Šokujúci objav: Švajčiarska voda obsahuje zlato v hodnote niekoľkých miliónov

  • Vedci so švajčiarskeho ústavu pre hydrológiu a techniku prišli s prekvapujúcim zistením. V odpadových vodách na juhu krajiny našli celkom bohatú zbierku zlata.
imgonline-com-ua-twotoone-54NJEE0eTHWAn
pixabay.com / swisswaterpartnership.ch
  • Vedci so švajčiarskeho ústavu pre hydrológiu a techniku prišli s prekvapujúcim zistením. V odpadových vodách na juhu krajiny našli celkom bohatú zbierku zlata.

Švajčiarsko patrí medzi najbohatšie krajiny sveta. Vysoký životný štandard a krásna príroda láka každoročne stovky turistov po celej krajine. Po novom sa však práve južná časť krajiny, konkrétne oblasť regiónu Ticino, môže pripraviť na nával turistov a zvedavcov.

Vedci zo švajčiarskeho ústavu pre hydrológiu a techniku prišli so zistením, že odpadové vody v tomto regióne obsahujú početné množstvo zlata. Odhadujú, že ročne sa v odpadových vodách nachádza približne 43 kilogramov zlata. Táto suma prevedená na peniaze predstavuje približne 1.5 milióna eur ročne. Takáto suma je dostatočne lákavá na to, aby sa toto zlato začalo „recyklovať“.

V niektorých častiach Ticina je koncentrácia zlata taká vysoká, že je výhodné začať toto zlato zbierať.

Prítomnosť zlata v odpadových vodách však nie je žiadnym zázrakom. V tejto oblasti sa nachádza niekoľko rafinérii na zlato, avšak toto zistenie prekvapilo mnohých. Až 70% svetového zlata prejde cez švajčiarske rafinérie.

Štúdia, s ktorou prišli vedci taktiež hovorí, že vo vodách sa našli aj približne 3 tony striebra, pochádzajúceho z chemického a lekárskeho priemyslu.

zdroj: bloomberg.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK