So súhlasom manželky ju nútil k sexu. Tenistka obvinila vicepremiéra, odvtedy záhadne zmizla a niet po nej ani stopy

  • Hnutie MeeToo v Číne rezonovalo už pred pár rokmi, prvýkrát však zo zneužívania obvinili vysokopostaveného politika
  • Svetovo známa teniska Šuaj Pchengová obvinila bývalého vicepremiéra Kao-li Čanga
  • Obeť sa po priznaní pokúšali kontaktovať svetové médiá, avšak neúspešne
  • Tenistka je od zverejnenia svojej traumy nezvestná
Kao-li Čang
TASR via AP/Andy Wong, Mark Schiefelbein
  • Hnutie MeeToo v Číne rezonovalo už pred pár rokmi, prvýkrát však zo zneužívania obvinili vysokopostaveného politika
  • Svetovo známa teniska Šuaj Pchengová obvinila bývalého vicepremiéra Kao-li Čanga
  • Obeť sa po priznaní pokúšali kontaktovať svetové médiá, avšak neúspešne
  • Tenistka je od zverejnenia svojej traumy nezvestná

O Šuaj Pchengovej donedávna počuli väčšinou len milovníci športu. Čínska tenistka patrí medzi svetovú špičku, za svoju kariéru vyhrala viacero turnajov vo štvorhre, v dvojhre postúpila do semifinále US Open. Svet však prednedávnom šokovala niečím iným ako tenisovým výkonom. Obvinila totiž bývalého vicepremiéra Kao-li Čanga z toho, že ju sexuálne zneužil.

Je možné, že keby tenistka žila v inej krajine, čítali by sme dnes rozhovory, ktoré by poskytla svetovým médiám. Tie by zase hľadali svedkov, ktoré by jej tvrdenia potvrdili či, naopak, vyvrátili. Možno by jej výpovede dodali odvahu viacerým ženám a vystúpili by aj ony.

Toto sa však nedeje, ak človek žije v nedemokratickom režime. Potom, čo Šuaj Pchengová zverejnila svedectvo o zneužívaní na sociálnu sieť, v plnej sile zasiahli cenzori. Nezmizol však iba jej status zo sociálnej siete, ale aj samotná tenistka.

Spočiatku mali spolu vzťah, potom ju mal znásilniť

Otvorený list bývalému vicepremiérovi Pchengová napísala na sociálnu sieť Weibo, ktorá je označovaná za čínsky Twitter. Za pár minút však príspevok zmizol. Dovtedy si ale si viacero ľudí stihlo urobiť screenshot, text prepísať či preložiť.

Svetové médiá však už v tomto momente nedokázali nezávisle overiť autentickosť textu, keďže bývalá tenistka sa nedá zastihnúť. Prepis jej príspevku sa objavil na spravodajskom webe VCT news.

Šuaj Pchengová vo svojom príspevku písala o tom, ako mala prvýkrát sex s politikom pred viac ako 10 rokmi. Obaja mali spolu milenecký pomer a malo ísť o konsenzuálny vzťah.

Kao-li Čang slúžil ako šéf komunistickej strany Tianjinu. Potom, čo, bol povýšený, mali kontakt prerušiť. Po rokoch sa však už vyše 70-ročný politik ozval teniske opäť.

„Som pokrytec. Priznávam, že nie som dobrá žena, v skutočnosti som veľmi zlá žena. Asi pred troma rokmi si, Kao-li Čang, vicepremiér, odišiel do dôchodku. Cez tenisové centrum Tianjinu si ma znova kontaktoval a požiadal ma, aby som si s tebou zahrala tenis,“ písala v otvorenom liste politikovi tenistka.

tenistka
zdroj: TASR via AP Photo/Michel Euler

„Prečo si sa musel ku mne vrátiť, vziať ma k sebe domov, kde si ma donútil k sexu?“ písala v statuse, kde ďalej vysvetľovala, že potom, čo dohrali tenis išla do spoločného domu bývalého vicepremiéra a jeho manželky.

Tam ju pri večeri prehovoril k tomu, aby s ním išla do izby, kde mali mať pohlavný styk, pričom všetko sa malo diať so súhlasom manželky.

Tenistka opísala, ako celé doobedie s aktom nesúhlasila a plakala. Podvolila sa nakoniec iba preto, že sa bála a spanikárila. Časť toho však pripísala aj citom, ktoré k politikovi cítila pred desiatimi rokmi.

„Nemám žiadne dôkazy, žiadne ani nebolo možné zaobstarať. Vždy si sa bál, že prinesiem napríklad diktafón. Neexistuje ale žiadny zvukový záznam, žiadny videozáznam, iba môj pokrivený, ale veľmi reálny zážitok,“ opisuje následky traumy Pchengová.

Svoje city neskôr opísala ako zložité a priznala sa k tomu, že k politikovi ešte stále cíti náklonnosť, ktorá pramení z pekných spomienok z ich vzťahu z minulosti.

Zmizlo priznanie aj tenistka

CNN informuje, že pôvodný príspevok zmizol zo sociálnej siete do pol hodiny a neskôr aj všetky screetshoty, ktoré urobili ostatní užívatelia siete. Pod profilom tenistky sú vypnuté komentáre. Cez čínske vyhľadávače sa nedá nájsť jej meno, problém by mal byť aj so samotným slovom tenis.

 Svetové média sa už skoro dva týždne pokúšajú tenistku kontaktovať, avšak neúspešne. Ako by sa po nej zľahla zem.

tenistka
zdroj: TASR via AP Photo/Michel Euler

Jediné spojenie s tým, že tenistka je nažive a zdravá, je prehlásenie výkonného riaditeľa Tenisovej asociácie žien, ktorý pre New York Times povedal, že dostal potvrdenie od viacerých zdrojov vrátane Čínskej tenisovej asociácie (CTA), že Pchengová je „v bezpečí a nie je vystavená žiadnej fyzickej hrozbe“.

K zmiznutiu Šuaj Pchengovej sa vyjadrujú aj viaceré známe mená z tenisovej scény. Chris Evertová, bývalá tenistka, na Twitteri napísala: „Pchengovú poznám od jej 14 rokov, všetci by sme sa mali obávať. Toto je vážne. Kde je? Je v bezpečí? Akékoľvek informácie by boli cenné.”

„Fakt, že chýba Šuaj Pchengová, nie je len problémom WTA,“ napísal bývalý francúzsky hráč vo štvorhre Nicolas Mahut. „Všetci sme znepokojení.“

„Musíme si uvedomiť, aké pozoruhodné je, že sa Šuaj Pchengová rozhodla prehovoriť. Len málo ľudí by na to malo odvahu, pretože by to mohlo ísť na úkor bezpečnosti vás a vašej rodiny,“ povedala pre CNN Lü Pinová, čínska feministka žijúca v New Yorku.

Dodala, že Pchengová vyvolala sympatie širokej verejnosti čiastočne aj preto, že bola úspešná vo svojej profesionálnej kariére.

„Je to skutočne výnimočná žena, hviezda Číny, svetoznáma osobnosť. Dokonca aj ženy ako ona boli v takejto situácii,“ povedala Lü. „Toto ukazuje, koľko prekážok musia čínske ženy prekonať vo svojej snahe o rovnosť a nezávislosť.“

Zdroje: VCT News, CNN, New York Times, Twitter

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie