Soros investuje do siete univerzít miliardu dolárov. Chce bojovať proti nacionalizmu a klimatickým zmenám

  • Boj proti autoritatívnym vládam a klimatickým zmenám sú len hlavné ciele
  • Podporiť chce rozvoj naprieč geografickými a demografickými hranicami
  • Sieť univerzít by mala pomôcť aj politicky ohrozeným vedcom
TASR
  • Boj proti autoritatívnym vládam a klimatickým zmenám sú len hlavné ciele
  • Podporiť chce rozvoj naprieč geografickými a demografickými hranicami
  • Sieť univerzít by mala pomôcť aj politicky ohrozeným vedcom

Americký miliardár George Soros počas svojho prejavu na Svetovom ekonomickom fóre v švajčiarskom Davose povedal, že investuje 1 miliardu dolárov na vytvorenie globálnej siete univerzít, informoval Bloomberg.

Hlavným cieľom bude boj proti autoritatívnym vládam a klimatickým zmenám, čo nazýva „dvojitou výzvou“ a považuje to za hlavné faktory ohrozujúce prežitie našej civilizácie.

Najväčšia nádej ľudstva spočíva v prístupe k vzdelaniu, ktoré posilňuje autonómiu jednotlivca kultiváciou kritického myslenia a zdôrazňovaním akademickej slobody“ uviedol s presvedčením Soros.

Podľa informácií na webe Stredoeurópskej uiverzity, ktorú založil a financuje, bude univerzitná sieť The Open Society University Network (OSUN) pôsobiť na celom svete a integrovať výučbu a výskum medzi vysokoškolskými inštitúciami v každom kúte sveta. Vzdelávanie a rozvoj plánuje podporovať bez ohľadu na geografické a demografické hranice.

Centrami siete má byť Stredoeurópska univerzita a Bard College, ktorá sídli severne od mesta New York.

View this post on Instagram

Ich hab noch einen Koffer in Wien ✨ First semester of CEU Vienna completed with everything turned in and now waiting for the flight back to the US for Christmas. Proud to be a part of this small and spunky university. A semester in Vienna brought wonderful reunions with old friends, a chance to return to my favorite places and participate in all my favorite Viennese traditions. But, being back on the Budapest campus yesterday, it really did feel like I was back where I belonged all along. Always sad to leave Vienna, but also looking forward to everything the new year (and decade) will bring with it 💕 #ceustudent #ceu #seeuatceu #seeyouatceu #centraleuropeanuniversity #internationalstudent #internationalrelations #gradstudentlife #wien #vienna #viennaafterdark #viennaaustria #visitvienna #feelaustria #studyinaustria #universitylife #newcampus #igersvienna #instaaustria #exploretogether

A post shared by Talia Ashbrook (@talia_ashbrook) on

Zároveň sa bude snažiť o občiansku angažovanosť a ponúkne súčasné vzdelávacie kurzy a spoločné študijné programy, čo by malo osloviť študentov a propagovať hodnoty otvorenej spoločnosti a v neposlednom rade slobodu prejavu a rozmanitosť viery.

OSUN je pripravená spustiť veľký program vedci v núdzi, ktorý plánuje spojiť veľké množstvo politicky ohrozených vedcov vrámci tejto novej globálnej siete.

Vo svojom prejave sa dotkol aj spoločnosti Facebook, keď kritizoval únik informácií z tejto populárnej sociálnej siete. Podľa neho by mali byť spolu s Google regulované a prirovnal ich k hazardným spoločnostiam, ktoré podporujú závislosť a varoval, že využívajú dáta a informácie, ktoré kontrolujú a spravujú.

Zdroje: CEU, Bloomberg

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech