Snowboarding už dávno nepatrí len na hory

  • Prvý ročník športovej súťaže Big Air v meste pripravili za päťtisíc slovenských korún. A bol to teda poriadny punk.
  • Dnes majú organizátori za sebou jedenásť úspešných zimných ročníkov a v týchto dňoch pripravujú druhý toho letného.
  • Prvý ročník športovej súťaže Big Air v meste pripravili za päťtisíc slovenských korún. A bol to teda poriadny punk.
  • Dnes majú organizátori za sebou jedenásť úspešných zimných ročníkov a v týchto dňoch pripravujú druhý toho letného.

Letnú festivalovú verziu tejto adrenalínovej akcie by ste si nemali nechať ujsť ani vy. Už 7. až 9. júna budete mať možnosť presvedčiť sa na vlastné oči, ako sa dá tento zimný šport praktizovať aj bez snehu.

Ako to celé začalo?

Prvý Big Air v meste v Kremnici zorganizovala skupina náruživých snowboardistov a lyžiarov v roku 2006, a to priamo v historickom centre mesta na Štefánikovom námestí.

„V Kremnici napadlo veľa snehu a my sme sa rozhodli, že túto športovú disciplínu big air, prenesieme z lyžiarskych stredísk na toto unikátne miesto v historickom centre. Spojili sme to s dobrou hudbou a priniesli bližšie k ľuďom, priamo do mesta,“ spomína organizátor Ondrej Horváth.

Veľké organizačné ambície spočiatku chalani vôbec nemali. Prvý ročník bola spontánna akcia, ktorú prichystali za dva týždne.

Ďalšie roky to už s prípravami také jednoduché nebolo. Nasledujúci ročník sa konal až v roku 2008. V hlavnej role – úhlavný nepriateľ – globálne otepľovanie.

Organizátori museli zabezpečiť, aby bolo na námestí dosť snehu a mohli postaviť skok.

zdroj: Big Air

„Posledné roky sme zasnežovali námestie, predtým sme dokonca vozili sneh na tatrovkách z neďalekého lyžiarskeho strediska. Niektoré ročníky BAVM vznikal doslova na zelenej lúke,“ upresnil Ondrej Horváth.

„Big Air“ je oficiálne pomenovanie disciplíny a aj samotného skoku, ktorý je parametrami špecifický pre snowboarding a freeskiing. V Kremnici skáču jazdci z dvanásť metrového mostíka, takže k tomu potrebujú dostatočne veľký snehový dopad.

Neskutočná atmosféra a rodinná nálada za tie roky do Kremnice pritiahla desiatky zahraničných snowboardistov a lyžiarov, ale aj tisícky divákov, vďaka ktorým je súťažné finále vždy silným zážitkom.

Letný Big Air v meste prináša párty na kúpalisku

Neobyčajný hudobný festival vznikol opäť na nezvyčajnom mieste.

„Na počesť úspešného desiateho ročníka akcie Big Air v meste 2017 sme chceli spraviť väčšiu párty. Nakoniec to dopadlo tak, že sme zorganizovali letnú verziu súťaže spojenú s hudobným festivalom,“ hovorí za organizačný tím Ondrej Horváth.

A tak sa v lete 2017 premenilo zatvorené termálne kúpalisko Katarína na festivalový areál. Chalani napustili 50-metrový plavecký bazén, jazdci sa rozbiehali z dvanásť metrového nájazdu a skákali do vody.

Na druhom ročníku Letného Big Airu v meste 2019 vystúpi 9 slovenských kapiel a štyria dídžeji. Para, Billy Barman, Slobodná Európa, Noisecut, Chiki Liki Tu-a, Ultrazvku, Hudba z Marsu a ďalší.

Zvýhodnené lístky sú v predaji do nedele 19. mája, potom sa cena zvýši z 19 na 23 Eur. Tak neváhaj a príď zažiť neopakovateľnú atmosféru do Kremnice. Lístku kupuj tu: https://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/letny-big-air-v-meste-2019/

zdroj: Big Air

Plavecký bazén bude patriť snowboardistom a freeskierom. Ďalší vypustený bazén sa premení na hudobný stage.

Ešte treba určite dodať, že akciu každoročne pripravujú dobrovoľníci, prevažne z OZ FRST Crew Kremnica. Po ročnej prestávke už dávajú areál kúpaliska opäť do „pucu“.

„Na kúpalisku sa už asi 5 víkendov naplno maká, aby sa dal starý a nevyužívaný areál do normálneho stavu. Celkovo sa v tomto období podieľa na organizácií jadro organizačného tímu, čo je asi 18 ľudí a postupne sa pridávajú ďalší ochotní dobrovoľníci. Cez podujatie nám pomôže celkovo asi 50 dobrovoľníkov,“ upresnil Ondrej.

Pozor: Permanentky na celý víkend za zvýhodnenú cenu len do nedele 19. 5.

Nie vždy však stačí k dobrému hudobnému festivalu namakaný line-up. Aj preto sa diváci okrem adrenalínových zážitkov môžu zabaviť najrôznejšími športovými aktivitami.

V rámci sprievodného programu bude exhibícia na wakebordoch, súťaž na stand-up paddle boardoch a skimboarding.

„Poodhalíme tiež históriu podujatia Big Air v meste, ktoré má za sebou úspešných 11 zimných ročníkov, a to prostredníctvom výstavy plagátov, aj tých nikdy nerealizovaných, ukrytých v šuplíkoch umelcov a fotografií,“ doplnil Horváth.

Pre kreatívcov bude pripravená workshopová zóna v spolupráci s módnou značkou Primát. A aby ste mohli prísť pokojne s celou rodinou, pre deti bude vyhradená špeciálna Mattel KIDS zóna.

Pre viac informácií o lístkoch, programe a ubytovaní sleduj Instagram, Facebook a webovú stránku BAVM / www.bavm.sk.

Už 7. až 9. júna 2019 sa na vás tešia FRST Crew Kremnica, Šafy Production a Jägermeister.

Zdroj: TS

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech