Sociálne siete zakazujú svojim deťom aj tí, čo ich tvoria. Stúpa počet samovrážd i sebapoškodzovania

  • Od vzniku sociálnych sietí sa odborníci vyjadrujú o ich škodlivosti pre deti a mládež
  • Počty samovrážd u mladých dievčat sa oproti dátam spred desiatich rokov zdvojnásobili
  • Aj samotní IT vývojári sociálnych sietí svojim deťom mobily a tablety zakazujú úplne
mobil
Unsplash/Johnny Cohen
  • Od vzniku sociálnych sietí sa odborníci vyjadrujú o ich škodlivosti pre deti a mládež
  • Počty samovrážd u mladých dievčat sa oproti dátam spred desiatich rokov zdvojnásobili
  • Aj samotní IT vývojári sociálnych sietí svojim deťom mobily a tablety zakazujú úplne

Pred pár týždňami otriasol Netflixom dokument Sociálna dilema, ktorý ukazuje, aké obrovské problémy spôsobujú sociálne siete. Závislosť, strata súkromia a depresie sú hlavným motívom dokumentu. To, že by tento dokument prišiel s niečím prelomovým, čo sme doteraz nikto nevedeli, sa nedá povedať. Každý s trochou zdravého rozumu predsa tuší, že čas strávený na Instagrame nám blahodarne na psychiku nepôsobí.

Dokument získal takýto úspech vďaka tomu, kto v ňom vystupoval. Išlo o popredným pracovníkov, ktorí sa podieľajú na vývoji sociálnych sietí a IT technológií. Ak už nám totiž aj vývojári z Facebooku, Instagramu či Pinterestu sami tvrdia, že ich vynálezy sú nebezpečné, kontrolka sa v hlave rozsvieti každému.

Deti sú na sociálnych sieťach najzraniteľnejšie

Jednou z najzaujímavejších častí dokumentu je jeho záver. Titulková scéna, na ktorú možno veľa divákov nepočkalo a vyplo film skôr, nám hovorí, ako máme proti sociálnym sieťam bojovať.  Nejde pritom iba o rady pre naše dobro, tvorcovia našepkávajú, ako máme pred nástrahami sociálnych sietí ochrániť aj tú najzraniteľnejšiu skupinu – deti.

dieťa
zdroj: Unsplash/Diego Passadori

V tejto otázke sú IT vývojári veľmi explicitní. Deťom totiž sociálne siete a obrazovky nedovolia vôbec.

,,Všimnite si, že veľa ľudí z nášho odboru tieto zariadenia svojim deťom nedáva.“ hovorí Tristan Harris, jeden z hlavných aktérov dokumentu, počítačový vedec a odborník na počítačovú etiku, ktorej manuál vypracoval aj pre spoločnosť Google.

Úplný zákaz obrazoviek

,,Ohľadom tohto sme fanatici. Sme šialení. Nedovolíme deťom aby u obrazovky trávili akýkoľvek čas,“ opisuje fungovanie svojej domácnosť Tim Kendal, ktorý pracoval na monetizácií Facebooku a vo vedení Pinterestu. Jeho radikálny postoj k výchove môže prameniť z jeho vlastných skúseností. Sám padol do vlastnej pasce, keď sa stal závislým na sociálnych sieťach, aj keď sa osobne podieľal na ich vývoji.

,,Moje deti nepoužívajú sociálne siete. To je pravidlo,“  hovorí o výchove svojich detí v dokumente Alex Roetter, bývalý vývojár z Twitteru.

tablet
zdroj: Unsplash/Jelleke Vanooteghem

Proti bol aj Steve Jobs

Svojím odmietavým postojom k tomu, že by deti mali tráviť čas prilepené na obrazovkách bol známy aj jeden z najväčších technologických lídrov za posledné desaťročia Steve Jobs. Keď sa ho reportér New York Times spýtal, či jeho deti milujú iPad, odpovedal: „Oni ho nepoužívajú. My doma limitujeme to, koľko technológií naše deti používajú.“

Chris Anderson, riaditeľ firmy 3D Robotics a otec piatich detí sa tiež pre denník New York Times vyjadril, aké pravidlá platia v jeho domácnosti: „Moje deti obviňujú mňa aj manželku, že sme fašisti, príliš znepokojení technológiami. Hovoria nám, že žiadny z ich kamarátov nemá doma tieto pravidlá. Je to preto, lebo my sme zažili nebezpečenstvá technológií na vlastnej koži. Videl som to na sebe a nechcem to isté vidieť aj u mojich detí.“

Pestúnky v Silicon Valley

Rovnaký denník tiež prišiel s článkom, kde opisuje výpovede pestúnok, ktoré pracovali v domácnostiach u IT vývojárov v Silicon Valley. Títo rodičia sú vraj posadnutí tým, aby svoje deti držali čo najďalej od obrazoviek. Z pestúnok sa tak stávajú strážkyne, ktoré pred deťmi skrývajú telefóny, tablety, počítače, ale dokonca aj televízie.

 ,,Skoro každý rodič, pre ktorého som pracovala, bol veľmi prísny ohľadom toho, aby jeho dieťa malo vôbec nejaké skúsenosti s technológiami,“  hovorí pre New York Times 24-ročná pestúnka z San Jose, Jordin Altmann.

tablet
zdroj: Unsplash/Kelly Sikkema

Deťom treba nastaviť pravidlá

Úplný zákaz technológií ale nemusí byť ideálnym riešením. V dnešnej dobe je skoro nemožné, aby sme deti držali v samostatnej bubline bez akéhokoľvek prístupu na internet. Raz by ich to totiž určite dobehlo. Preto je dobrým riešením nastaviť deťom pravidlá a dohliadať na ich dodržiavanie.

Jonathan Haidt, sociálny psychológ, v dokumente Sociálna dilema tiež radí, ako ochrániť svoje deti pred nástrahami sociálnych sietí. ,,Vymyslel som tri jednoduché pravidlá, ktoré rodinám uľahčia život, a ktoré sú podložené výskumom. Prvé pravidlo hovorí, že od určitého času večer idú všetky zariadenia z izby preč. Napríklad pol hodinu pred spaním. Druhé pravidlo, žiadne sociálne siete do strednej školy. Podľa mňa by to malo byť až od 16 rokov. A tretie pravidlo hovorí, pohovorte si so svojimi deťmi o množstve času.“  Ďalej tvrdí, že ak sa deti opýtate, koľko by chceli stráviť na mobile, a aké je podľa nich vhodné číslo, často navrhnú niečo rozumné.

Stúpajú sebapoškodzovanie aj samovraždy

Haidt tiež v dokumente upozorňuje, že od roku 2010, kedy zažili sociálne siete boom, zaznamenali rapídne stúpanie počtu dievčat, ktoré boli hospitalizované kvôli sebapoškodzovaniu. U dievčat vo veku 15 – 19 rokov zaznamenali zvýšenie o 62 percent a u dievčat vo veku 10 -14 rokov nastal až 189-percentný nárast v porovnaní s dátami spred desiatich rokov. Pokusy o samovraždu sa u prvej skupiny zvýšili o 70 percent a u druhej o 151 percent.

Fenomén detí skrčených nad smartfónmi treba brať vážne. Ak nepodnikneme správne kroky, postupne nám bude vyrastať generácia psychicky slabých a zlomených jedincov.

Zdroje: Social Dilema, New York Times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá