Soňa Lavová: Rebelka, ktorá v Nitre vytvára originálnu zmrzlinovú kultúru

  • Miluješ zmrzlinu? Navštív Gio Caffé v Nitre, kde si vychutnáš tu pravú taliansku. Svetom zmrzliny so všetkými radosťami aj starosťami nás previedla executive womenmanager a milovníčka zmrzliny Soňa Lavová.
collageGio
  • Miluješ zmrzlinu? Navštív Gio Caffé v Nitre, kde si vychutnáš tu pravú taliansku. Svetom zmrzliny so všetkými radosťami aj starosťami nás previedla executive womenmanager a milovníčka zmrzliny Soňa Lavová.

Gio Caffé je pre mnohých milovníkom zmrzliny na Slovensku pojmom.  Prečo je to tak?

Gio bolo prvou gelateriou na Slovensku. Nie takou tou s nálepkami I love Gelato a Cookies, ale takou ozajstnou. Talian žijúci v Nitre si povedal, že mu tu chýba kvalitná zmrzlina a začal vyrábať vlastnú. V čase, keď sme Gio Caffé otvárali, spĺňalo všetky vtedajšie atribúty moderného podniku – čerstvé suroviny, kvalitný produkt, osobitý prístup k zákazníkovi a designový interiér. Istý čas sme boli jedinou gelateriou svojho druhu, a tak sa stávalo (a stáva aj do dnes), že ľudia sa za naším gelatom a dnes aj nanukmi vyberú na výlet aj z iných miest.

Gio Caffé Nitra zmrzlina

Foto: Ondrej Bobek

Gio caffé Nitra nanuky

Foto: Ondrej Bobek

Gio Caffé výroba nanukov

Foto: Ondrej Bobek

Ako vyzeral tvoj život pred Gio? Keby ho nebolo, kde by sme ťa našli?

Chvíľu predtým, ako sme začali tvoriť Gio som vzdala štúdium na trnavskej UCM-ke, žila som vtedy v Bratislave a samostatný život som ešte len rozbiehala. Bavilo ma na ňom všetko, okrem práce, ktorú som vtedy mala – 8 počítačových hodín. Luca mi raz zavolal s tým, že potrebuje pomôcť rozbehnúť zmrzlináreň. Stretli sme sa teda v Nitre a on už mal priestory v prerábke, skúšobné laboratórium a zopár receptov na zmrzlinu. Ak by som túto dobrodružnú príležitosť nevzala, myslím, že by som bola kdekoľvek, len nie v Nitre.

Gio Caffé Nitra Soňa Lavová

Foto: Ondrej Bobek

Soňa Lavová Gio Caffé

Foto: Ondrej Bobek

Soňa Lavová

Foto: Ondrej Bobek

Tvoj šéf, Talian Luca, ti dokázal dať plnú dôveru a zveril ti vedenie zmrzlinárne, ktorá patrí medzi najlepšie na Slovensku. Kto z vás sa viac bál tohto nápadu – on, alebo ty? A prečo práve Nitra?

V Nitre Luca žil už zopár rokov, mal tu svoju fungujúcu firmu. O inom meste sa ani neuvažovalo. V prípade otvorenia podniku tohto druhu, je ale pomoc niekoho domáceho nevyhnutná. Luca ma oslovil, pretože som preňho už predtým pracovala, vedel, že sa na mňa môže spoľahnúť a tiež sa hodili moje skúsenosti v oblasti gastronómie. Nemali sme čas na obavy, nestíhali sme s plánovaným otvorením a každá komplikácia bola výzvou.

Gio Caffe Nitra

Foto: Ondrej Bobek

príprava zmrzliny

Foto: Ondrej Bobek

obsluha zákaznikov

Foto: Ondrej Bobek

„Viac podobných článkov nájdeš na Kávičkári.sk.“

Malá prevádzka s netradičným interiérom a schodmi nahor čoskoro našla chuť a energiu na ďalšiu prevádzku v OC Mlyny. Prečo práve tam? Čím je táto prevádzka iná?

Fungovanie prevádzky v centre mesta sa prvé zimy dali vykryť len veľmi ťažko. Ľudia v Nitre do centra v tom čase chodili naozaj ojedinele, v zimné obdobie takmer vôbec. Nákupné centrum im ponúkalo oveľa väčšie pohodlie. Prevádzku v Mlynoch sme otvorili v októbri 2012 ako takú barličku, ktorá nás podrží mimo sezóny. Vybudovali sme malý ostrovček uprostred nákupného centra, kde si ľudia môžu posedieť na káve, či zmrzline. Ja mám po pravde radšej Gio v centre mesta, je  viac “analógové.“ Gio v Mlynoch je obľúbené u návštevníkov, ktorí cestujú do Nitry z iných miest, u rodín s deťmi, ktoré potrebujú mať možnosti nákupov a zábavy pod jednou strechou alebo pre uponáhľaných.

zmrzlinové poháre Gio Ceffé

Foto: Ondrej Bobek

limonáda

Foto: Ondrej Bobek

Iste máš za sebou aj mnoho prekážok. Aké napríklad?

