Som Idealista nie je len virtuálna ,,postavička“. Vieš, kto za tým stojí?

  • Je dielom Ivet Tomáškovej a dnes ju sledujú stovky ľudí. Prečo a ako táto facebooková stránka vznikla?
20819381_10210021838245828_3831186311463182613_ojh
Ivet Tomášiková
  • Je dielom Ivet Tomáškovej a dnes ju sledujú stovky ľudí. Prečo a ako táto facebooková stránka vznikla?

Facebooková stránka Som Idealista má už takmer 146-tisíc fanúšikov. Čo stálo za prvotnou myšlienkou jej založenia?

Citáty pre mňa vždy boli veľkým fenoménom. Fascinuje ma, ako sa dokážeme nájsť v myšlienke cudzieho človeka, ktorého sme v živote nevideli – a vôbec to, že niekto tak dokonalo sformuloval to, čo všetci ostatní cítime, ale nevieme dať do slov. Dlhšie som sledovala najmä anglické stránky s rôznymi citátmi a časom som si vytriedila tie, ktoré sa mi páčili najviac. Zaujalo ma na nich, že neponúkali otrepané, ošúchané frázy, ktoré už každý poznal, a pomaly už aj strácali význam. Tiež nasilu nemotivovali. Skôr opisovali život a ľudí – takých, akí sú. Ale nikdy som z ich citátov necítila depresiu, naopak, vyžarovalo z nich pochopenie, očista a pokoj. Tiež nádej a láska k životu.

Túžila som takéto citáty šíriť ďalej a prekladať ich aj do slovenčiny, aby sa k nim mohli dostať ľudia, ktorí ich hľadajú a potrebujú. A pre mňa je to aj spôsob sebavyjadrenia, keďže hľadám a ďalej posúvam iba citáty, s ktorými sa na 100% stotožňujem. Potom ma hreje pri srdci, keď dostávam spätnú väzbu, že tisíckam ďalších to hovorí z duše.

 

Postupne sa pridávali ďalší „Idealisti“, začala si v tom čase uvažovať o nejakej stratégii, ako ich získať viac?

V čase, keď sa stránka začala rozbiehať, som prvé dni iba sedela pred počítačom so spadnutou sánkou. Nerozumela som, čo sa deje a prečo sa to deje, naozaj ma VEĽMI prekvapil nával fanúšikov. Už pár rokov spravujem sociálne siete niekoľkým firmám a aj pre iné svoje projekty, takže Facebook marketing mi nebol cudzí, ale mala som realistický plán. Povedala som si, že ak sa bude dobre dariť, mohlo by byť 10-tisíc fanúšikov za rok.

Veľký počet fanúšikov ma potešil, ale nikdy som nad tým nerozmýšľala v zmysle ,,ako to urobiť, aby ich bolo viac”. Povedala som si, že tí, ktorí prišli, prišli preto, lebo ich zaujímala podstata – to, aké to bolo od začiatku čisté, jednoduché a samé sebou. A to ostáva základom aj do budúcna. Iste, pracujeme na nadstavbách – pripravujeme web a blog. Tiež rôzne eventy, aby sa fanúšikovia mohli stretávať a nadväzovať medzi sebou kontakty. A nedávno som vytvorila na Facebooku aj Som Idealista Skupinu, kde spolu ľudia denne zdieľajú rôzne vhľady, myšlienky, dokonca aj svoju tvorbu – je pre mňa fascinujúce to sledovať, ako naozaj každý človek má tomuto svetu čo povedať. Čiže nehľadám ani tak prostriedky, ako získať viac fanúšikov. Skôr ako to posúvať ďalej. A tí, ktorí prídu, prídu.

Kto je tvojou cieľovkou?

Všimla som si, že oveľa viac sa s naším obsahom stotožňujú ženy. Dokonca občas nejaké citáty, ktoré sú v angličtine v neurčitom rode, preložím v slovenčine do ženského, ak mám pocit, že toto je myšlienka, s ktorou sa budú stotožňovať skôr ženy a budú ju chcieť aj zdieľať. Facebookové štatistiky prezrádzajú, že 40% našich fanúšikov sú ženy medzi 18-24. Môže to súvisieť s tým, že na stránku dávam predovšetkým obsah, ktorý sa dotýka aj mňa osobne, vecí, ktoré teraz riešim. A ja sama sa nachádzam v tomto vekovom rozmedzí.

Stretla si sa nejakými negatívnymi reakciami/komentármi?

Na začiatku toho bolo dosť, teraz už oveľa menej. Väčšinou sú to komentáre typu, že všetko iba kopírujeme a prekladáme a že nemáme nič vlastné. Ja cítim povinnosť aj na takéto komenty odpovedať, aby ľudia pochopili, že za tou stránkou sú aj nejakí reálni ľudia, ktorým záleží na vzťahoch s fanúšikmi. Faktom je, že ku každému citátu uvádzam autora, prípadne napíšem “Neznámy autor” ak nie je dohľadateľný. To, že sa niekto domnieva, že je to autorská tvorba a potom príde na to že nie, je jeho problém – treba pomalšie scrollovať a pozornejšie čítať.

Ako vznikajú príspevky na stránku Som Idealista?

Rôzne. Najčastejšie vyhľadávam zaujímavé citáty podľa rôznych tém, a to cez takmer všetky sociálne siete a na desiatkach stránok. Niekedy na zaujímavý citát skrátka nepredvídane natrafím. Veľa čítam, takže inšpiráciou sú mi aj knihy. Občas počujem o nejakej zaujímavej osobnosti a skúsim si pozrieť jej citáty, či nenájdem niečo hodnotné. Ak nájdem, čo sa mi páči, zbytok po technickej stránke je už jednoduchý.

Nedávno vyšla už druhá kniha Som Idealista s podtitulom – o láske. Čo ťa k tomu viedlo?

Myslím si, a píšem o tom aj v úvode knihy, že nič nehýbe týmto svetom viac ako láska. Dokonca aj vedci prichádzajú na to, že najkľúčovejšie pre naše šťastie nie sú ani peniaze, ani dlhovekosť, ani sociálny status, ani vzdelanie. Je to práve láska. Kvalita vzťahov s našimi najbližšími. Kniha jednoznačne vyšla so zámerom tú lásku v ľuďoch podporiť.

Už pár rokov som študentkou herectva a vždy sa mi páčilo, ako nám učitelia vraveli, že umením musíme svet vyvažovať. Pretože dnes je už všetko príliš zamerané na čísla, výkony, výsledky a zabúda sa na lásku, krásno, hudbu, umenie. Tak aj táto kniha je pre mňa taký prostriedok k tomu, ako tento svet vyvážiť.

Je náročné vydať takúto knihu? Čo všetko tomu predchádzalo?

Knihu sme vydávali v spolupráci s mojimi priateľmi z I Can Academy, ktorí už s vydaním podobných knižočiek mali skúsenosti a išlo to veľmi hladko. Sú naozaj šikovní a zbehlí, a pre mňa je to skvelá spolupráca, o čom svedčí aj to, že takmer ani neviem, čo všetko ten proces obnáša. Celé to totiž bolo v ich kompetencii a tak som sa o tlač, distribúciu a e-shop vôbec nemusela starať.

Je tento celý projekt tvoj koníček alebo sa z neho stalo zamestnanie?

Budem rada, ak to jedného dňa bude zamestnanie, no zatiaľ to tak nevnímam. Je to veľká srdcovka a určite sa chystám na tomto projekte ďalej pracovať. Popri tom mám však aj ďalšie spolupráce, školu a vlastné projekty, a všetko dokopy ma to veľmi baví.

Ovplyvnil stránku príchod „raketky“ na Facebook?

Ovplyvnil, ale menej, ako som čakala. Organické dosahy jednotlivých príspevkov ako takých klesli, ale na celkovom dosahu sa to až tak neodrazilo. Uvidíme, čo bude ďalej. Lepšie to budem vedieť zhodnotiť s väčším časovým odstupom.

Čo považuješ za kľúčové vo vzťahu k fanúšikom na FB?

Ja sa stále vraciam k tomu spomínať, aké to bolo na začiatku a prečo predovšetkým tá stránka ľudí pritiahla. Je v poriadku vylepšovať a robiť nadstavbu, no stále by mala stránka ostať sama sebou. Niekedy sa na seba aj hnevám, že nestíham, a že musím rýchlo dávať kopec obsahu, lebo by som mala dať denne aspoň xy príspevkov a keď ich nedám, tak ľudia to prestanú sledovať. A potom si poviem: ,,Ivet, klídek, táto stránka nie je o číslách ani o štatistikách a grafoch, ani o porovnávaní sa s inými stránkami. Je o šírení krásy, o autenticite, o ľudskosti. Čo tam má byť tam bude a bude to tam v správnom čase.” Takže kľúčové je pre mňa nestresovať sa z toho, ako ma fanúšikovia uvidia a čo si o mne pomyslia, ale byť vo vzťahu k nim sama sebou. A tak tí správni fanúšikovi prídu a kým sa im bude páčiť, tak ostanú.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech