So sexom majú počkať do svadby a mať ho len s jedným. Lekár svojim dcéram neodporúča očkovanie, ale „čistotu“

  • Slovenské ženy zaostávajú za českými v otázkach očkovania proti rakovine krčka maternice
  • Takisto oveľa menšie percento podstúpi preventívne vyšetrenie na odhalenie ochorenia
  • Názor gynekológa a jeho vierovyznanie často rozhoduje o tom, či žene očkovanie odporučí
  • Na Slovensku sa motivácia zaočkovať sa proti HPV znižuje, ak je žena veriaca
Gynekológ
Flickr/Marco Verch Professional Photographer, Pixnio/Marko Milivojevic
  • Slovenské ženy zaostávajú za českými v otázkach očkovania proti rakovine krčka maternice
  • Takisto oveľa menšie percento podstúpi preventívne vyšetrenie na odhalenie ochorenia
  • Názor gynekológa a jeho vierovyznanie často rozhoduje o tom, či žene očkovanie odporučí
  • Na Slovensku sa motivácia zaočkovať sa proti HPV znižuje, ak je žena veriaca

Slovenská republika je sekulárny štát, aspoň podľa ústavy. To však niektorým doktorom nebráni v tom, aby ľudí (a najmä ženy) liečili s ohľadom na svoje vierovyznanie. Lekárka Denisa Marcišová na svojom Instagrame uverejnila úryvky zo štúdie gynekológa Jozefa Záhumenského.

V odbornom článku sa zameral na vplyv náboženstva na lekárov a ich následné odporúčanie očkovania proti rakovine krčka maternice (HPV) mladým ženám.

Prostredníctvom internetového dotazníka sa on a jeho tím pýtali študentiek lekárskych fakúlt na Slovensku a v Českej republike na faktory, ktoré ovplyvňujú ich motiváciu zaočkovať sa proti HPV.  

Náboženstvo rozhoduje 

Podľa štúdie doktora Záhumenskeho v Českej republike podstúpilo očkovanie proti HPV 65,4 percent študentiek medicíny, zatiaľ čo na Slovensku to bolo 21,1 percent. Rozdiely boli viditeľné aj pri náboženských otázkach.

zdroj: Unsplash/NCI

Na Slovensku sa v obciach s počtom obyvateľov menej ako 5 000 znížila pravdepodobnosť očkovania. Rovnaký výsledok bol aj s vierovyznaním, katolícke náboženstvo znižovalo pravdepodobnosť zaočkovania dievčat. V Česku bydlisko ani náboženstvo neovplyvnili motiváciu sa nechať zaočkovať. 

V Česku boli študentky informované o možnosti očkovania detským lekárom v 55,7 percentách prípadov, u Sloveniek to bolo len 26,7 percent. 

Ovplyvnené názorom lekára  

Na internetových fórach, kde na otázky o očkovaní odpovedajú gynekológovia, sa dozvieš zaujímavé veci.

Z vyššie uvedených riadkov vyplýva, že som skôr skeptik ohľadom praxe s vakcínami. Mám tri dcéry a rozhodne im zatiaľ neplánujem zaplatiť toto očkovanie. Skôr sa ich snažíme s manželkou vychovávať tak, aby bola pravdepodobnosť ich vystavenia vplyvu HPV čo najmenšia,“ odpovedal 22-ročnej žene gynekológ Ivan Wallenfels.

Žena mala pochybnosti, pretože doteraz nemala pohlavný styk. Vírus HPV je sexuálne prenosné ochorenie, preto predpokladá, že ním nie je ohrozená a „nechce podľahnúť reklame a nechať niekomu zarobiť“. 

Z jeho odpovede bolo jasné, že dcéry vychováva v súlade s kresťanským náboženstvom, ktoré učí, že muž alebo žena majú čakať do svadby, aby mali pohlavný styk, a to len s jedným partnerom. 

Vo februári 2021 na rovnakú otázku doktor Wallenfels odpovedal znova. Namiesto troch dcér má v aktualizovanej odpovedi už štyri, no jeho názor na očkovanie proti HPV sa nezmenil. Stále je jeho odporca. 

S manželkou sme sa zhodli na tom, že naše štyri dcéry nedáme očkovať proti rakovine krčka maternice a nie sú zaočkované. Skôr sa ich snažíme s manželkou vychovávať tak, aby bola pravdepodobnosť ich vystavenia negatívnemu vplyvu HPV čo najmenšia – im aj svojim pacientkam odporúčam predmanželskú čistotu a v dospelosti pravidelné gynekologické kontroly,“ napísal. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa myswedish_gynlife (@myswedish_gynlife)

Očkovanie má vo všeobecnosti fungovať ako prevencia, preto aj v prípade, že dcéry nebudú žiť podľa výchovy rodičov, mali by byť chránené pred zdravotnými problémami. V tomto prípade im otec dáva na výber, buď budú žiť podľa jeho prikázaní, alebo sú vystavené riziku dostať rakovinu. 

V prípade, že si žena nenájde rovnako nábožensky založeného partnera, ktorý nežil v čistote celý svoj život, opäť podstupuje toto riziko. 

HPV

Ľudský papilomavírus (HPV) je najčastejšou sexuálne prenosnou infekciou. V roku 2018 sa podľa amerického Centra pre kontrolu chorôb a prevenciu (CDC) vyskytlo asi 43 miliónov infekcií vírusom, väčšinou medzi tínedžermi.

Existuje niekoľko druhov vírusov, niektoré typy môžu spôsobiť zdravotné problémy vrátane genitálnych bradavíc a rakoviny. 

HPV sa šíri vaginálnym, análnym alebo orálnym sexom s niekým, kto je nakazený. Najčastejšie sa šíri počas vaginálneho alebo análneho sexu.

Môže sa prenášať aj v prípade, keď infikovaná osoba nemá žiadne príznaky alebo symptómy. Nákaza sa môže prejaviť aj niekoľko rokov po pohlavnom styku, preto je ťažké zistiť prenášača. 

zdroj: Wikimedia commons/GilliansM

Vírus môže zmiznúť, ale tiež spôsobiť rakovinu krčka maternice, vulvy, vagíny, penisu alebo konečníka. Môže tiež spôsobiť rakovinu zadnej časti hrdla. 

Vakcína proti HPV je bezpečná a účinná. Môže chrániť pred chorobami (vrátane rakoviny) spôsobenými HPV, ak sa podáva v odporúčaných vekových skupinách. Odporúča sa očkovanie vo veku 11 alebo 12 rokov až do 26 rokov, stále však pred prvým pohlavným stykom. 

Zdroje: Instagram/Denisa Marcišová, Jozef Záhumenský et al. , LPP, LPP, CDC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá