Smrad a fekálie. Slovenské more nechalo niektorých dovolenkárov v nemom úžase

  • Ak sa ešte len chystáš do Chorvátska, oplatí sa spozornieť
  • V niektorých lokalitách ťa môže čakať neželané prekvapenie
Na snímke ľudia sediaci na pláži.
Unsplash/david boca
  • Ak sa ešte len chystáš do Chorvátska, oplatí sa spozornieť
  • V niektorých lokalitách ťa môže čakať neželané prekvapenie

Split je každoročne vyhľadávanou dovolenkovou destináciou aj mnohých Slovákov. Aktuálne sa tu však ľudia sťažujú na špinavé more. Navyše mestskou časťou Riva sa nesie aj nepríjemný zápach.

„Dnes skoro ráno pozdĺž pobrežia na Splitskej Rive je všetko bahnité a kalné. More vyzerá strašne špinavé a toto ma naozaj znepokojuje. Aký druh odpadových vôd sa vypúšťa meter od Rivy priamo do mora,“ vyjadril sa jeden z dovolenkárov pre Dalmacija Danas.

Na vode je dokonca vidno plávať aj odpadky, pritom len pred pár dňami bola v tejto lokalite pozorovaná aj olejová škvrna.

Makarská riviéra tento rok nenadchla ani turistov z Čiech. Jeden z nich sa vyjadril nasledovne:

„So všetkým sme boli maximálne spokojní, až na jednu zásadnú vec, a to je more, kvôli ktorému človek do Chorvátska cestuje. Nedalo sa v ňom kúpať, pretože niekoľkokrát priplávalo veľké množstvo fekálií,“ povedal jeden z dovolenkárov pre TN.cz

Ako poznamenal nespokojný Čech, našťastie nešlo o stav, ktorý by trval nepretržite celé dva týždne. Počas dovolenky si dlhý pás splaškov všimli štyrikrát. Nejde však o nič príjemné, preto sa rozhodli kúpaniu sa celkom vyhnúť. 

Extrémne sucho

Navyše v čase vrcholiacej turistickej sezóny na chorvátskom polostrove Istria nariadili tamojšie úrady v dôsledku sucha šetrenie pitnou vodou. Referuje o tom web vijesti.hrt.hr, ktorý uviedol, že hladina v jazere Butoniga, ktoré zásobuje pitnou vodou celú Istriu, je veľmi nízka.

Na základe najnovších obmedzení sa pitná voda do odvolania nesmie používať na zavlažovanie zelených plôch, umývanie áut či sprchovanie na plážach alebo pri bazénoch.

Slovenský rezort diplomacie upozorňuje aj na zvýšené riziko požiarov v Chorvátsku počas horúčav, a to predovšetkým v prímorských oblastiach. Informuje o tom na webe.

„Počas letných horúcich dní je zvýšená možnosť požiarov, predovšetkým v prímorských oblastiach. V prípade požiaru odporúčame riadiť sa pokynmi chorvátskej polície a hasičov,“ informuje Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.  

Viac ako 300 hasičov a 50 príslušníkov armády bojovalo s lesným požiarom, ktorý vypukol minulý týždeň v oblasti chorvátskeho mesta Vodice a rozšíril sa do obcí Zaton a Raslina neďaleko Šibenika. Oznámila to chorvátska civilná ochrana.

Do postihnutej oblasti boli vyslané aj tri hasičské lietadlá Canadair a dva stroje typu Air Tractor. Požiar zachvátil trávnaté a lesné porasty, olivové háje a vinice na ploche približne 3 000 hektárov.

V Zatone a Rasline zhorelo množstvo budov. V oblasti bolo uzavretých aj niekoľko ciest. Hlavný veliteľ hasičov Slavko Tučakovič uviedol, že škody na domoch a olivových hájoch sú veľké, nikto sa však nezranil.

Vedúci odboru civilnej ochrany v Šibeniku Danijel Mileta v stredu uviedol, že oblasť zasiahol najhorší požiar za najmenej desať rokov. Mnoho ľudí opustilo svoje domovy. Evakuovaní boli obyvatelia obcí Raslina a Zaton na člnoch cez morskú zátoku smerom na obec Bilice.

Zdroje: TN.cz, TASR, SITA, vijesti.hrt.hr, dalmacijadanas.hr

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá