Šojgu tvrdí, že Rusko „nemá potrebu“ použiť jadrové zbrane. Inváziu predlžujú USA, vyhlásil Putin

  • Vladimir Putin vyhlásil, že Spojené štáty chcú predlžiť konflikt na Ukrajine
  • Rusi tvrdia, že nemajú potrebu použiť jadrové zbrane
  • Zelenskyj však upozorňuje na možnú jadrovú katastrofu
ruský prezident putin sa usmieva v obleku
SITA/AP, Dmitry Azarov
  • Vladimir Putin vyhlásil, že Spojené štáty chcú predlžiť konflikt na Ukrajine
  • Rusi tvrdia, že nemajú potrebu použiť jadrové zbrane
  • Zelenskyj však upozorňuje na možnú jadrovú katastrofu

Ruský prezident Vladimir Putin v utorok obvinil Washington zo snáh predlžovať konflikt na Ukrajine a roznecovať napätie aj v iných častiach sveta, napríklad nedávnou návštevou predsedníčky Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiovej na Taiwane. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry AFP.

Rusko tiež tvrdí, že nemajú potrebu použiť na Ukrajine jadrové zbrane. Zelenskyj upozorňuje, že Rusi okupujú Záporožskú atómovú elektráreň. Prípadná jadrová katastrofa v nej by ohrozila celú Európu.

Ide o vytváranie chaosu, myslí si Putin

„Situácia na Ukrajine ukazuje, že Spojené štáty sa pokúšajú predĺžiť tento konflikt. A presne takto isto sa snažia zvyšovať potenciál konfliktov v Ázii, Afrike a Latinskej Amerike,“ povedal Putin na bezpečnostnej konferencii v Moskve.

Návšteva Pelosiovej na Taiwane, ktorý Čína považuje za súčasť svojho územia, podľa Putina nebola iba „cestou jednej nezodpovednej političky, ale súčasťou zámernej stratégie Spojených štátov na destabilizáciu a vytváranie chaosu v tejto oblasti a vo svete“.

V reakcii na návštevu Pelosiovej na Taiwane usporiadala Čína okolo ostrova niekoľkodňové vojenské cvičenia.

vladimir putin sa usmieva
zdroj: TASR/Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Nemajú potrebu použiť jadrové zbrane, hovorí Šojgu

Rusko nemá potrebu použiť v rámci takzvanej špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine jadrové zbrane. Na bezpečnostnej konferencii v Moskve to v utorok vyhlásil ruský minister obrany Sergej Šojgu. Správu o tom prevzala TASR z agentúry Reuters.

Šojgu vo svojom príspevku taktiež tvrdil, že operácie ukrajinskej armády brániacej sa ruskej invázii plánujú Spojené štáty a Británia. Kritizoval aj zvyšovanie vojenskej prítomnosti NATO v krajinách strednej a východnej Európy.

V súvislosti s rozhovormi o predĺžení novej dohody START o obmedzení počtu strategických zbraní medzi Ruskom a USA, ktorej platnosť vyprší v roku 2026, Šojgu uviedol, že ide o „obojsmernú cestu“ a súčasná situácia ohľadne tejto zmluvy „nie je jednoduchá„.

Jadrová katastrofa by ohrozila celú Európu, tvrdí Zelenskyj

Jadrová katastrofa v Ruskom okupovanej Záporožskej atómovej elektrárni na juhu Ukrajiny by ohrozila celú Európu. V noci na utorok to v rámci svojho pravidelného videopríhovoru vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

„Akýkoľvek incident súvisiaci s radiáciou v Záporožskej atómovej elektrárni môže zasiahnuť krajiny Európskej únie, Turecko, Gruzínsko a aj vzdialenejšie štáty. Závisí to len od rýchlosti a smeru vetra,“ uviedol Zelenskyj.

Dodal, že ak Rusko spôsobí jadrovú katastrofu, jej následky pocítia aj tí, „ktorí až doteraz mlčali“.

zelenskyj
zdroj: TASR/AP/Ukrainian Presidential Press Office via AP

Ukrajinský prezident vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby nepodľahlo „jadrovému vydieraniu“, a zároveň požiadal o prijatie nových prísnejších sankcií proti Rusku.

„Všetky ruské jednotky sa musia zo Záporožskej elektrárne a priľahlých oblastí okamžite stiahnuť,“ dodal Zelenskyj.

Záporožskú jadrovú elektráreň, ktorá je najväčšia svojho druhu v Európe, obsadili počas invázie ruské jednotky. Zariadenie sa počas uplynulých dní stalo terčom ostreľovania, z ktorého sa navzájom obviňujú Kyjev s Moskvou.

Generálny tajomník OSN António Guterres v súvislosti so situáciou varoval pred jadrovou katastrofou a vyzval na demilitarizáciu danej oblasti.

Experti z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) by mali zariadenie preskúmať, avšak OSN, Rusko a Ukrajina sa doposiaľ na plánovaní ich návštevy nedohodli.

Moskva však v pondelok uviedla, že urobí všetko, čo bude potrebné, aby umožnila špecialistom z MAAE do elektrárne prísť.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá