí robiť zbytočnú námahu. Progresívne Slovensko sa odmieta akokoľvek spájať s aktivitami Smeru, bez ohľadu na to, či by nová referendová otázka obstála na Ústavnom súde, alebo nie,“ vyhlásil Šimečka s tým, že nezabudli, do akého rozvratu doviedol Fico Slovensko za dvanásť rokov pri moci.

Zároveň predseda PS pripomenul, že súčasná vláda podporu hnutia stratila. Za riešenie Šimečka považuje odchod bývalého premiéra a súčasného ministra financií SR Igora Matoviča (OĽaNO), ktorý podľa neho blokuje protiinflačnú pomoc či zvýšenie učiteľských platov. Vyzval preto predsedu vlády SR Eduarda Hegera (OĽaNO), aby odvolal Matoviča z postu ministra financií.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá