ŠOKUJÚCE ČÍSLA: Vedci hlásia negatívny rekord v Antarktíde. „Mizne“ morský ľad

  • Úbytok plochy morského ľadu zaznamenali 25. februára
  • Vedci skúmajú oceánske prúdy a javy súvisiace s počasím, ktoré spôsobujú topenie ľadu
ľadovce
Unsplash/Tam Minton Unsplash/66 North
  • Úbytok plochy morského ľadu zaznamenali 25. februára
  • Vedci skúmajú oceánske prúdy a javy súvisiace s počasím, ktoré spôsobujú topenie ľadu

Morský ľad v Antarktíde dosiahol tento rok najmenšiu plochu od začiatku meraní v roku 1970. Uvádza sa to v správe vedcov zo Sunjatsenovej univerzity v čínskom meste Kuang-čou a laboratória pre morské vedy v meste Ču-chaj. Výsledky štúdie boli zverejnené v odbornom časopise Advances in Atmospheric Sciences a v utorok o nich informovala agentúra DPA.

Rozloha ľadu v Antarktíde po prvý raz klesla pod dva milióny štvorcových kilometrov. To je približne o 30 percent menej, než bol priemer v období rokov 1981 – 2010. 

Logo

Tento rekordný úbytok plochy morského ľadu zaznamenali 25. februára. Ide o druhé prudké zmenšenie plochy pokrytej ľadom za posledných päť rokov.

Uvedení vedci skúmajú oceánske prúdy a javy súvisiace s počasím, ktoré spôsobujú topenie ľadu. Globálne otepľovanie spôsobuje, že plocha pokrytá ľadom v oblasti Arktídy sa prudko zmenšuje.

Ľadová plocha v Antarktíde sa však donedávna mierne rozširovala, a to približne o jedno percento ročne od roku 1970. Jej pokles zaznamenali v roku 2017 a potom opätovne tento rok vo februári – na konci leta na južnej pologuli.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá