Sociálne dištancovanie bude potrebné v spoločnosti zabezpečiť väčšinu roka, tvrdia experti
- Politický experti varujú, že väčšinu roka bude potrebné v spoločnosti zabezpečiť sociálne dištancovanie, aby sa predišlo masívnemu zaplaveniu nemocníc ľuďmi, ktorých zasiahol koronavírus
- Politický experti varujú, že väčšinu roka bude potrebné v spoločnosti zabezpečiť sociálne dištancovanie, aby sa predišlo masívnemu zaplaveniu nemocníc ľuďmi, ktorých zasiahol koronavírus
Odborníci predpovedajú, že opatrenia, akými je uzatvorenie škôl, preferovanie práce z domu a vyhýbanie sa veľkým skupinám ľudí, bude potrebné doržiavať najmenej pol roka, informuje Daily Mail.
Ak sa u niektorých objaví kašeľ alebo teplota, je potrebné, aby v rámci menej prísnych opatrení, zotrval v domácej karanténe 7 dní. Takéto opatrenia zverejnili odborníci deň potom, ako sa Boris Johnson vyjadril, že pandémiu bude možné utlmiť v najbližších 12 týždňoch.
Analýzy uverejnené Vedeckým poradným výborom vlády pre núdzové situácie (SAGE) však naznačujú, že mimoriadne opatrenia budú musieť byť zavedené omnoho dlhšie, aby sa zabránilo preťaženiu jednotiek intenzívnej starostlivosti.
Odborníci hovoria o politike zameranej na striedanie období s viac a menej prísnymi opatreniami, zameranými na dištancovanie v sociálnej oblasti. Práve takýmto spôsobom by nemalo v nemocniciach prísť k preťaženiu kapacít. Takéto opatrenia by mali trvať najmenej jeden rok.
Britská vláda preplatí zamestnancom 80 percent mzdy
Zamestnancom vo Veľkej Británii, ktorý v dôsledku pandémie koronavírusu prišli o prácu, uhradí štát až 80 percent ich hrubej mzdy, informuje BBC. Oznámil to v sobotu minister financií Rishi Sunak. Kompenzácie budú čerpať firmy, ktoré udržia pracovné miesta, do výšky 2 500 libier na jedného zamestnanca. „Bezprecedentné opatrenia v bezprecedentných časoch“ zabránia prepúšťaniu zamestnancov v čase krízy,“ povedal Sunak.
Pokiaľ firmy prijmú späť prepustených zamestnancov, vláda bude nahrádzať aj ich mzdy. Program platí počas troch mesiacov so spätnou účinnosťou od začiatku marca. Pokiaľ to ale bude potrebné, vláda účinnosť predĺži, povedal Sunak.
Krajiny už zvažujú, ako pomôcť ľuďom, ktorí nebudú môcť platiť nájomné
Vlády Nemecka a Veľkej Británie sa začali zaoberať otázkou, ako by mohli pomôcť ľuďom, ktorí v súčasnej situácii zapríčinenej koronavírusom nebudú niekoľko mesiacov dostávať svoje platy, možno prídu o prácu úplne, a nebudú mať z čoho platiť nájomné. Informuje SITA.
Hovorca nemeckého ministerstva spravodlivosti Marius Leber v stredu vyhlásil, že nemecký kabinet sa týmto problémom veľmi vážne začína zaoberať a zvažuje, aké má v tejto súvislosti legislatívne možnosti.
O tejto téme hovoril v stredu počas pravidelnej hodiny otázok a odpovedí v – netradične úplne vyľudnenom – britskom parlamente aj britský premiér Boris Johnson. Britská vláda podľa neho chystá schému finančnej pomoci ľuďom, ktorí prídu o prácu alebo budú musieť byť dlhodobo na neplatenom voľne. Britská vláda sa bude tiež špeciálne zaoberať otázkou nájomného.
„Bez ohľadu na okolnosti, chceli by sme zdôrazniť, že pracujúci dostanú podporu, ktorú budú potrebovať,“ vyhlásil britský premiér.
Zdroje: BBC, Daily, Mail, SITA