Vyrábať zmrzlinu z čerstvých a poctivých surovín isté komplikácie prináša. Potravinársky kódex je kruto prísny. Zmrzlina je epidemiologicky závažný artikel, pri vyhodnocovaní správnosti výrobných postupov a neskoršieho skladovania, či samotného predaja sa sleduje dodržanie množstva kritérií. Každá inovácia vyžaduje množstvo byrokracie. Minulý rok sme skúšali schválenie autonómneho pojazdného zmrzlinového autíčka, takého aké vidíte na uliciach predávať kávu – neexistujúca vec.

čerstvé suroviny

Foto: Ondrej Bobek

príprava zmrzliny

Foto: Ondrej Bobek

príprava zmrzliny

Foto: Ondrej Bobek

výroba zmrzliny

Foto: Ondrej Bobek

S Giom sa zúčastňujete mnohých akcií a dá sa povedať, že ste aj takou gastro vizitkou mesta Nitra. Robíte toho pre mesto veľa. Čo by mesto mohlo urobiť pre vás, prípadne pre ostatných gastronómov?

Dalo by sa polemizovať o tom, čo by mohlo spraviť mesto, prípadne regionálne hygienické útvary pre prevádzky vo svojich regiónoch. Podľa mňa je najväčší problém vo vyhláške, v ktorej sa ťažko hľadá priestor pre inováciu.
Naše mesto vychádza v ústrety prevádzkam v centre aspoň tým, že už druhú sezónu letné terasy vypožičiava bez poplatku. Tiež, pokiaľ viem, je nápomocné pri organizovaní gastro festivalu, ktorý sa konal začiatkom leta po druhýkrát. My sa snažíme byť účastní na väčšine zaujímavých eventov u nás a v okolí, aby sme ukázali že aj v Nitre máme kvalitné podniky, ktoré vedia ponúknuť kvalitný a zaujímavý produkt. Je to pre nás vždy niečo nové a vďaka týmto podujatiam neupadáme do stereotypu.

Gio Caffé vstup

Foto: Ondrej Bobek

Vyzeráš ako skutočná rebelka a si zrejme plná kontrastov. Na fotografiách sa smeješ v širokých retro zásterách, ktoré pôsobia mimoriadne žensky, Aká si šéfka?

Gio vediem päť rokov, ale byť šéfkou sa ešte stále necítim. Snažím sa vytvoriť pracovisko, ktoré nikoho nestresuje, počúvam odporúčania našich Gio girls, pretože oni strávia so zákazníkmi najviac času. Ten celkový obraz Gio Caffé tvoríme všetci spolu, na mne je len väčšia miera zodpovednosti a finálne rozhodnutia. S naším súčasným týmom som veľmi spokojná a rada vidím, že si naši zamestnanci rozumejú aj mimo pracovnej doby.

spolupráca giogirls

Foto: Ondrej Bobek

zmrzlina Gio caffé

Foto: Ondrej Bobek

giogirls team

Foto: Ondrej Bobek

V GIO máte len baby, prečo?

V minulosti to bolo tak, že zmrzlina bola vždy od pána zmrzlinára. My si myslíme, že dievčatá vedia so zákazníkmi produkt odkomunikovať, že vedia odporučiť, ak sa niekto nevie rozhodnúť a majú trpezlivosť s deťmi. Majú zmysel pre poriadok a dobre sa na ne v tých pekných zásterkách pozerá. Občas u nás pracujú aj chalani, ale nikdy ich nie je vidieť, sú zavretí v útrobách nášho laboratória.

Giogirl

Foto: Ondrej Bobek

giogirl príprava zmrzliny

Foto: Ondrej Bobek

Aké máte plány do budúcna?

Túto sezónu sme začali zmrzlinu vyrábať pre dve ďalšie prevádzky v TrnaveTrenčíne. Jedná sa o pobočky jednej kaviarenskej siete, s ktorou sme spojili sily. Radi by sme túto spoluprácu udržali a možno rozšírili o ďalšie predajné miesto. Momentálne nemáme plán na ďalší krok vpred, s Lucom sa ale človek nikdy nenudí príliš dlho…

výroba nanukov

Foto: Ondrej Bobek

Gio Caffé Nitra

Foto: Ondrej Bobek

Gio Caffé nájdete na facebooku.

zdroj: kavickari.sk, zdroj titulnej foto: Ondrej Bobek

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech