SodaStream prináša riešenie pre ekologickejšie umývanie tela aj riadu

  • Ich prístroj ti teraz namieša aj prostriedok na umývanie tela aj riadu
  • Vďaka vlastnému detergentu či sprchovému gélu minimalizuješ uhlíkovú stopu, redukuješ plastový odpad a žiješ bezobalovo
cleanyst
unsplash, pixabay
  • Ich prístroj ti teraz namieša aj prostriedok na umývanie tela aj riadu
  • Vďaka vlastnému detergentu či sprchovému gélu minimalizuješ uhlíkovú stopu, redukuješ plastový odpad a žiješ bezobalovo

V dobe, kedy sa už takmer všetci snažíme žiť zodpovednejšie a dávame si pozor nielen na to, čo kúpime, ale v prvom rade na to, či to naozaj potrebujeme, sa dostávame do roviny celkom vysokej ekológie. Spoločenskú a etickú zodpovednosť si uvedomujú aj veľké firmy a takzvané lovebrandy, ktoré majú na ľudí obrovský dosah a vplyv.

Značka SodaStream v spolupráci s Cleanyst vytvorili skvelý projekt. Lebo najlepší odpad je ten, ktorý sa nevytvára. Hoci sa Cleanyst biznisu v trochu inej podobe začali venovať už v 80-tych rokoch, inšpirácia na tento startup prišla až v roku 2015.

Vtedy sa do povedomia mnohých dostal na tú dobu novátorský spôsob výroby čistiacich prostriedkov z koncentrátu, bez použitia obrovského množstva vody. Produkty boli plnené do fliaš, ktoré sa dali opätovne použiť. A tak v Cleanyst v duchu udržateľnosti začali pracovať na vlastnom projekte.

Zakladateľmi sú traja bratia Nick, Mathew a Mark Gunia. Tí si podelili aj vývojárske technológie v baleniach a zložení produktov. Tím dopĺňajú vedci z laboratórií L’Oréal a Revlon. Ide teda o špičku v kozmetickej oblasti.

Pridanou hodnotou sú ingrediencie v podobe esenciálnych olejov na rastlinnom základe. Skvelé je, že vznikla vegánska rada, ktorá nie je testovaná na zvieratách a neškodí životnému prostrediu. Okrem toho neobsahuje žiadne agresívne látky, ktoré by primárne škodili pokožke a tvojmu telu.

Čo za tým celým je a ako to funguje?

Je všeobecne známe, že všetky čistiace, pracie prostriedky a sprchové gély sú vyrobené na vodnom základe. V obale sa teda nachádza veľké množstvo obyčajnej vody. Kvôli tomu je potrebné neustále zväčšovať kapacitu obalov.

Myšlienka, s ktorou Cleanyst prišiel, je tvoriť náplne, ktoré budú obsahovať koncentráty. Tie sa do kontaktu s vodou dostanú až pri konkrétnom používaní produktu. Užívateľ si teda až v domácom prostredí nariedi za použitia pitnej vody z kohútika svoj čistiaci, prací alebo iný prostriedok.

Na takúto výrobu slúži špeciálny prístroj. Tu prichádza na rad SodaStream, ktorý inováciou známeho prototypu na výrobu sýtených nápojov vymyslel ekologický miešač spolu s niekoľkými fľaškami. A obsahujú aj dávkovač.

Vytvárajú 0 percent odpadu

Neželaný odpad vytvárame stále. Svätou pravdou je, že až 80 percent toho, čo vyhodíme a skončí na skládkach, tam skutočne byť nemusí. Výrobky, ktoré vznikli v rámci spolupráce Sodastream a Cleanyst nevytvárajú žiaden odpad.

Tým, že produkty sú v koncentrovanej podobe, nie sú riedené vodou a obaly sú vlastne len tie, čo máš doma, znižuje sa náklad na výrobu, transport a konzerváciu. Sáčky, v ktorých sa koncentráty nachádzajú, majú rôzne vône a sú určené na rôzne druhy čistenia tela, vecí a okolia.

Dodatkom sú esenciálne oleje v malých fľaštičkách, ktoré si vieš potom sám do produktu pridať. Naleješ, do zásobníka pridáš teplú vedu z vodovodného kohútika a zapneš gombík. Do troch minút si vybavený. Môžeš umývať seba, riady, kúpeľňu, podlahu, prať a ešte k tomu mať dobrý pocit.

V spoločnosti asi stále pretrváva taký stereotyp, že mydlá a čistiace prostriedky si doma vyrábajú len absolútni hipsteri a alternatívci. SodaStream a Cleanyst vytvárajú nový. Fungovať takýmto spôsobom je veľmi ekologické a štýlové zároveň. Pomáhaj prírode, vyčisti si domov od plastu a ušetri.

Udržateľnosť je zlatým pravidlom oboch týchto firiem a preto projekt spustili. Čo sa týka samotných produktov, vďaka malému počiatočnému obsahu zložiek si dokážeš vytvoriť svoj vlastný personalizovaný. Znamená to v praxi asi toľko, masovej produkcii sa dokážeš takto oblúkom vyhnúť a nadizajnuješ si svoj sprchový a prací gél podľa vlastnej chuti, nálady a tvorivosti. Dostupné už v decembri tohto roku.

Zdroj: sodastream.sk, cleanyst.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech