Solárne napájaná koža môže protézam dodať pocit hmatu

  • Skvelé správy pre ľudí s protézami.
skin2
University of Glasgow
  • Skvelé správy pre ľudí s protézami.

Výskumníci z Univesity of Glasgow vytvorili syntetickú kožu, ktorá by mohla ľuďom s protézami končatín navrátiť pocit hmatu. Odetá je v graféne, ktorý je vytvorený z uhlíka a pri hrúbke len jeden atóm je pevnejší než oceľ. Na napájanie elektronickej kože sú použité solárne panely. “Vďaka tomu dokážeme vytvoriť úplne energeticky samostatnú protetickú končatinu,” povedal Ravinder Dahiya.

foto: University of Glasgow

Grafén a solárne články sú pre tento projekt ideálnymi kandidátmi, kvôli unikátnym fyzikálnym vlastnostiam prvého z nich. Optická priehľadnosť grafénu je veľmi dobrá a dokáže prepustiť až 98% svetla. Je tiež vodivý, čo znamená, že môže byť použitý na prenos elektriny k senzorom, ktoré merajú vlastnosti, ako teplota a tlak. “Vďaka týmto vlastnostiam by protetická ruka bola schopná správne uchopiť mäkké materiály, s ktorými majú normálne protézy problém,” povedal Dahiya.

Vzhľadom k tomu, že vyrába vlastnú energiu z prírodného zdroja, inžinieri hovoria, že elektronická pokožka dokáže fungovať dlhšie ako podobné materiály poháňané batériami alebo napojené k zdroju napájania obmedzujúcemu prenosnosť, ktorá je kľúčovým prvkom pri protézach.

Solar-Powered, Ultra-Sensitive Robot Skin by projectdocs

Pretože elektronickej koži stačí napájanie 20 nanowattov na centimeter štvorcový, dokážu ju napájať aj solárne články s tou najnižšou účinnosťou. Energiu generovanú kožou vedci zatiaľ nedokážu uchovávať, ale skúmajú spôsoby ako nespotrebovanú energiu previesť do batérií, z ktorých môže byť koža v prípade potreby napájaná.

Okrem protéz by elektronická koža mohla znamenať veľký prielom aj pre oblasť robotiky. “Koža schopná cítiť dotyk otvára možnosti budovania robotov schopných robiť lepšie rozhodutia týkajúce sa bezpečnosti ľudí,” povedal Dahiya. “Napríklad pri robotovi pracujúcom na konštrukčnej linke sa oveľa zníži pravdepodobnosť zranenia človeka, ak robot cíti, že niekto nečakane vstúpil do jeho priestoru.”

zdroj: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech