Smutné chvíle pre LGBT ľudí. Registrované partnerstvá neprešli, poslanec ľuďom poslal odkaz

  • Poslanci NR SR dnes neposunuli do druhého čítania zákon o životnom partnerstve
  • Slovensko podľa Tomáša Valáška dlhodobo ignoruje situáciu dotknutých párov
Dve ženy sa držia za ruky počas pochodu príslušníkov sexuálnych menšín v Zürichu
TASR/AP/Michael Buholzer
  • Poslanci NR SR dnes neposunuli do druhého čítania zákon o životnom partnerstve
  • Slovensko podľa Tomáša Valáška dlhodobo ignoruje situáciu dotknutých párov

Páry, ktoré nechcú alebo nemôžu uzavrieť manželstvo, nebudú mať možnosť právneho uznania ich zväzku. Poslanci Národnej rady SR (NR SR) dnes totiž neposunuli do druhého čítania zákon o životnom partnerstve.

Jeho cieľom bolo dosiahnuť zlepšenie životnej a právnej situácie aj postavenia takýchto párov a ich detí v spoločnosti. Návrhu vyjadrilo podporu iba sedem členov zákonodarného orgánu.

Slovensko podľa navrhovateľa Tomáša Valáška (nezaradený) dlhodobo ignoruje situáciu dotknutých párov, a tým udržuje právny a spoločenský stav, „v dôsledku ktorého sú páry rovnakého pohlavia prehliadané, diskriminované a vystavené neprimeraným a neodôvodneným prekážkam“.

Valášek zdôraznil, že mnohé páry rovnakého pohlavia sa delia o rovnaké povinnosti ako zosobášené páry, bez právneho uznania štátom však podľa neho nedostávajú žiadnu ochranu pre svoje rodiny ako zosobášené páry.

„Bez právneho uznania sú páry rovnakého pohlavia a ich deti ukrátené nielen o desiatky práv, ale nemôžu prevziať ani záväzky za vzájomnú starostlivosť a starostlivosť o svoje deti. Chýba im aj spoločenské uznanie a prijatie.

Navrhovaný zákon v tomto smere môže docieliť zmenu, ktorá mnohým ľuďom na Slovensku zlepší životnú situáciu a zabezpečí právnu ochranu,“ odôvodňoval nezaradený poslanec.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie