So školstvom sú najspokojnejší v Dubline. Bratislava skončila v poslednej tretine rebríčka

  • Rozdiely v kvalite školstva naprieč Európou sú veľké
  • Väčšina občanov sa však zameriava na kvalitu vo svoj bezprostrednom okolí
  • Nové štatistiky ukazujú, ako hodnotia kvalitu škôl vo svojich mestách
lonely-planet-643024-unsplash
Unsplash
  • Rozdiely v kvalite školstva naprieč Európou sú veľké
  • Väčšina občanov sa však zameriava na kvalitu vo svoj bezprostrednom okolí
  • Nové štatistiky ukazujú, ako hodnotia kvalitu škôl vo svojich mestách

Eurostat nedávno publikoval štúdiu, ktorú vykonal ešte v roku 2015. Zaoberala sa životnou úrovňou v rôznych metropolách Európskej únie. Pozbieral a porovnal názory obyvateľov z 31 miest, aby zistil, ako sú spokojní so životom vo svojich metropolách. Okrem iného sa zameral aj na spokojnosť rodičov so školami, ktoré navštevujú ich deti.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: Giuseppe Milo

Najspokojnejší rodičia sú v Írsku a Škandinávií

Najspokojnejší so školstvom sú rodičia, v hlavnom meste Írska, Dubline. Až 83 % rodičov žijúcich v Dubline sú spokojní s úrovňou vzdelania, ktorú ich deti získavajú na tamojších školách. Druhú priečku spokojnosti so školstvom obsadilo nórske Oslo. Niet sa čomu čudovať, veď škandinávske krajiny už tradične patria medzi tie s najlepšími vzdelávacími systémami na svete. S úrovňou vzdelanie je tu spokojných 80 % rodičov.

Keď už sme spomínali tie škandinávske krajiny, tak o tretiu priečku sa delia hneď tri mestá. Helsinki, Nikózia a Ľubľana. V týchto mestách sú rodičia spokojní so vzdelávaním ich detí na 79 %. Následne je to 78 % spokojných rodičov v Luxemburgu, 76 % v Reykjavíku a rovnako spokojní (na 75 %) sú rodičia v Prahe a Amsterdame.

U nás to nie je žiadna sláva, ale sme spokojnejší ako Nemci

Žiaľ, rodičia v našom hlavnom meste sú s dostupnosťou vzdelania a jej úrovňou spokojní len na 55 %. Aj by sme sa čudovali, ale keď si spomenieme, ako dlho sa už slovenské školstvo zmieta v problémoch, tak sa niet čomu. Môžeme sa tváriť, že všetko je v poriadku a ako náplasť na dušu použiť argument „veď nie sme na tom najhoršie“. To je na jednej strane pravda, na druhej je tam priestor na zlepšenie.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: Tobias Nordhausen

Na posledných miestach v rebríčku sa umiestnili Bukurešť a Sofia. Horšiu vieru v školstvo majú aj bašty európskych hodnôt ako sú Berlín, Rím či Madrid. Obyvatelia Berlína sú ich školstvu naklonený len na 53 %, čo je zaujímavé keďže podľa hodnotenia PISA, ktoré vykonáva OECD, sa Nemecko umiestňuje nad priemerom členských krajín a predbehlo aj Holandsko či Nórsko. Čo sa týka Talianov a Španielov, tak tí spokojní s úrovňou vzdelania len spolovice.

Zdroj: Eurostat

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá