Sociálne dištancovanie bude potrebné v spoločnosti zabezpečiť väčšinu roka, tvrdia experti

  • Politický experti varujú, že väčšinu roka bude potrebné v spoločnosti zabezpečiť sociálne dištancovanie, aby sa predišlo masívnemu zaplaveniu nemocníc ľuďmi, ktorých zasiahol koronavírus
gh
unsplash.com
  • Politický experti varujú, že väčšinu roka bude potrebné v spoločnosti zabezpečiť sociálne dištancovanie, aby sa predišlo masívnemu zaplaveniu nemocníc ľuďmi, ktorých zasiahol koronavírus

Odborníci predpovedajú, že opatrenia, akými je uzatvorenie škôl, preferovanie práce z domu a vyhýbanie sa veľkým skupinám ľudí, bude potrebné doržiavať najmenej pol roka, informuje Daily Mail.

Ak sa u niektorých objaví kašeľ alebo teplota, je potrebné, aby v rámci menej prísnych opatrení, zotrval v domácej karanténe 7 dní. Takéto opatrenia zverejnili odborníci deň potom, ako sa Boris Johnson vyjadril, že pandémiu bude možné utlmiť v najbližších 12 týždňoch.

PM press conference 20 March

The more we follow the advice, the faster the country will stage both a medical and an economic recovery in full.#StayHomeSaveLives

Gepostet von Boris Johnson am Freitag, 20. März 2020

Analýzy uverejnené Vedeckým poradným výborom vlády pre núdzové situácie (SAGE) však naznačujú, že mimoriadne opatrenia budú musieť byť zavedené omnoho dlhšie, aby sa zabránilo preťaženiu jednotiek intenzívnej starostlivosti.

Odborníci hovoria o politike zameranej na striedanie období s viac a menej prísnymi opatreniami, zameranými na dištancovanie v sociálnej oblasti. Práve takýmto spôsobom by nemalo v nemocniciach prísť k preťaženiu kapacít. Takéto opatrenia by mali trvať najmenej jeden rok. 

Britská vláda preplatí zamestnancom 80 percent mzdy

Zamestnancom vo Veľkej Británii, ktorý v dôsledku pandémie koronavírusu prišli o prácu, uhradí štát až 80 percent ich hrubej mzdy, informuje BBC. Oznámil to v sobotu minister financií Rishi Sunak. Kompenzácie budú čerpať firmy, ktoré udržia pracovné miesta, do výšky 2 500 libier na jedného zamestnanca. „Bezprecedentné opatrenia v bezprecedentných časoch“ zabránia prepúšťaniu zamestnancov v čase krízy,“ povedal Sunak.

The coming months will be challenging, but I want to assure businesses that we are with them every step of the way.Stand by your employees, stand by your workers, because we will stand by you.

Gepostet von Boris Johnson am Samstag, 21. März 2020

Pokiaľ firmy prijmú späť prepustených zamestnancov, vláda bude nahrádzať aj ich mzdy. Program platí počas troch mesiacov so spätnou účinnosťou od začiatku marca. Pokiaľ to ale bude potrebné, vláda účinnosť predĺži, povedal Sunak.

Krajiny už zvažujú, ako pomôcť ľuďom, ktorí nebudú môcť platiť nájomné

Vlády Nemecka a Veľkej Británie sa začali zaoberať otázkou, ako by mohli pomôcť ľuďom, ktorí v súčasnej situácii zapríčinenej koronavírusom nebudú niekoľko mesiacov dostávať svoje platy, možno prídu o prácu úplne, a nebudú mať z čoho platiť nájomné. Informuje SITA.

Hovorca nemeckého ministerstva spravodlivosti Marius Leber v stredu vyhlásil, že nemecký kabinet sa týmto problémom veľmi vážne začína zaoberať a zvažuje, aké má v tejto súvislosti legislatívne možnosti.

We are telling cafes, pubs, bars and restaurants to close tonight as soon as they reasonably can, and not to open…

Gepostet von Boris Johnson am Freitag, 20. März 2020

O tejto téme hovoril v stredu počas pravidelnej hodiny otázok a odpovedí v – netradične úplne vyľudnenom – britskom parlamente aj britský premiér Boris Johnson. Britská vláda podľa neho chystá schému finančnej pomoci ľuďom, ktorí prídu o prácu alebo budú musieť byť dlhodobo na neplatenom voľne. Britská vláda sa bude tiež špeciálne zaoberať otázkou nájomného.

„Bez ohľadu na okolnosti, chceli by sme zdôrazniť, že pracujúci dostanú podporu, ktorú budú potrebovať,“ vyhlásil britský premiér.

Zdroje: BBC, Daily, Mail, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech