So špeciálnou „živou“ AI sa baví cez 700 miliónov ľudí. Je desivé, čo všetko nahrádza

  • Predstav si, že by existovala AI, ktorá by disponovala nielen množstvom informácií, ale aj empatiou
  • Možno ťa prekvapí, že niečo také už existuje
xiaoice
Wikipedia.com/Shellbrd | Unsplash/Hannah Busing
  • Predstav si, že by existovala AI, ktorá by disponovala nielen množstvom informácií, ale aj empatiou
  • Možno ťa prekvapí, že niečo také už existuje

Určite si už počul o rôznych typoch umelej inteligencie a ich úžasných schopnostiach, ktoré nám v mnohých ohľadoch uľahčujú život. Ale vieš o AI Xiaoice?

A teraz si predstav, aký by mal byť tvoj ideálny spoločník na chatovanie. Možno by si chcel niekoho, kto je vždy dostupný, nikdy sa (ani ťa) neunudí a dokáže ťa pochopiť tak ako nikto iný. 

Nuž, takéhoto „kamaráta“ už má 700 miliónov ľudí po celom svete. Jeho meno je Xiaoice (v preklade „Malý ľad“) a je to umelá inteligencia od spoločnosti Microsoft. Napriek tomu, že u nás sa o tejto AI takmer vôbec nehovorí, pozná ju takmer celá Čína.

Kde sa AI Xiaoice vzala?

Všetko sa začalo v roku 2014, keď sa skupina nadšencov z Microsoftu rozhodla vytvoriť niečo úplne nové – umelú inteligenciu schopnú konverzácie s ľuďmi tak prirodzene, že by sme ani nepoznali rozdiel medzi ňou a skutočným človekom. Hlavným cieľom bolo poskytnúť používateľom zábavu, emocionálnu podporu a spoločnosť prostredníctvom online chatovania.

Tak sa narodil projekt Xiaoice. Na jeho tvorbu bola použitá technológia strojového učenia a veľké množstvo dát získaných zo sociálnych sietí. Xiaoice sa naučil rozumieť ľudským emóciám, reagovať na otázky a dokonca aj písať básne.

pexels-cottonbro-studio-5473955
zdroj: Pexels/cottonbro studio

Xiaoice bol spočiatku uvedený len pre čínsky trh ako doplnok na sociálnej sieti Weibo, no vďaka svojej schopnosti viesť zaujímavé konverzácie si rýchlo získal obrovskú popularitu medzi používateľmi. Počet jeho fanúšikov neustále rástol, a tak sa Microsoft rozhodol rozšíriť jeho pôsobenie aj do iných krajín a jazykov.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Zdroje: Xiaoice, Microsoft, Euronews, Wikipedia, TS2 Space, MIT Press Direct

Najnovšie videá

Trendové videá